• In English
 • Мінсоцполітики: Реабілітація – основний соціальний чинник інтеграції осіб з інвалідністю у соціум
  опубліковано 02 грудня 2016 року о 14:43

  У Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» 1 грудня ц.р. відбувся Всеукраїнський форум «Надія на життя» представників сфери реабілітації. Йшлося про здобутки та існуючі проблемні питання, що мають місце у сфері реабілітації людей з інвалідністю, зокрема дітей з інвалідністю, в контексті їхньої інтеграції у соціум.

  Зокрема, представник Мінсоцполітики - начальник відділу реабілітаційних послуг та зайнятості осіб з інвалідністю департаменту соціального захисту осіб з інвалідністю - Роман Пилипенко поінформував учасників заходу, у тому числі які представляють громадський сектор, що в системі Мінсоцполітики та органів соціального захисту населення регіонального та місцевого рівня діє 151 реабілітаційна установа. Протягом минулого року там отримали реабілітаційні послуги 17 033 осіб з інвалідністю, з них - 14 216 дітей з інвалідністю. Інтегровано в загальноосвітні навчальні заклади 1 300 таких дітей.

  У західних країнах успішною є модель комплексної реабілітації, що передбачає можливість надання усього комплексу реабілітаційних заходів на базі однієї установи. У Мінсоцполітики зазначають: Україна не є осторонь від таких процесів, у зв’язку з чим вже створені місцевими органами влади 10 центрів комплексної реабілітації.

  Мінсоцполітики прийнято нове Типового положення про центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю. В даному документі відображені положення, в яких враховані рекомендації Комітету ООН з прав людей з інвалідністю. Таку реабілітаційну модель, яка є ефективною, потрібно, переконані у Міністерстві, також впровадити на базі державних реабілітаційних установ.

  Для цього необхідно прийняти відповідні зміни до Бюджетного кодексу України та Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». У зв’язку з цим Мінсоцполітики було ініційовано, Урядом підтримані і схвалені та у Верховній раді зареєстровані проекти двох відповідних законів.

  Також у Мінсоцполітики активно працюють над створенням умов для зменшення інвалідізації суспільства. За інформацією Міністерства, в Україні, на жаль, щороку спостерігається тенденція збільшення кількості осіб з інвалідністю, зокрема, дітей з інвалідністю. У зв’язку з цим протягом останнього року поступово вживаються заходи з впровадження моделі раннього втручання в умовах центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів.

  Так, протягом останнього року Мінсоцполітики ініційовано зміни до 6 нормативно-правових актів, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України, які вже мають юридичну силу, щодо надання відповідних послуг не лише особам з інвалідністю, але і дітям до трьох років, які мають ризик отримати інвалідність.

  Тобто діючі реабілітаційні установи почали вживати заходи щодо попередження інвалідності. І як результат, підкреслюють у Міністерстві соціальної політики, - такі особи у більшості випадків не отримують такого статусу, що дає можливість їм розвиватися та інтегруватися у соціум, а держава не витрачає значних коштів у зв’язку з тим, що така особа не отримала статусу інвалідності.

  На сьогодні в Україні діє вже 22 реабілітаційні установи, зокрема з них три – державні. А саме - Вінницький та Волинський центри соціальної реабілітації та Державний комплекс (м. Миколаїв), якими надаються відповідні послуги, спрямовані на цю мету. Нині такі послуги отримують понад 300 дітей, які мають ризик щодо отримання інвалідності.