• In English
 • ЕСКО-контракти у бюджетній сфері буде відновлено та поширено на об’єкти ТКЕ і водоканали
  Міністерство енергетики України, опубліковано 22 вересня 2020 року о 12:39

  Міністерство енергетики та Держенергоефективності ініціювали два законопроекти для відновлення енергосервісних контрактів (ЕСКО) у бюджетній сфері та їх запуску на об’єктах ТКЕ і водоканалах

  Мета цих законопроектів – забезпечити подальше якісне функціонування енергосервісу як дієвого інструменту залучення приватних інвестицій в енергоефективність.

  Перший законопроект полягає у відновленні ЕСКО-механізму у бюджетній сфері, а також на об’єктах державної та комунальної форми власності.

  «На сьогодні у зв’язку із введенням в дію нової редакції Закону «Про публічні закупівлі» виникла неузгодженість його норм із Законом щодо енергосервісу. Тому законопроект є важливим технічним інструментом для приведення законів у відповідність один із одним та зняття бар’єрів», – прокоментував заступник Міністра енергетики Ярослав Демченков.

  Прийняття законопроекту відкриє шлях для сотень нових енергоефективних проектів у школах, дитсадках, лікарнях та інших об’єктах соціальної сфери. У рамках таких ЕСКО-проектів інвестори проводять енергомодернізацію за власний рахунок і якісно, щоб досягти запланованої економії енергоспоживання і повернути свої капіталовкладення. В Україні вже реалізуються понад 540 таких договорів вартістю більше 1,2 млрд грн, а економія на платіжках становить від 20% до 70%.

  Другий законопроект – це розширення енергосервісу на сфери теплопостачання, централізованого питного водопостачання, централізованого водовідведення.

  «Чимала частина комунального господарства (теплові мережі, котли, мережі водопостачання та водовідведення) експлуатується вже понад 20-30 років та потребує модернізації або заміни. ЕСКО – саме той інструмент, який дозволить залучити інвестиції в модернізацію таких об’єктів та реалізувати заходи без збільшення тарифів на відповідні послуги таких підприємств», – прокоментував законодавчу ініціативу заступник Міністра.

  Для цього законопроектом передбачається повернення інвестицій ЕСКО-компаніям через запровадження рахунків із спеціальним режимом використання для розрахунків за енергосервісними договорами.

  У результаті прийняття законопроектів очікується:

  -       відновлення енергосервісу як складової цілеспрямованої інвестиційної політики держави у сфері енергозбереження, спрямованої на зменшення споживання енергоресурсів та енерговитрат;

  -       подальше впровадження енергоефективних заходів в бюджетних установах;

  -       заощадження коштів на енергоносіях та підвищення комфорту в бюджетних установах;

  -       розширення енергосервісу на об’єкти ТКЕ, водоканали та забезпечення їх модернізації.

  Зараз завершується опрацювання законопроектів іншими зацікавленими органами влади. Невдовзі їх буде розглянуто на засіданні Уряду та передано до Верховної Ради.