• In English
 • Президент України підписав Закон "Про публічні закупівлі"
  опубліковано 17 лютого 2016 року о 16:27

  Президент України підписав Закон «Про публічні закупівлі» (законопроект №3559), який затверджує повне переведення державних закупівель в електронну систему ProZorro. Перехід відбудеться протягом 2016 року у два етапи: з 1 квітня всі закупівлі переведуть в електронний режим органи центральної влади та державні підприємства, а з 1 серпня – решта державних замовників.

  Реформа державних закупівель - одна з найбільш ефективних реформ Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Вона включає декілька напрямків, у тому числі навчання закупівельників, спрощення доступу бізнесу до торгів, а також переведення тендерів у електронний формат. Система електронних держзакупівель ProZorro працює в пілотному режимі з лютого 2015 року, поки що на допорогових закупівлях (до 200 тис. грн. для товарів і послуг, а також до 1,5 млн. грн. для робіт). Але вже зараз у систему заведено понад 50 тис. тендерів на суму 12 млрд. грн. від понад 2,9 тис. державних замовників. Загальна економія бюджетних коштів уже перевищила 680 млн. грн. і продовжує збільшуватися.

  «За рік реформа державних закупівель досягла помітних успіхів. Але для повної реалізації реформи необхідно забезпечити обов’язковий перехід на електронні закупівлі протягом 2016 року. Команда ProZorro потребує всебічної підтримки, інакше існує ризик втратити всі досягнення у цій сфері», - зазначив Максим Нефьодов, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

  Він нагадав, що і Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, і Президент України Петро Порошенко неодноразово наголошували на обов’язковості повного переходу на електронну систему державних закупівель. Тільки повний перехід на систему ProZorro, без жодних виключень, дозволить досягти головних завдань реформи: підвищення прозорості тендерів, спрощення доступу для бізнесу, збільшення конкуренції на торгах і зменшення корупційних ризиків. Повномасштабний запуск системи дозволить державі економити до 50 млрд. грн. щорічно – саме так експерти Міністерства оцінюють втрати в державних закупівлях через неефективність і використання корупційних схем. У 2016 році прогнозований розмір заощаджень складає 5 млрд. грн.

  Закон «Про публічні закупівлі» закріплює нові правила і процедури роботи в електронній системі державних закупівель ProZorro. Окрім іншого, змінюється порядок обміну електронними документами, розкриття інформації після аукціону, оскарження результатів торгів тощо. Відкриваються можливості вводити до складу тендерних комісій професійних закупівельників. Крім того, документ передбачає, що можна створювати Центральні закупівельні організації (ЦЗО), які будуть проводити закупівлі відразу для декількох замовників. Особливості та принципи створення ЦЗО визначить окремо Кабінет Міністрів.

  «Підписання Закону «Про публічні закупівлі» - це сигнал для держкомпаній і органів влади, що перехід на електронну систему незворотний. Це також черговий сигнал для бізнесу: держава готова торгувати чесно і прозоро, надавати рівний доступ до тендерів і відновлювати довіру до себе, як до ділового партнера», - підкреслив Максим Нефьодов.

  Він додав, що на основі Закону «Про публічні закупівлі» ще мають бути розроблені підзаконні акти: постанови та розпорядження Кабміну, які регламентують, наприклад, вимоги до майданчиків і учасників торгів, деталізують процедури роботи системи тощо. Це фінальна частина підготовки, необхідної для кардинальної зміни процесу закупівель у країні, коли кожен документ і кожне рішення чиновника стануть підзвітними будь-якому громадянину з доступом в Інтернет.

  Детальніше про досягнення і виклики реформи державних закупівель ви можете дізнатися під час прес-конференції, яка відбудеться у п’ятницю, 19 лютого. Анонс за посиланням: http://bit.ly/1optKXY

  Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила Закон «Про публічні закупівлі» (законопроект №3559) у грудні 2015 року.

  Завантажити презентацію «Новий Закон «Про публічні закупівлі», розвиток системи ProZorro і наступні кроки реформи можна за посиланням: http://bit.ly/ISDLPC