• In English
 • Держпідприємства поліпшили фінансовий результат за 9 місяців 2015 року
  опубліковано 17 лютого 2016 року о 17:15

  Мінекономрозвитку опублікувало Звіт про результати роботи 100 найбільших державних підприємств України за 9 місяців 2015 року. Цей звіт продовжує серію квартальних та річних публікацій, присвячених найбільшим державним підприємствам в Україні. У документі підсумовується фінансова інформація та аналізується діяльність провідних держпідприємств України, за виключенням державних банків.

  “Після провальних результатів найбільших держкомпаній у 2014 році ситуація потроху вирівнюється. Перехід до ринкових цін на газ, який розпочався у 2015 і має закінчитись у 2017 році, дасть змогу «Нафтогазу» працювати як комерційному підприємству і скоротити збитки. Водночас у компанії буде створено наглядову раду з більшістю незалежних членів, яка має взяти на себе функції управління підприємством й ізолювати його від політичного впливу. Окрім трансформації корпоративного управління «Нафтогазу», пріоритетами реформи держпідприємств на 2016 рік залишаються: приватизація, призначення нових керівників та створення державної холдингової компанії для стратегічних держпідприємств”, - зазначив старший радник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Адомас Аудіцкас.

  За 9 місяців 2015 року держкомпанії зі списку ТОП-100 отримали сукупний чистий прибуток 2,2 млрд грн, у той час, за аналогічний період 2014 року, зафіксовано сукупний збиток у розмірі 66,5 млрд грн. Ключовим фактором стало суттєве поліпшення фінансових результатів НАК «Нафтогаз України» завдяки підвищенню тарифів для населення, яке відбулось у рамках переходу до ринкових цін на природний газ. Це дозволило компанії завершити січень-вересень 2015 року з прибутком 0,2 млрд грн, у порівнянні зі збитком -60,2 млрд грн за відповідний період 2014 року. Цей результат не враховує списання безнадійної заборгованості, яке відбудеться наприкінці року.

  Показники чистого прибутку зросли в усіх галузях, окрім вуглевидобування та машинобудування. Крім НАК “Нафтогаз України”, найкращу динаміку зростання прибутковості показав “Енергоатом”, що закінчив 9 місяців 2015 року з прибутком у 1,3 млрд грн, після збитку у 3,8 млрд грн за відповідний період 2014 року. Лідерами в своїх галузях за динамікою зростання прибутковості у порівнянні з відповідним періодом минулого року стали: “Укренерго” – чистий прибуток 408 млн грн (проти чистого збитку в 477 млн грн), ВАТ “Турбоатом” – 1,3 млрд грн (проти 0,8 млрд грн), ДП "Адміністрація морських портів України" – 3,5 млрд грн (проти 1,2 млрд грн), ПАТ "Аграрний фонд" - 706 млн грн (проти 466 млн грн) та ПАТ "Одеський припортовий завод" з чистим прибутком у 205 млн грн (проти чистого збитку - 243 млн грн).

  Станом на 30 вересня 2015 року, загальна балансова вартість активів портфелю держпідприємств складала 926 млрд. грн., що майже на 45% більше, ніж станом на кінець 3-го кварталу 2014 р.. Збільшення відбулося в основному внаслідок росту балансової вартості активів підприємств нафтогазової промисловості, а саме: шляхом переоцінки вартості основних засобів НАК «Нафтогаз України», яка зросла з 231 млрд грн до 488 млрд грн.

  За 9 місяців 2015 року загальний рівень боргових зобов'язань ТОП-100 держкомпаній зріс на 26,7% у порівнянні з аналогічним періодом 2014 року, і склав 145 млрд грн. Загальне співвідношення боргових зобов'язань до власного капіталу компаній зі списку ТОП-100 зменшилось із 36% до 24%.

  Довідково

  Звіт про результати роботи 100 найбільших державних підприємств України за 9 місяців 2015 року складається з чотирьох основних розділів. Перший - містить огляд основних змін до нормативно-правової бази, що регулює діяльність держпідприємств в Україні. Другий - демонструє сукупну фінансову інформацію щодо портфеля держпідприємств, а також деякі інші ключові показники діяльності держпідприємств. Третій розділ включає результати індексу прозорості держпідприємств та обрані інтерв’ю директорів держкомпаній. У четвертому розділі - фінансові результати діяльності 30-ти найбільших держпідприємств України за 9 місяців 2015 року. Наприкінці наведено список держпідприємств, проаналізованих у цьому звіті, а також роз’яснено основні принципи методології, яка була використана під час підготовки звітного документа.