• In English
  • Вступне слово Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана на засіданні Уряду від 18 серпня 2017 року
    опубліковано 19 серпня 2017 року о 15:26

    ГРОЙСМАН В.Б. – Розпочинаємо засідання Уряду. Ми його проводимо в п’ятницю, оскільки у вівторок, середу і четвер я спільно з колегами-міністрами відвідав ряд регіонів України: Дніпропетровську область, м. Дніпро; Миколаївську область, м. Миколаїв; Херсонську область, м. Херсон.

    Дуже важливо для нас усіх мати абсолютно чітке відчуття того, що відбувається на місцях. З одного боку, приділити увагу проблематиці регіонів; з іншого боку, розуміти дуже конкретно, які стоять питання в кожному конкретному регіоні, які потребують уваги центральних органів влади.

    Що хотів би підкреслити? Що був достатньо відвертий діалог з представниками бізнесу. Ми говорили про економічну стратегію розвитку регіонів і розвитку потенціалу регіонів, які я відвідав. Беззаперечно, торкнувся питання підготовки освіти до нового навчального року, житлово-комунального господарства, подивився на те, як іде хід виконання будівельних робіт по дорогах країни.

    Хочу сказати, що фактично ми розпочали капітальний ремонт країни і він триває. Але в нас ще залишилося надзвичайно багато проблем, про які сьогодні говорять люди на місцях. Я би дуже хотів, щоб міністри і всі представники органів влади з першого джерела отримували інформацію, що саме відбувається в тій чи іншій сфері.

    Якщо говорити про наші підходи, то вони є абсолютно виправданими. Люди сьогодні чекають якісних доріг, якісної освіти, охорони здоров'я. Люди чекають сьогодні, і тричі під час зустрічі з людьми, з пенсіонерами ставилися питання про те, що вони чекають жовтня і пенсійної реформи, як наслідок, підвищення пенсії.

    Дуже відверті розмови в нас відбулися з представниками бізнесу. Я можу сказати, що поряд з тим, що ми докладаємо масу зусиль, і ви пам'ятаєте, якщо ми говоримо про 2014-2015 роки, наскільки було важко підійти до відновлення національної економіки, зупинити падіння, але до того моменту, особливо останні десять років, ні доріг не будували, ні шкіл, не будували системно дитячих садочків, майже всі заклади охорони знаходяться сьогодні в занепаді, тобто капітального ремонту потребують усі сфери життя нашої прекрасної держави. І ті пріоритети, які ми з вами визначили, є абсолютно зрозумілими для людей, люди їх підтримують, в тому числі в рамках децентралізації, яку ми проводимо. Сьогодні на місцях є колосальний ресурс, який треба використовувати.

    Зрозуміло, що в 2016 році ми почали модернізацію українських доріг, реконструкцію, капітальний ремонт, в цьому році ми вже підвищили темпи і обсяги, я хочу підкреслити, що значно покращилась якість виконання ремонтних робіт на дорогах. В наступному році будуть ще більше обсяги. Я думаю, що 3-5 років – і ми наведемо ідеальний порядок на дорогах. Зрозуміло, що ми ще не дійдемо до кожного куточка, але по більшості, я думаю, що вже буде абсолютно відчутно українським громадянам, що ситуація змінилась.

    Такі ж самі зміни ми маємо зробити в інших сферах життя. Але нам потрібна для цього працююча і зростаюча економіка. Це пріоритет нашої діяльності № 1.

    І, знаєте, коли зустрічаємося на місцях, в одній області представник місцевого депутатського корпусу говорить про те, що "нам потрібно ще 500 млн на те, щоб зробити певні програми модернізації",  і так далі.  І тут же сидить представник бізнесу і говорить: "Якби нам не такі перешкоди в Вашому регіоні, ми можемо в бюджет принести не 500 млн, а мільярди".

    Тобто йдеться про те, що економіка зростає. Потреби для модернізації, для розміщення нових підприємництв сьогодні є і можливості є. Але психологія чиновника, по великому рахунку, не змінилась. Типові проблеми. Важко оформити землю. Важко оформити дозвіл по будівельних роботах. Найбільш критична ситуація, я вважаю, з підключенням мереж енергетики, газу – сіли монополісти і не дозволяють сьогодні бізнесу розвиватися.

    Я вважаю, що сьогодні є критичним питання про неправомірні перевірки бізнесу. Це все створює проблеми і перешкоди на шляху розвитку національної економіки і не дає можливості підприємцям розкрити цей потенціал, свій, який є сьогодні.

    Я відвідував ряд підприємств сьогодні, всі підприємства модернізуються, зростають. На Миколаївщині, вчора ми були на Миколаївщині, будуються підприємства харчової переробної промисловості. 1 млрд 200 млн інвестиції. Середня зарплата більше 10 тис.

    Херсон теж розвивається, в Дніпрі створюються сьогодні нові підприємства. Але з такими муками, з такими стражданнями! Я хочу підкреслити одну річ: я не буду з цим питанням миритися. Ви знаєте, під час повернення з Дніпра ми мали довгу розмову з Президентом.

