• In English
 • Ботулізм: як захистити себе та отримати сироватку для лікування
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 17 липня 2018 року о 19:03

  Станом на 16 липня 2018 року в Україні зареєстровано 58 випадків ботулізму, внаслідок яких захворіло 65 людей, 5 із них померло.
  Міністерство охорони здоров’я України нагадує керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій про порядок отримання протиботуліністичної сироватки та дії органів місцевого самоврядування щодо локалізації осередку отруєння та недопущення поширення харчового отруєння:

  1. керівник закладу охорони здоров’я або за його відсутності лікуючий лікар або черговий лікар в разі виявлення в особи ймовірного та/або підтвердженого випадку ботулізму, невідкладно, впродовж 15 хвилин інформує Відповідальну особу “Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров’я України”
  2. отримати протиботулінічну сироватку (антитоксин) можна зі спеціалізованого складу ДП “Укрвакцина МОЗ України”. Введення протиботуліністичної сироватки передбачено, серед іншого в курсі лікування, при встановленні імовірного та/або підвердженого діагнозу ботулізм. Така сироватка блокує дію токсину, що потрапив до організму. Отримати сироватку можна у будь-який час (навіть вихідні або неробочі години)! Для отримання сироватки необхідно звернутись напряму до відповідального співробітника ДП “Укрвакцина МОЗ України” (наказ МОЗ України №1311 від 13.07.2018)
  3. обов’язково повідомити територіальні органи Держпродспоживслужби та поінформувати органи місцевого самоврядування про виявлення випадку захворювання на ботулізм та необхідність запобігти виникненню нових випадків захворювання. Місця торгівлі, громадського харчування чи виробництва харчових продуктів, де могла бути придбана чи вироблена їжа, що спричинила ботулізм, мають бути перевірені. Органи місцевого самоврядування мають вжити належних заходів щодо підозрілого та/або встановленого джерела отруєння у відповідності з вимогами чинного законодавства.

  Наразі в Україні наявні сироватки від ботулізму. Це високоякісні ліки канадського виробництва, закуплені Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) та передані Україні в якості гуманітарної допомоги. Крім того, з цього року Уряд вперше включив специфічні сироватки, серед яких протиботуліністичний антитоксин, до переліку лікарських засобів і виробів медичного призначення, що закуповуються міжнародними спеціалізованими організаціями за кошти державного бюджету 2018 року.

  Міністерство охорони здоров’я України звертає увагу всіх громадян, що ботулізм – це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Збудник хвороби розмножується в анаеробному стані (без доступу кисню) за неправильних умов зберігання чи транспортування продуктів харчування. Найкращий спосіб захистити своє здоров’я – утримуватися від вживання їжі, про якість якої споживачу достеменно невідомо. До факторів ризику належать споживання в’яленої, солоної та консервованої риби, консервів або виробів з м’яса, якщо вони не проходили термічну обробку перед вживанням.

  Докладніше про симптоми, лікування і профілактику ботулізму: Як запобігти ботулізму