Заступник Міністра юстиції Ірина Мудра та Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко провели зустріч з Генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич та головуючим в Комітеті міністрів Ради Європи, міністром закордонних справ Ліхтенштейну Домінік Гаслер. Метою зустрічі стало обговорення роботи щодо створення компенсаційного механізму з притягнення до відповідальності країни-агресора, можливість передачі заморожених російських активів на відновлення України та перспективи заснування Компенсаційної комісії й створення Компенсаційного фонду. Крім того, учасники обговорили прогрес, якого досягла у сфері євроінтеграції Україна на шляху вступу до ЄС.
Також у зустрічі взяли участь Доменік Вангер, Постійний представник Ліхтенштейну при Раді Європи та Мачей Янчак, Голова Офісу Ради Європи в Україні.
Ірина Мудра висловила вдячність міжнародним партнерам за постійну підтримку, яку надає Рада Європи Україні в умовах російської агресії: «Ми дякуємо вам за внесок та участь у створенні Реєстру збитків, на запуск якого пішло менше ніж 7 місяців. Починаючи з 2022 року нам доводиться протистояти повномасштабному вторгненню Росії. Обсягів подібної агресії світ не бачив з часів Другої світової війни. Створивши Реєстр збитків, Рада Європи зробила потужний крок на шляху до відновлення справедливості для тих, хто постраждав внаслідок дій країни-агресора».
Заступник Міністра юстиції відзначила, що відкриття офісу Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України в Києві є ключовим для забезпечення зв’язку між Урядом України та потенційними заявниками. Вона повідомила, що наразі є критично важливим, щоб інформація, яку збиратиме Реєстр, не залишилася звичайною базою даних. Саме тому, щоб забезпечити ефективну роботу міжнародного компенсаційного механізму, необхідно створити Компенсаційну комісію та Компенсаційний фонд. Разом з партнерами Україна вже працює над їх якнайшвидшим створенням.
Крім того, Ірина Мудра підкреслила, що враховуючи затяжний характер бойових дій, які тривають в Україні, не можна дозволити зволікати з питанням щодо досягнення згоди зі створення як Компенсаційної комісії, так і Компенсаційного фонду. Адже будь-які затримки можуть позбавити постраждалих надії на справедливість.
«Якщо росія переможе, вона неминуче вторгнеться в іншу країну. Оскільки мова йдеться не тільки про загарбницьку війну, — це напад на фундаментальні принципи міжнародного права. Нам необхідна допомога партнерів, зокрема Ради Європи», — зауважила заступник Міністра.
Представники делегації Ради Європи висловили підтримку Україні та подякували за співпрацю в питанні створення Міжнародного Реєстру збитків. Крім того, делегати відзначили прогрес у покращенні судової системи, який демонструє Україна в межах нагляду за виконанням рішень ЄСПЛ попри існуючі системно-структурні проблеми та виклики, пов’язані з війною. На завершення зустрічі учасники домовилися про подальше співробітництво над створенням інших складових компенсаційного механізму.