• In English
 • Герман Галущенко: На основі Формули миру Президента Володимира Зеленського маємо напрацювати Концепцію майбутнього безпечної атомної енергетики
  Міністерство енергетики України, опубліковано 18 серпня 2023 року о 21:14

  Формула миру Президента Володимира Зеленського має лягти в основу майбутньої Концепції, яка дозволить забезпечити реальні механізми дотримання державами правил ядерної і радіаційної безпеки, а також сприятиме подальшому розвитку ядерної галузі.

  На цьому наголосив Міністр енергетики України Герман Галущенко під час онлайн-зустрічі з послами іноземних держав, яка відбулася у межах першого засідання робочої групи «Президентська Формула миру: радіаційна та ядерна безпека».

  До розмови долучились посол Японії в Україні Кунінорі Мацуда, посол Австрії Александр Кментт, посол ПАР в Україні Андре Йоганнес, посол Італії в Україні П'єр Франческо Зазо, посол Єгипту в Україні Айман Ельгаммал, постійний представник ПРООН в Україні Жако Сіллєрс, директор департаменту ядерної безпеки МАГАТЕ Анна Бредфорд, високі представники дипломатичних місій ЄС, Німеччини, Канади, Республіки Корея, Великої Британії, Чехії, Індії, Австрії, Норвегії, Данії, Швейцарії, США, Франції.

  Герман Галущенко наголосив, що сьогодні питання ядерної і радіаційної безпеки стоїть на порядку денному всього світу, воно дискутується на міжнародних зустрічах між міністрами різних країн та представниками бізнесу: «Це не справа війни між Україною та росією, це справа глобальної ядерної безпеки».

  Очільник Міненерго нагадав, що ще у перші дні повномасштабного вторгнення в Україну росіяни захопили ЧАЕС, а пізніше окупували і розмістили на території найбільшої в Європі атомної станції – Запорізької АЕС – своїх військових і військову техніку. Крім того, російські терористи обстрілювали науковий інститут у Харкові, де розташовувалася дослідницька ядерна установка.

  «Усіма цими діями вони абсолютно знищили всі досягнення цивілізованого світу у сфері ядерної і радіаційної безпеки, що створює ризики для розвитку ядерної галузі у майбутньому», - підкреслив Міністр.

  Герман Галущенко наголосив, що Формула миру Президента Зеленського складається з десяти пунктів, серед яких одними з ключових визначені радіаційна та ядерна безпека, а також енергетична безпека.

  «Маємо знайти рішення, які не тільки дадуть відповідь, як деокупувати ЗАЕС і забезпечити ядерну безпеку на цьому конкретному ядерному об’єкті, але водночас змінити і реконструювати систему зобов’язань країн виконувати міжнародні правила, міжнародні угоди і конвенції. Ми хочемо розробити Концепцію майбутнього безпечної ядерної галузі», - зазначив він.

  Очільник Міненерго запропонував учасникам робочої групи долучитися до напрацювання відповідного документа, який готує українська сторона.

  Учасники засідання також обговорили доцільність проведення Саміту ядерної безпеки, на якому може бути представлений відповідний документ.

  Під час засідання Герман Галущенко запропонував Японії, Франції та Чехії долучитися до співголовування у робочій групі.

  Також відбулося засідання робочої групи «Президентська формула миру: енергетична безпека». Участь у її роботі разом з Германом Галущенком узяли заступник голови Офісу Президента України Ростислав Шурма, а також представники дипломатичних місій Польщі, Данії, Німеччини, Литви, Молдови, Норвегії, ОАЕ, Словаччини, Франції, Хорватії, Японії, Енергетичного Співтовариства, МАГАТЕ, ENTSO-E, Міжнародного енергетичного агентства, Представництва ЄС та ООН.

  Герман Галущенко підкреслив, що енергетична безпека є не менш важливою, ніж забезпечення ядерної і радіаційної безпеки: «Вважаю, що важливим завданням цієї групи є напрацювання механізму, як попередити і запобігти можливості використання енергії як зброї. Аби не повторювалася ситуація, яка була минулого року на європейських ринках, коли росія маніпулювала цінами. Завдання України – протистояти цьому спільно з нашими європейськими партнерами. Від нашої солідарності залежить енергетична безпека».