• In English
 • Денис Малюська: Парламентський комітет підтримав законопроект щодо електронного провадження у кримінальному процесі
  Міністерство юстиції України, опубліковано 16 квітня 2021 року о 15:10

  Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності підтримав рішення щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування – проект Закону №5246 та рекомендував його до ухвалення за основу та в цілому.

  Практично в усіх сферах функціонування державних органів давно застосовується електронний документообіг. В кримінальному процесі все ще повністю оформлюється на папері. «Кримінальні провадження у папері – це не тільки незручно та неекологічно. Це і величезне коло для зловживань – про «війни» між окремими судами та органами досудового розслідування з приводу того, хто кому має передати матеріали справи, в Україні чув, напевно, кожен. Це і витрата часу прокурорів, слідчих та працівників органів дізнання на приймання та передачу справ, а також на очікування у чергах та приймальнях. Це і зловживання з наданням/отриманням матеріалів провадження для ознайомлення», – повідомив Міністр юстиції України Денис Малюська.

  За його словами, виправити усе це можна за допомогою системи сучасного електронного кримінального провадження, запровадження якої і передбачає законопроект №5246. Користувачами цієї інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування (з різнорівневими правами доступу) будуть як правоохоронці, так і сторона обвинувачення та захисту.

  «Ця система вирішить одразу кілька завдань у кримінальному процесі. З одного боку – прибере спори між захистом і обвинуваченням щодо того, що захист ознайомлювали з одними матеріалами, а до суду передали інші або якась частина матеріалів з’явилася чи зникла. З другого боку, простіше буде ознайомлюватися із матеріалами – їх можна буде просто завантажити на носій і працювати у зручному місці у зручний час. Запровадження такої системи також прибере значний масив спорів щодо того, у кого знаходяться матеріали кримінального провадження і хто, власне, повинен здійснювати досудове розслідування. Це також зніме величезну тяганину з передачею справ від одного органу до іншого», – зазначив Денис Малюська.

  Положеннями проекту Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування», зокрема, визначається:

  • функціональне призначення інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування;
  • рівність правового статусу паперових та електронних документів у кримінальному процесі;
  • надання доступу до матеріалів, які зберігаються в інформаційно-телекомунікаційній системі досудового розслідування учасникам кримінального провадження;
  • можливість інтеграції інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування з іншими інформаційними системами, зокрема з Єдиним реєстром досудових розслідувань та автоматизованою системою документообігу суду.

  «Отже, запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування дозволить мінімізувати та, як наслідок, повністю відмовитись у майбутньому від паперового провадження у кримінальному процесі. Більше того, ця ініціатива (за умови підтримки її Парламентом) практично ані дня не залишатиметься просто на папері. Система електронного кримінального провадження уже майже готова для застосування у кримінальних провадженнях, що перебувають у НАБУ, САП та ВАКС, і очікує лише на законодавче врегулювання для початку роботи», – додав Міністр юстиції.