• In English
 • Громадський простір в Україні буде проектуватися універсальним, враховуючи потреби кожної людини

  У проекті нових ДБН щодо доступності, який планується затвердити найближчим часом, міститься обов’язкова вимога щодо влаштування громадського простору за принципами універсального дизайну, який враховуватиме потреби кожної людини, в тому числі осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

  “Простота і зручність для всіх - за цими принципами живе і працює вся Європа. Такі терміни, як “доступність”, “безбар’єрний простір” та “універсальний дизайн” для них давно звичні. Це є на кожному кроці - від будівель до вулиць і транспорту. В Україні це далеко не так. І реального безбар’єрного середовища, як такого, у нас не існує. Як і немає розуміння цієї проблеми. Тому в проекті нових ДБН щодо безбар’єрності ми вводимо обов’язкові елементи доступності для зручності всіх категорій маломобільних груп і створення універсального громадського простору, в якому буде комфортно кожній людині”, - повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

  Згідно проекту ДБН, універсальний дизайн має стати основою для проектування навколишнього середовища, будівель, споруд, транспортних засобів, технологій та іншого, щоб ними могли зручно користуватися всі категорії населення, незважаючи на можливі функціональні обмеження.

  Проектні рішення повинні виконуватися так, щоб об’єкти, які проектуються, були однаково доступними і зручними - і для маломобільних груп населення, і для інших членів суспільства. Наприклад, зручні з’їзди і пандуси на рівні зі сходами, спеціальні автобуси, які нахиляються в сторону посадки пасажирів, подача корисної інформації, яка легко сприймається візуально, тактильно та вербально.

  Застосування спеціалізованих елементів чи засобів, які враховують специфічні потреби осіб з інвалідністю, має бути завданням на проектування лише за відсутності можливостей влаштовувати універсальні елементи.

  Довідково

  Проект нових ДБН розроблений ПАТ “КиївЗНДІЕП” на заміну діючих ДБН В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”. Він адаптований до європейських норм та міститиме наочні приклади того, як це має виконуватися на практиці.

  Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.