• In English
 • Держенергоефективності розкрило переваги «зелених» проектів для громад Черкащини

  «Енергоефективність та «зелена» енергетика – ключ до сталого розвитку громад та їх економічного розвитку», - повідомив в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура на онлайн-семінарі, ініційованому Агентством з відновлюваної енергетики для громад Черкаської області.

  «Перш за все, потрібно оптимізувати енергоспоживання в енергоємних сферах та розвивати сферу використання місцевих видів палива. Кожен регіон країни має значний потенціал для цього, а Черкащина вже має певні успіхи і може бути прикладом для інших», – повідомив Костянтин Гура та окреслив діючі інструменти підтримки.

  Зокрема, громадам, які хочуть зменшити витрати на енергоносії, варто скористатися такими існуючими механізмами, як підтримка населення в утепленні осель та додаткове співфінансування «теплих кредитів», впровадження систем енергоменеджменту в бюджетній сфері, сертифікація будівель.

  Інший напрям – це «зелена» енергетика, що активно розвивається в Україні, тому що дає альтернативу викопним видам палива, сприяє зменшенню енергозалежності, створенню робочих місць і збільшенню надходжень до бюджетів різних рівнів.

  Важливо, що Черкащина активно працює у зазначених напрямах. Якщо взяти до уваги біоенергетику, то за інформацією Черкаської ОДА, в області встановлено понад 420 котелень, які виробляють теплову енергію з біопалива, загальною потужністю 262 МВт.

  «Переваги твердопаливних котелень та біоТЕЦ полягають не лише у можливостях заміщувати газ. Теплова енергія, вироблена з альтернативних джерел енергії, є дешевшою для споживачів на 10% за теплову енергію, згенеровану із газу», – нагадав Костянтин Гура.

  Для подальшого розвитку біоенергетики Держенергоефективності із Міненерго та БАУ напрацювали низку законопроектів:

  щодо стимулювання вирощування енергокультур;

  щодо розвитку ринку твердих біопалив;

  щодо розвитку ринку біометану;

  щодо звільнення біопалива від податку на СО₂;

  щодо розвитку ринку рідких біопалив.

  Водночас у ВРУ зареєстровано законопроекти:

  щодо вирощування енергетичних рослин № 5227 та № 5228 від 12.03.2021;

  щодо розвитку виробництва біометану № 5464 від 05.05.2021.

  Детально про запропоновані законодавчі зміни розповіла Олена Ленська, заступник директора Департаменту відновлюваної енергетики Держенергоефективності. Вона наголосила на важливості прийняття розроблених законопроектів: «Минулого року Україна сплатила 2 млрд доларів за імпорт газу. Ці кошти могли б залишитися в країні, де є дуже потужний потенціал використання біомаси в енергетичних цілях».

  Також за ініціативи Держенергоефективності підготовлено концепцію нової 5-річної програми, яка передбачатиме державну підтримку різних секторів, у т.ч. біоенергетики. У рамках програми планується співфінансувати частину відсотків за кредитами на закладання плантацій енергорослин та встановлення біогазових установок.

  Держенергоефективності готове підтримувати й надалі співпрацювати з громадами у питаннях енергоефективності та «зеленої» енергетики.