• In English
 • Державна архівна служба України презентувала електронну базу даних жертв комуністичних репресій
  Міністерство юстиції України, опубліковано 09 листопада 2020 року о 18:22

  В Україні створено електронну базу даних про жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму «Український мартиролог ХХ століття». Метою інтернет-проекту є створення електронної бази даних, у якій буде розміщено фотоінформацію та стислі біографічні дані про жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму і їх наступну реабілітацію; забезпечення інтелектуального доступу до архівних документів у мережі Інтернет.

  «Український мартиролог ХХ ст. є підсумком роботи державних архівів, започаткованої ще 1989 року, яка пожвавилася після прийняття Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» (1991), коли почали складатися регіональні та тематичні бази даних на репресованих. Нині вони існують практично у всіх державних архівах, які прийняли на зберігання архівно-слідчі справи та інші документи, дотичні до політичних репресій. Нині розпочато зведення зазначених баз даних до централізованої загальнодоступної онлайн-бази», – зазначив Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов.

  Інформація, представлена в базі даних «Український мартиролог ХХ ст.», містить стислу інформацію про жертв політичних репресій 1920-1950-х років: фотопортрет або кілька фотографій (за наявністю), ім'я жертви та коротка характеристика роду її занять, дати життя, відомості щодо реабілітації, посилання на архів, де зберігаються архівно-слідчі справи та інші дотичні матеріали. Це насамперед центральні державні архіви та державні архіви областей, а також галузеві державні архіви Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України.

  «Нам вдалося відновити базу даних, яка існувала, зробити її такою, що може функціонувати онлайн, і де вже зараз міститься інформація про майже 57 тисяч репресованих осіб. І незважаючи на те, що це десь лише п’ята частина від того, що ми можемо наповнити, ми вже вирішили презентувати її, щоб люди могли знайти своїх репресованих», – повідомив Анатолій Хромов.

  Крім того, за словами очільника Укрдержархіву, у базі даних доступна інформація про репресованих мешканців нині тимчасово окупованих територій. «База містить кілька тисяч карток державних архівів АР Крим, Донецької, Луганської областей. Це ті документи, оригінали яких, на жаль, не контролюються Україною. Але за допомогою коротких інформаційних карток є можливість знайти відомості щодо репресованих осіб на цих територіях», – зазначив Анатолій Хромов.

  «Український мартиролог ХХ століття» розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної архівної служби України (https://bit.ly/3lbOvUI), а його інтерфейс і програмне забезпечення відповідає усім сучасним вимогам.

  «Програмне забезпечення, яке вбудовано в офіційний вебпортал Державної архівної служби, виконано відповідно до чинної нормативно-правової бази щодо адаптованого інтерфейсу. Пошукову форму можна переглядати на будь-яких пристроях – контент адаптовано під різні розміри екранів – для десктопів, планшетів, смартфонів. Пошукова інформація є зрозумілою», – розповів директор Центрального державного електронного архіву України Юрій Ковтанюк.

  Водночас він зазначив, що створений інтерфейс намагатимуться удосконалювати, щоб зробити його зручнішим, тож розробники відкриті до пропозицій користувачів щодо цього.