• In English
 • Інтерв’ю Міністра фінансів Сергія Марченка для видання «Слово і діло» (30.04.2021)
  Міністерство фінансів України, опубліковано 30 квітня 2021 року о 16:33

  Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю для видання «Слово і діло» розповів про зміни до податкового кодексу та податок на виведений капітал, кадрові призначення на митниці, про умови МВФ та управління держборгом, бюро економічної безпеки та іпотеку.

  Над якими змінами до Податкового кодексу щодо рентної плати, екологічного податку, оподаткування операцій з віртуальними активами працює Мінфін? У чому суть?

  Ми уже розробили проект акту, надіслали його на погодження із зацікавленими органами. Дійсно, це питання і акцизів, питання ренти, питання екологічного податку, питання земельного податку, питання оподаткування сільськогосподарських товаровиробників. Це весь спектр тих питань, які, ми вважаємо, необхідно врегулювати.

  Які основні тези? Суть змін?

  Тези досить прості. Є основні сфери економічної діяльності, які отримують, несправедливий розподіл отриманих доходів і необґрунтоване збільшення прибутків.

  Несправедливий – це забагато чи замало?

  Це може бути як забагато, так і замало. Але в цілому ці зміни передбачають розширення податкової бази і збільшення податкових надходжень.

  Тобто, податки будуть збільшені? Наприклад, екологічний…

  Йде мова про збільшення ставок.

  Передбачається зростання екологічного податку в рамках збільшення на рівень інфляції – це наші зобов’язання перед Європейським Союзом. Крім того, враховуючи певну незбалансованість ринку електричної енергії, це є нормальним, цілком логічним кроком.

  Більше року тому, коли Президент брав участь у конференції в Давосі, сайт Офісу президента повідомляв: тим, хто готовий долучитися до великої приватизації в Україні, надаватимуть податкові канікули. Але закон передбачає інше. Чи будуть податкові канікули для інвесторів великої приватизації?

  Мені важко коментувати висловлювання Президента того періоду. Я хотів би дійсно пересвідчитися, що конкретно малося на увазі. Тоді я не був міністром фінансів, тому я б не хотів зараз трактувати, що саме мав на увазі Президент, як це трактувалося.

  Зараз таких задач не стоїть?

  Є декілька механізмів залучення інвестицій. Уже створений інститут так званих інвестиційних нянь, де передбачається підтримка для обсягу інвестицій понад 20 млн євро, в тому числі, канікули, пільги і все інше.

  Зараз розглядається механізм реанімації так званих індустріальних парків, де також буде досить суттєва підтримка. Знову ж таки, держава робить багато через механізм кредитування 5-7-9. Уже видано кредитів на 35 мільярдів гривень (станом на 26 квітня – ред.).

  Передвиборча програма Президента Зеленського містить яскраву, але неконкретну тезу: «Податки стануть простими і зрозумілими». Ми бачимо єдиний рахунок для сплати податків і єдину звітність, які нещодавно впровадили. Що буде, крім цього? Як ви плануєте робити податки «простими і зрозумілими»?

  Ми запровадили програмні реєстратори розрахункових операцій. Це було минулого року. Вже зараз 16,6 тисячі суб'єктів господарювання користуються програмами РРО.

  А ще ми створили фактично єдину юрособу у податковій і митниці, що також дозволяє вирішити чимало питань, з точки зору комунікацій бізнесу, спрощення процедур.

  Запроваджуються електронні сервіси, електронний аудит. Також постійно вносяться зміни в систему роботи з адмініструванням ПДВ. Ця система досить автоматизована, і останнім часом зовсім не було нарікань бізнесу щодо роботи з питань блокування накладних. Це притому, що ми вичищаємо систему від, скажімо так, неправомірного декларування і так званих схем-скруток. Тільки за минулий рік надходження від ПДВ збільшено на 50 мільярдів за рахунок боротьби з тіньовими схемами.

  Разом з тим, ми підготували проект змін до Податкового кодексу, який передбачає досить суттєві зміни в податковому законодавстві, в частині ліквідації певних прогалин, які є, які дозволяють використовувати Податковий кодекс, з метою зменшення сплати податків.

  Багато-чого робиться. Це і є, на нашу думку, спрощення.