У рамках виконання угоди про позику (проект „Модернізація системи соціальної підтримки населення України”) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку на засіданні Кабінету Міністрів України прийнято рішення обмежити перелік підстав для зарахування дітей до інтернатних закладів, а також забезпечити колегіальність у прийнятті відповідних рішень.
Це передбачено ухваленою
на сьогоднішньому засіданні Уряду постановою Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до Типового положення про комісію
з питань захисту прав дитини та Положення про загальноосвітній навчальний
заклад”.
Згідно із законодавством батьки вибирають навчальний заклад для своєї дитини. Останнім часом склалася ситуація, коли все частіше за заявою батьків діти влаштовуються до інтернатних закладів. Сьогодні понад 100 тис. дітей навчається у загальноосвітніх школах-інтернатах, з них тільки 8 відсотків дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, і близько 30 відсотків дітей, які мають вади у розвитку і потребують спеціального навчання. Всі інші діти, які перебувають у закладах інституційного догляду з відривом від сім’ї, мають батьків, не обмежених у своїх правах, у них відсутні ті вади фізичного та (або) розумового розвитку, що передбачають навчання у спеціальних закладах. Ці діти не відчувають батьківської турботи, справжнього тепла, у них є ризик зменшення шансів на щасливе майбутнє.
Тому постановою Кабінету Міністрів України визначено, зокрема, що зарахування учнів до загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів буде проводиться тільки за умови, якщо через стан здоров’я чи режим робочого часу батьків дитини або осіб, які їх замінюють, ускладнюється виховання і догляд дитини (тривале стаціонарне лікування, роз’їзний характер роботи, змінна робота, вахтовий метод роботи) або якщо на момент прийняття рішення відсутня можливість влаштування дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, у сімейні форми виховання.
Вищенаведені умови для влаштування дитини до загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів будуть розглядатися комісією з питань захисту прав дитини.
Прийняття зазначеної постанови Кабінету Міністрів України
забезпечить зменшення ризиків потрапляння дітей до інтернатних
закладів та підвищення ефективності взаємодії органів державної влади,
місцевого самоврядування щодо забезпечення прав дітей, у першу чергу на сімейне
виховання, з урахуванням їх найкращих інтересів.