Заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра взяла участь у Сайд-івенті високого рівня на 78-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН, проведеному організацією Global Survivors Fund (GSF) на тему «Репарації є доступними: Інноваційні рішення у сфері фінансування репарацій жертвам сексуального насилля в умовах конфлікту» у м. Нью-Йорк. У заході взяли участь активісти, експерти та урядовці, на якому обговорювалися традиційні та інноваційні методи фінансування, які б сприяли наданню достатнього та безперешкодного грошового забезпечення постраждалим особам. До сьогодні в Україні триває повномасштабна війна, а тому український уряд вимушений перебувати у пошуках механізмів відшкодування шкоди за збитки, завдані росією.
«Ми вдячні всім, хто нас підтримує, хто допомагає українцям боротися за свою свободу. Усім тим, хто не дозволяє приховувати злочини та жахи, які відбуваються в Україні», - розпочала свій виступ Ірина Мудра. Вона наголошувала на тому, що росія ініціювала безпідставну та несправедливу агресію проти України, відверто порушуючи заборону використання сили проти територіальної цілісності та суверенітету України, передбачену Статутом ООН.
Заступник Міністра юстиції України також наголосила на тому, що збройна агресія росії щодня призводить до масштабних руйнувань об'єктів цивільної інфраструктури та спричиняє пошкодження критичної інфраструктури.
«Ми всі бачили наслідки тих звірств, які були згодом виявлені після звільнення територій, що місяцями перебували під окупацією росії», - зауважила Ірина Мудра. «Назви таких міст, як Буча та Ірпінь, Маріуполь, Ізюм, Херсон стали символом на позначення нелюдської жорстокості російських окупантів. Такі злочини як викрадення дітей, вбивства, зґвалтування й катування відбувалися у всіх тих місцях, де була росія», - наголосила заступниця Міністра юстиції України.
«Сьогодні, я стою перед вами від імені жертв та постраждалих у цій жахливій війні та закликаю до притягнення росії до відповідальності за вчинені злочини», - додала Ірина Мудра.
Була приділена особлива увага питанню щодо компенсації росією всіх економічних збитків: як приватних, так і публічних осіб, а також обов'язок компенсувати всі збитки, завдані приватній та державній власності.
Ірина Мудра зазначила, що в контексті вирішення проблеми Україна продовжує наполягати на створенні ефективної системи притягнення росії до відповідальності. Повномасштабне вторгнення до України - безпрецедентний випадок, який став поштовхом до вивчення нових та альтернативних шляхів репарацій через переспрямування суверенних активів.
Рік тому Україна запропонувала концепцію комплексного механізму компенсації. Цей механізм буде узгоджений відповідно до міжнародної угоди та включатиме три складові:
Міжнародний реєстр збитків з метою реєстрації скарг та доказів збитків, втрат або ушкоджень, спричинених війною росії.
Міжнародна компенсаційна комісія, яка буде розглядати наявні вимоги та визначати розмір компенсацій у кожному випадку.
Міжнародний компенсаційний фонд, який накопичуватиме гроші, з якого будуть здійснюватися виплати.
Ірина Мудра також повідомила, що процес створення Реєстру збитків вже розпочався.
12 травня 2023 року Міжнародний реєстр збитків було створено під егідою Ради Європи відповідно до Розширеної часткового угоди про Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України. У майбутньому Реєстр слугуватиме доказом, у документальній формі, яка міститиме інформацію про докази та скарги щодо збитків, втрат чи ушкоджень, завданих російською федерацією внаслідок її міжнародно неправомірних дій у відношенні України, в межах території України, що мали місце від 24 лютого 2022 року.
Завданнями Міжнародного реєстру є:
«Створення Міжнародного реєстру збитків не є кінцевою метою на шляху встановлення справедливості для України та її народу», - додала Ірина Мудра.
Як зазначалося раніше, основними джерелами фінансування Компенсаційного фонду будуть заблоковані та заморожені активи російської федерації та санкціонованих російських громадян.
«Не менш важливо розробити та прийняти необхідні національні законодавчі акт, які б стосувалися конфіскації активів росії та осіб, до яких застосовані санкції, для подальшої передачі таких активів», - сказала Ірина Мудра.
Заступник Міністра юстиції України висловила переконання, що міжнародна спільнота повинна докласти зусиль, аби без зволікань притягнути російську федерацію до відповідальності за здійснені злочини та руйнування.
«Створення Міжнародного механізму компенсацій є певним випробуванням для всієї міжнародної спільноти. Це дозволить здійснити міжнародне правосуддя у відповідності до демократичних цінностей, які випливають з принципу верховенства права, захисту прав людини та основних принципів міжнародного права», - сказала Ірина Мудра.