• In English
 • Ірина Мудра: рф систематично порушує права людини в окупованому Криму
  Міністерство юстиції України, опубліковано 13 грудня 2023 року о 15:32

  Сьогодні, 13 грудня, Європейський суд з прав людини провів засідання по суті у справі «Україна проти росії» щодо окупації Криму. На цьому засіданні Україна доводила ЄСПЛ, які саме порушення прав людини вчиняє російська федерація на окупованій території. Мова йшла про існування системної адміністративної практики порушень прав людини з боку росії з часу окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.

  «Росія несе відповідальність перед цим Судом за порушення прав людини, вчинені її власними силами, а також за порушення, вчинені її місцевими підлеглими, починаючи з дня державного перевороту. Вона несе відповідальність не лише за акти фізичного насильства, які сталися протягом кількох тижнів після державного перевороту, а й за кампанію політичних репресій, яку згодом запровадив її маріонетковий режим у Криму», - наголосила під час слухання заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра.

  Вона підкреслила, що широко поширені та систематичні порушення прав людини, вчинені росією та її ставлениками в Криму, від самого початку були спрямовані проти етнічних та релігійних меншин, проукраїнських активістів та журналістів, військовослужбовців українських збройних сил, і всі ті особи, групи та організації, які виступали проти російської окупації або, як вважалося, виступають проти російської окупації.

  Українська сторона нагадала, що 27 лютого 2014 року росія здійснила військовий переворот у Криму та силою взяла під контроль територію. Відтоді вона зберігає фізичний контроль над Кримом. Але Крим був і залишається суверенною територією України. Фальшиві претензії росії на суверенітет над Кримом були рішуче відкинуті всім міжнародним співтовариством, а також цим Судом у своєму рішенні про прийнятність.

  «Відважний народ України чинив і чинитиме опір протиправній агресії російської федерації до повного відновлення її міжнародних кордонів», - зазначила Ірина Мудра, підкресливши, що жодних переговорів з нинішнім керівництвом держави-агресора щодо території Криму бути не може, адже будь-які поступки незаконному військовому експансіонізму росії завжди означатимуть умиротворення агресора.

  Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко під час усних слухань заявила: «З початку окупації Криму у 2014 році, рік за роком, ситуація з дотриманням прав людини на окупованій території Криму погіршується. Постраждалі від дій окупаційної влади не можуть захистити свої порушені права та отримати компенсацію внаслідок незаконних та варварських дій російських окупантів. Більше того, росія відмовляється співпрацювати з будь-якою стороною щодо розслідування фактів порушення прав людини на окупованих територіях України, що значно поглиблює й без того невтішну ситуацію з їх дотриманням.

  Беручи до уваги заяви та докази, надані Україною за останні 9 років, включаючи сьогоднішні заяви під час усних слухань, Уряд України просить ЄСПЛ визнати росію відповідальною за порушення прав людини, гарантованих Конвенцією, які розглядаються в цій міждержавній справі».

  Нагадаємо, раніше ЄСПЛ визнав прийнятними низку скарг української сторони у цій справі і тепер розгляне їх по суті.

  Загалом на різних стадіях розгляду в ЄСПЛ зараз перебувають чотири позови України проти росії.