    Позиція Президента є однозначною: всі ті, хто заважатимуть розвиватися бізнесу, є ворогами. Це дуже важливо, коли ми об'єднуємося в цій боротьбі. Я мовчати з точки зору реакції на зловживання з боку чиновників, монополістів, контролюючих структур не збираюся, я говорю це абсолютно відверто. Якщо буде потрібно знести контролюючі або якісь інші структури, я очолюю цей рух у країні, бо ніхто нікому не дозволив стримувати розвиток нашої країни.

    Таке враження, що на здорове тіло нашої держави, яке має абсолютно всі можливості до динамічного розвитку,  понавішували різні інфекції, які стримують цей розвиток. Я наголошую на тому, що ми не маємо з цим миритися. Я закликаю всіх міністрів: запросіть усі свої структури, вправте їм мізки, енергетикам, земельникам, будівельникам, поліцейським, податківців, прокурорам, сбушникам – усім, бо люди про це відверто говорять сьогодні на місцях. Цьому потрібно поставити крапку. І я вважаю, що це питання номер один сьогодні, бо все інше не дає, не буде розвитку. Тут намагаєшся створювати умови, а хтось намагається (їх же сотні, цих контролюючих структур) цьому перешкоджати.

    Тому миритися не будемо, офіс інвестицій сьогодні працює, створений офіс омбудсмена, ми будемо приїжджати на місця, я буду зустрічатися з бізнесом і буду реагувати на кожен такий випадок.

    Більше того, ми з колегами почули про перспективи розвитку кожної області. В кожній області аграрний сектор – потенціал величезний; альтернативна енергетика – потенціал величезний; переробна промисловість – величезний.

    До речі, ще одна величезна проблема – доступ до інфраструктури, про це говорять майже всі підприємці (залізниця, порти). В портах біда, я вважаю. Так, як вони сьогодні говорять, що Миколаївський порт на сьогоднішній день має найвищі в світі тарифи.

    Річковий транспорт. Вже сьогодні відновлюється суднобудування в Миколаєві. Херсон, Миколаїв мають величезний потенціал, Одеса, до розвитку річкового транспорту, це розвиток інфраструктури, економіки, і так далі. Стримують, ті дозволи не дають, для того, щоб  там пройти певний відрізок, 47 дозволів треба отримати. Це при тому, що ми пачками займаємося дерегуляцією.

    Тобто я наголошую на тому, що отримав багато корисної інформації, яку ми маємо з вами використовувати для створення нормальних умов. Я не задоволений сьогодні тим кліматом, який створюють різні контролюючі й інші структури. Абсолютно не задоволений. Я думаю, що це відповідальність і голів адміністрації з територіальними підрозділами органів влади, і також міських голів. По міських головах по деяких містах теж були питання. І бізнес ці питання ставив.

    Тому, шановні колеги, я хотів би, щоб ми максимально використали свої можливості, свої повноваження, щоб змінити філософію українського чиновника.

    В цьому контексті, до речі, те, що ми робимо зараз по реформі, я про це скажу, державної служби, теж буде сприяти зміні цієї хворобливої логіки, яка сьогодні зустрічається на місцях.

    Шановні колеги, треба, Володимире (Омелян, Міністр інфраструктури – ред.), виходити із стратегією по транспорту, люди її чекають, треба буде  обговорити зі всіма учасниками ринку і по них прийняти рішення, і, я думаю, що там ми зможемо навести порядок, тому що об’єктивно треба сказати, що десятиріччями там теж особливо ніхто нічим не займався. І тому ми маємо такий стан справ. Якщо вже по дорогах ми трошки виходимо на глобальне розуміння, сьогодні ми про це почуємо, то по всіх інших сферах нам треба ще багато працювати.

    Окремо хотів би підкреслити також, шановні колеги, підготовку до освітнього процесу. Провели в Дніпрі селекторну нараду, можу сказати, що сьогодні на належному рівні є підготовка до освітнього навчального року.

    Але хочу звернути на питання того, що місцеві бюджети з 80 млрд зросли до 180 млрд. І сьогодні по-різному ці кошти використовуються для підтримки освіти.

    Я хочу підкреслити, ми сьогодні зранку брали участь з Лілією Михайлівною (Гриневич –ред.), Міністром освіти і науки, в щорічній педагогічній серпневій  конференції. Я там заявив, зараз хочу сказати для всіх засобів масової інформації, для всіх українців. Для мене як Прем’єр-міністра, для нашого Уряду, для Президента освіта є надважливим пріоритетом. Тому в минулому році ми підняли на 50% зарплату. Нехай ніхто не ображається. І в цьому році ми будемо відстоювати позицію підвищення зарплат для українського вчителя.

    Ми зараз думаємо про те, як створити нормальну програму впровадження концепції нової моделі української школи, в тому числі забезпечити належним чином матеріально-технічними засобами для якісного навчального процесу, і ми будемо в це інвестувати гроші.

