• In English
 • Коментар МЗС України щодо ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь»
  Міністерство закордонних справ України, опубліковано 20 грудня 2023 року о 10:43

  19 грудня 2023 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила 78 голосами «за» оновлену резолюцію «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь».

  На відміну від попередніх аналогічних резолюцій, цьогорічний документ охоплює ситуацію з правами людини на всіх тимчасово окупованих рф територіях України, що забезпечить посилену увагу ООН та міжнародної спільноти до усіх злочинів та грубих порушень, які вчиняє російська окупаційна влада проти місцевого населення на цих територіях.

  Генеральна Асамблея вкотре підтвердила суверенітет та територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів та невизнання будь-яких змін статусу українських територій, включаючи результати будь-яких т.зв. «виборів».

  Вітаємо той факт, що статус тимчасово окупованих рф територій України, включно з Автономною Республікою Крим і містом Севастополь, як невід’ємних частин суверенної території України, залишається принциповою позицією Генеральної Асамблеї.

  У цьому зв’язку, Генеральна Асамблея ООН вимагає від російської федерації негайно припинити агресію проти України та вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

  Резолюцією засуджується триваюче нехтування росією норм міжнародного права у сфері прав людини та міжнародного гуманітарного права, незаконне утримання під вартою цивільних українських громадян, застосування тортур та катувань, дискримінація жителів тимчасово окупованих територій.

  Генеральна Асамблея закликає рф припинити депортацію українських дітей, будь-яку зміну статусу цих дітей та надати вичерпну інформацію відповідним агенціям ООН та міжнародним організаціям, у т.ч. список усіх депортованих українських дітей, включаючи тих, чий статус був змінений, усиновлених або переданих на піклування прийомних батьків, а також вжити всіх необхідних заходів для безпечного повернення цих дітей на Батьківщину. У цьому контексті згадується видача ордеру Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна та Львової-Бєлової.

  Резолюція містить посилання на рішення Генерального секретаря ООН щодо включення збройних сил рф та афілійованих з ними збройних формувань на тимчасово окупованих територіях до т.зв. «списку ганьби» у доповіді «Діти та збройні конфлікти» за вбивства дітей і атаки на школи та лікарні.

  Генеральна Асамблея наголошує, що російська федерація як держава-окупант несе повну відповідальність за катастрофічні наслідки для економіки, сільськогосподарської діяльності та екології регіону, спричинені підривом Каховської ГЕС, на окупованій нею території, та засуджує ненадання рф гуманітарного доступу ООН для допомоги постраждалому населенню.

  Генеральна Асамблея також засуджує захоплення Запорізької АЕС, її персоналу та створення постійних ризиків і загроз, передусім безпрецедентну ядерну та радіаційну небезпеку, для населення України, сусідніх держав та міжнародної спільноти, а також цілеспрямовані терористичні атаки ракетами та БПЛА по цивільній інфраструктурі, що призводять до великих жертв серед цивільного населення.

  У резолюції вказується неприпустимість атак на українську цивільну портову інфраструктуру та зернові термінали, триваючої блокади українських портів, а також погроз застосування сили проти цивільних і торговельних суден, що завдає суттєвої шкоди глобальній продовольчій безпеці.

  Ми вдячні міжнародній спільноті за підтримку нашої держави у відстоюванні територіальної цілісності та суверенітету, прав людини та основоположних свобод. Повернення поваги до цих принципів стане найефективнішим способом досягнення всеохоплюючого, справедливого та сталого миру в Україні та посилення європейської і глобальної безпеки.

  Чітка позиція країн-членів ООН, які підтримали резолюцію, сприятиме притягненню до відповідальності усіх причетних до вчинення грубих порушень прав людини та воєнних злочинів та запобігатиме повторенню подібних злочинів у майбутньому.