• In English
 • Інформування про результати роботи Держфінмоніторингу за січень - серпень 2016 року
  опубліковано 05 вересня 2016 року о 15:00

  Державною службою фінансового моніторингу України як підрозділом фінансової розвідки України вживаються посилені заходи практичного характеру щодо протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, зокрема протягом 8 місяців 2016 року Держфінмоніторингом підготовлено 419 узагальнених та додаткових узагальнених матеріалів (з них 186 узагальнених та 233 додаткових узагальнених матеріали), які направлено до:

  ·  Генеральної прокуратури України – 28 узагальнених матеріалів та 95 додаткових узагальнених матеріалів;

  · Національної поліції України – 43 узагальнених матеріали та 31 додаткових узагальнених матеріалів;

  ·  Державної фіскальної служби України – 60 узагальнених матеріалів та 37 додаткових узагальнених матеріалів;

  · Служби безпеки України – 37 узагальнених матеріалів та 43 додаткових узагальнених матеріалів;

  ·  Національного антикорупційного бюро України – 18 узагальнених матеріалів та 27 додаткових       узагальнених матеріалів.

  У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 33,76 млрд грн.

  Держфінмоніторингом продовжується активна робота стосовно розслідування фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів та майна колишнім Президентом України Януковичем В.Ф., його близьких, посадовцями колишнього Уряду країни та пов’язаними з ними особами, а також щодо осіб, причетних до організації умисного масового вбивства людей на території України.

  Так, за вказаний період фінансовою розвідкою України підготовлено та направлено до правоохоронних органів 65 матеріалів (6 узагальнених та 59 додаткових узагальнених матеріалів) стосовно фінансових операцій, проведених за участю колишнього Президента України Януковича В.Ф., його близькими та посадовцями колишнього Уряду.

  Загальна сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та з учиненням інших злочинів, за цими матеріалами становить 115,24 млн грн.

  За весь період проведення розслідувань (березень 2014 – серпень 2016 років) стосовно фінансових операцій, проведених колишніми високопосадовцями, підготовлено та направлено до правоохоронних органів України 461 матеріал (85 узагальнених та 376 додаткових узагальнених матеріалів).

  Сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом та можуть бути пов’язані з учиненням іншого злочину, за цими матеріалами, становить 199,4 млрд грн.

  За результатами вжитих заходів Держфінмоніторингом за час проведення розслідувань заблоковано на рахунках фізичних та юридичних осіб, які мають зв’язок з Януковичем В.Ф. та колишніми високо посадовцями, кошти в еквіваленті 1,52 млрд дол. США.

  Крім того, окрема увага Держфінмоніторингом приділяється пошуку та блокуванню активів колишніх високопосадовців за кордоном.

  Так, за час проведення розслідувань, підрозділами фінансових розвідок інших країн повідомлено про замороження активів колишніх високопосадовців та пов’язаних з ними осіб на загальну суму 107,2 млн дол. США, 15,9 млн. євро та 135,0 млн. швейцарських франків, зокрема в наступних країнах: Австрія, Великобританія, Латвія, Кіпр, Італія, Ліхтенштейн, Швейцарія та Нідерланди.

  Відповідно до законодавства України Державна служба фінансового моніторингу України (як підрозділ фінансової розвідки) спільно із Службою безпеки України здійснює заходи, направлені на попередження та протидію фінансуванню терористичної діяльності (сепаратизму).

  За результатами аналізу отриманої інформації, за 8 місяців 2016 року, підготовлено та направлено до Служби безпеки України та Генеральної прокуратури України для розгляду та прийняття рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України 20 матеріалів (з них 12 узагальнених та 8 додаткових узагальнених матеріалів) стосовно фінансових операцій осіб, які за інформацією правоохоронних органів можуть бути пов’язані з фінансуванням тероризму (сепаратизму) та/або проведених за участю осіб, які публічно закликають до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або зміни меж території або державного кордону України.

  У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 300,02 млн грн.

  За вказаний період вжитими заходами щодо попередження та протидії фінансуванню терористичної діяльності (сепаратизму) Держфінмоніторингом виявлено та заблоковано кошти на загальну суму в 9,7 млн дол. США, 1,0 млн рос. рублів та 173,1 млн гривень. Загальна сума заблокованих коштів у гривневому еквіваленті становить 429,08 млн гривень.

  В тому числі, Держфінмоніторингом на постійній основі здійснюється ідентифікація новопризначених «так званих» високопосадовців «ДНР» та «ЛНР».

  Так, за 8 місяців 2016 року актуалізовано список «так званих» високопосадовців «ДНР» та «ЛНР» та встановлено рахунки новопризначених осіб в банківських установах України.

  Водночас Держфінмоніторинг продовжує активно співпрацювати із міжнародними інституціями, такими як Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF), Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL), Європейський Союз, Світовий банк, Міжнародний валютний фонд, Егмонтська група підрозділів фінансових розвідок, Організація Об’єднаних Націй.

  На сьогодні значна увага Держфінмоніторингом приділяється роботі в рамках Комітету MONEYVAL як ключового офісу Ради Європи з питань боротьби із відмиванням коштів та фінансуванням тероризму.

  Так, у березні - квітні 2017 року заплановано п’ятий раунд оцінки системи запобігання та протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму в Україні з боку Комітету експертів Ради Європи з питань оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL).

  Зважаючи на надзвичайну актуальність, у тому числі з точки зору національної безпеки, питання підготовки до 5-го раунду оцінки MONEYVAL знаходиться на постійному контролі в Держфінмоніторингу.

  З метою активізації цієї роботи, Держфінмоніторингом за підтримки Уряду України утворено та забезпечується функціонування Робочої групи з підготовки до 5-го раунду оцінки MONEYVAL, з числа керівного складу державних органів.

  Наразі Держфінмоніторингом узагальнюється інформація державних органів щодо прогресу України у сфері фінансового моніторингу, для її подальшого направлення Секретаріату MONEYVAL, що є однією з важливих умов подальшого успішного проведення 5-го раунду оцінки.

  Крім того, Держфінмоніторингом завершується робота щодо підготовки Звіту про проведення Національної оцінки ризиків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму.