• In English
 • Держгеокадастр підбив підсумки 2018 року у сфері земельних відносин

  Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру підбила підсумки 2018 року, проаналізувавши основні події та тенденції, які визначали роботу в сфері земельних відносин останні дванадцять місяців.

  Передача сільськогосподарських земель у комунальну власність об’єднаних територіальних громад

  З 1 лютого 2018 року Держгеокадастр розпочав передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Відповідне рішення було ухвалено 31 січня на засіданні Кабінету Міністрів за ініціативи Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

  Запланована на 2018 рік передача державних сільгоспземель у комунальну власність ОТГ була завершена 22 грудня у Києві під час урочистого заходу в приміщенні Міністерства аграрної політики та продовольства України. Загалом цього дня у комунальну власність 165 об’єднаних територіальних громад передано понад 0,5 млн га земель сільськогосподарського призначення.

  Всього у 2018 році у власність ОТГ було передано понад 1,5 млн га сільгоспземель. Це дозволить удосконалити механізм управління у сфері земельних відносин та чітко і прозоро формувати дохідну частину місцевих бюджетів у частині плати за землю. У наступному році процес земельної децентралізації продовжиться для тих територіальних громад, які об’єдналися після 1 лютого 2018 року. 

  Інтенсифікація проведення земельних аукціонів та зростання їх ефективності 

  За неповний 2018 рік територіальні органи Держгеокадастру на земельних торгах реалізували 2 748 прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності. Це на 50% більше, ніж за весь минулий рік (1 837). Загальна площа переданих в оренду на земельних торгах ділянок склала 58,7 тис. гектарів, що на 38% більше, ніж у 2017 році (42,5 тис. гектарів).

  Сума надходжень до місцевих бюджетів від проведення земельних торгів за неповний 2018 рік перевищила на 65% минулорічний результат та склала 195,9 млн грн (118,7 млн гривень у 2017 році). Середня орендна ставка за результатами аукціонів зросла з 14,73% від НГО за підсумками 2017 року до 19,13% від НГО за неповний 2018 рік. Держава в частині земельних ресурсів продовжує залишатися більш ефективним власником – в Україні зберігається майже дворазовий розрив між середніми ставками приватних та державних земель сільськогосподарського призначення на користь останніх.

  Запуск електронних земельних торгів

  Держгеокадастр реалізував проект із запуску онлайн-аукціонів на право використання земельних ділянок державної форми власності з використанням зовнішніх майданчиків. На кінець року було укладено договори з ДП “СЕТАМ” та ДП “ПРОЗОРРО.Продажі”. Перший електронний земельний аукціон відбувся 18 жовтня, а до кінця року їх пройшло близько трьох десятків. Електронні торги демонструють середній приріст стартової ставки на 26 процентних пунктів (з 8,3% до 34,3% за результатами земельних торгів).

  Проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки (НГО) земель сільськогосподарського призначення

  У 2018 році вперше після 1995 року оцінено всі землі сільськогосподарського призначення на території України (крім земель у межах населених пунктів) на площі понад 35 млн гектарів. Відповідна постанова була ухвалена на засіданні Уряду 7 лютого. За неповний рік було проведено повний комплекс робіт з оцінки, дані зведено в єдиний масив, написано алгоритм, створено портал-дзеркало із можливістю онлайн-розрахунку НГО. У результаті в Україні не залишилося жодної ділянки сільгосппризначення за межами населених пунктів, яка б не була прорахована на базі найновіших даних.

  Всі дані про загальнонаціональну нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення зведено в єдиний масив та створено портал-дзеркало із можливістю онлайн-розрахунку НГО.

  Погашення заборгованості попередніх періодів за роботи з інвентаризації земель 2013 року

  У 2018 році Держгеокадастр завершив погашення заборгованості, яка сформувалася за виконання робіт з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території всіх областей України в 2013 році. Виконавцям робіт протягом 2014-2018 років перераховано 103,4 млн грн боргу.

  Також у результаті переговорів із суб’єктами господарювання виконавцями робіт були укладені мирові угоди щодо відмови останніх від штрафних претензій, зокрема і в частині штрафів, які були нараховані в судовому порядку. Загальна сума зекономлених таким чином державних коштів склала 8,5 млн гривень.

  Створення прототипу Національної інфраструктури геопросторових даних

  Держгеокадастр з Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) розробили прототип системи Національної інфраструктури геопросторових даних. Прототип являє собою єдину картографічну основу, на якій консолідовані як базові, так і профільні групи даних, зокрема, про координати, межі адміністративно-територіального устрою, гідрографічні об’єкти, населені пункти та вулично-дорожню мережу, промислові, сільськогосподарські та соціокультурні об’єкти, автомобільні дороги, залізниці, земельні ділянки на зазначеній території.

  Всі дані та їх поєднання доступні в режимі он-лайн і стануть базою для прийняття управлінських рішень та забезпечення прозорості управління земельними ресурсами.

  Публікація другої хвилі моніторингу земельних відносин за 2016-2017 роки

  8 жовтня 2018 року в офісі Представництва Світового банку в Україні відбулася презентація другої хвилі моніторингу земельних відносин (2016-2017 роки) та другого статистичного щорічника.

  Моніторинг земельних відносин являє собою платформу, на якій систематизовано та узагальнено інформацію про володіння, користування і розпорядження земельними ділянками. Це єдина та структурована база різних масивів даних: кількості зареєстрованих у Державному земельному кадастрі земель та кількості зареєстрованих прав на них у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, ринкових транзакцій із земельними ділянками, сплачених податків, судових спорів тощо – загалом 65 показників. Дослідження акумулювало дані шести відомств: Держгеокадастру, Мін’юсту, ДФС, Держстату, Держводагентства, Державної судової адміністрації. Перший моніторинг земельних відносин на основі даних 2014-2015 років був оприлюднений у вересні 2015 року.

  Виділення землі учасникам бойових дій

  Майже вдвічі (в 1,9 раза) зросла інтенсивність виділення земель учасникам АТО. Учасникам бойових дій та родинам загиблих воїнів надано 57 734 дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок проти 30 385 дозволів в 2017 році.

  Безпосередньо у власність учасники АТО в 2018 році отримали 30 532 земельні ділянки загальною площею 48,15 тис. гектарів.

  Ведення земельного кадастру 

  Державні кадастрові реєстратори у 2018 році зареєстрували 1 285 351 земельну ділянку та видали 916 046 витягів із Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

  Екстериторіальність погодження проектів землеустрою

  У 2018 році до територіальних органів Держгеокадастру надійшло на погодження за принципом екстериторіальності 292 738 проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. За цей період експертами опрацьовано 287 985 проектів (98%).