    Разом з тим треба підвищувати відповідальність на місцях. Друзі, 65 тисяч маленьких українців стоять в чергах. Ніхто не має права змалку дітей привчати стояти в чергах! Тому включно з 2020 роком, і це наш пріоритет, маємо створити всі, 100% необхідних місць у дитсадках. Треба будувати їх. Сьогодні вони будуються, але в одному місці одночасно будується часто, а в іншому – жодного, притому, що і там, і там є кошти.

    Ми говорили про це, Геннадій Григорович (Зубко, Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ – ред.) зараз очолить цю роботу. Проаналізувати, як будівництво ведеться в містах. Висотки будують, а біля них – жодного садочка, жодної школи, жодної поліклініки. Так не має бути. Я розумію, про що я говорю. Я за свою кар’єру побудував не один дитсадок, відкрив не одну  групу в дитсадку. Треба мати розуміння цієї проблеми, треба мати совість, тоді буде все нормально.

    Тому ми будемо посилювати вимоги, в тому числі на місцях. Треба задовольнити потреби дітей щодо освіти, і вона має бути якісною.

    Врешті хотів би підтвердити, що нам важливо змінювати філософію чиновників і нам потрібно впроваджувати інтенсивно реформу державної служби. Я мав високу честь долучитися до відновлення роботи в 2014 році створення законодавства про нову професійну державну службу, в парламенті мав честь захищати цей закон спільно з депутатами і приймати його і зараз маю високу честь впроваджувати його спільно з колегами. Маємо зробити це якомога професійніше та якісніше.

    Я пам’ятаю, коли ми перший раз його (мало хто це вже згадає) розглядали в першому читанні, я як спікер парламенту ставив його на голосування, по-моєму, 21 раз, щоб тільки його не втратити. Багато було критики на мою адресу, але ми робили дуже правильну річ: ми робили справу, навіть, можливо, тоді, коли потрібно було бути наполегливим, врешті-решт, є результат.

    Тому сьогодні ми теж почуємо і про плани щодо реформування міністерств, і, як ви знаєте, ми оголошуємо конкурс на тисячу нових службовців, які прийдуть на конкурентну заробітну плату, яка буде виплачуватися спільно з нашими європейськими, за рахунок коштів, в тому числі наших європейських партнерів. Я хочу подякувати Секретаріату Кабінету Міністрів, Міністру Кабінету Міністрів, Державному секретарю за лідерство в цьому процесі. Сьогодні О.Саєнко – Міністр Кабінету Міністрів буде про це доповідати, про роботу. Я розраховую, що ми зможемо з вами швидко показати нову якість української професійної державної служби.

    Завершуючи своє вступне слово, хочу ще раз наголосити – нам потрібно докласти більше зусиль для того, щоб подолати той чиновницький опір і змінити чиновницьку філософію, в тому числі в центрі, в тому числі на місцях. Наголошую на тому, що пріоритет розвитку національної економіки залишається незмінним і всім тим, хто заважає працювати підприємцям, ми маємо абсолютно чітко створити опір. Я на цьому наголошую. По-іншому бути не може.

    Ті, хто роблять справу… Піднімаю одного з податківців в одній з областей. Підприємство, на якому працює 260 людей, серйозне підприємство з іноземними інвестиціями, до речі, немає різниці іноземні чи внутрішні інвестиції. Робочі місця створені, люди отримують конкурентну заробітну плату. В 2011 чи 2013 році на них наклали штраф 500 тис. євро, по-моєму. Два суди вони вже виграли.

    Піднімаю податківця і кажу: "Ви ж бачите, що вже суди виграли. Скільки років може тривати ця боротьба з бізнесом". Запитав його: "На підприємства, які стоять, не працюють, ви теж ходите?". "Ні".

    Куди ходять сьогодні перевіряючі? В нормально працюючі підприємства – підприємства, які створюють національний продукт, які ритмічно платять заробітну плату. В лежачі підприємства ніхто не йде, щоб їх підняти, дати можливість нового розвитку.

    Тому я ще раз хочу всіх закликати і на місцях в тому числі, серйозно віднесіться до моїх слів. За кожне робоче місце в Україні і за кожного успішного підприємця ми будемо боротися і поборемо, я глибоко в цьому переконаний. Бо маючи такий величезний потенціал, мати такий рівень життя сьогодні в країні, як ми маємо, несправедливо. Вкрай несправедливо.

    Тому, шановні колеги, хотів би сказати про те, що ми продовжуємо з вами регіональні поїздки  спільно і будемо спілкуватися абсолютно відверто з людьми, тому що нічого не замінить відвертого відкритого спілкування, за яке я подякував, до речі, всім тим, з ким зустрічався, і з ким мав абсолютно професійну розмову.

    Шановні колеги, по порядку денному є пропозиція наступна. Заслухати зараз по ситуації з ремонтом і реконструкцією доріг Славоміра Новака – керівника "Укравтодору", потім по питаннях дошкільної освіти я просив би, Лілія Михайлівна Гриневич. І далі Олександр Саєнко з питань державної служби.

    Немає заперечень? Є пропозиція тоді розпочати по порядку денному. Дякую, шановні колеги, порядок денний затверджено, рухаємося далі.