• In English
 • Держенергоефективності: Біоенергетика України здатна повністю замістити імпортний газ

  Біоенергетика України здатна повністю замістити імпортний газ. Такого висновку дійшли учасники виїзної конференції «Чи здатна біоенергетика зробити Україну енергонезалежною?», організованої Держенергоефективності, Міненерго, Обухівською районною радою та Всеукраїнською енергетичною ресурсно-біотехнологічною академією «ВЕРБА» в м. Обухові на Київщині.

  «У 2020 році ми сплатили 7,5 млрд доларів США за імпорт нафтопродуктів, газу та вугілля. З них лише за газ  – близько 2 млрд доларів США. Це величезні суми коштів, які могли б залишитися в нашій державі завдяки використанню біоенергетики. Максимальний потенціал заміщення газу за рахунок біоенергетики становить 37 млрд куб. м у рік. Лише половини цього потенціалу достатньо, щоб відмовитися від імпорту газу, що склав 16 млрд куб. м минулого року», -  наголосив на можливостях подолати енергонезалежність т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура.

  Під час заходу представники органів влади, громади, бізнесу, експерти та ЗМІ також ознайомилися із перевагами біоенергетичних проектів, відвідавши два об’єкти.

  Перший об’єкт – це науково-дослідна плантація з вирощування енергетичної верби поблизу Обухова. На 3 га вздовж дороги висаджено 45 тис. саджанців. Отриманий врожай – готова біомаса.

  «Якщо ми будемо вирощувати енергетичні рослини хоча б на 1 млн га деградованих земель, то це дозволить замістити в еквіваленті до 5 млрд куб. м газу в рік», - зауважив Костянтин Гура.

  Другий об’єкт - це твердопаливна котельня потужністю 2 МВт, яка працює на різних видах твердого біопалива та вже 6 років забезпечує теплом і гарячою водою Обухівську районну лікарню. Тепло з біомаси є дешевшим, ніж тепло з газу. Тому завдяки котельні на біомасі місто щороку економить більше 600 тис. гривень.

  Щоб мультиплікувати подібні проекти по всій країні, Держенергоефективності з Міненерго та БАУ розробило низку законопроектів. Один з них - для покращення інвестиційної привабливості вирощування енергорослин.

  Законопроектом, яким передбачається:

  • визначити термін «енергетичні рослини»;
  • спростити процедуру та подовжити строк оренди землі;
  • зменшити максимальний розмір орендної плати до 5% від нормативної грошової оцінки;
  • надавати в оренду малопродуктивні земельні ділянки без аукціону.

  Крім цього, Держенергоефективності розробляє нову 5-річну програму, в рамках якої, окрім різних заходів, планується компенсувати частину відсотків на закладання плантацій енергетичних рослин.

  «За біоенергетикою – енергетична незалежність та економічний розвиток країни і кожної громади. Адже кожна гігакалорія теплової енергії, вироблена з газу, виводить кошти з країни, а кожна гігакалорія, згенерована з місцевих видів палива, - це інвестиція у власну економіку, створюючи нові робочі місця, збільшуючи надходження до бюджетів», - підсумував заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко.