• In English
 • Виступ Прем'єр-міністра Арсенія Яценюка у Верховній Раді 11 грудня 2015 року
  опубліковано 12 грудня 2015 року о 16:02

  Вельмишановний пане Голово Верховної Ради України! Вельмишановні народні депутати України! Вельмишановний український Уряд, який рік тому разом з членами українського Парламенту затвердив Програму діяльності Кабінету Міністрів України!

  Шановні народні депутати! Дозвольте мені повернутися в коротку історію всього-на-всього річної давнини. Рік тому нова проєвропейська українська коаліція підписала коаліційну угоду. Тоді нас було п’ять проєвропейських партій, які взяли на себе відповідальність за долю країни. Протягом цього року ми багато що зробили. Протягом цього року нам багато що вдалося. Але нам ще треба спільно набагато більше всім зробити. На превеликий жаль, тоді нас було п’ятеро, і під аплодисменти і з посмішками всіх п’ять партій коаліції формували саме цей Уряд, покладали на нього відповідальність. І український народ покладав і покладає відповідальність на всіх законно обраних народних депутатів України.

  Одна з партій шановного Олега Валерійовича залишила коаліцію, але я хотів би окремо відзначити, що всі наші успіхи – це наші спільні успіхи. І не дивлячись на доволі складну політичну ситуацію в стінах українського Парламенту, від імені Уряду я хочу подякувати кожній фракції коаліції, в першу чергу «Народному фронту», Блоку Петра Порошенка, «Самопомочі», «Батьківщині» і навіть фракції, яка залишила коаліцію, це Радикальна партія, за те, що ви підтримували ініціативи Уряду. А також окремим народним депутатам України. Я усвідомлюю, які складні рішення нам треба було приймати.

  Уряд завжди сповідував наступну політику. Все, що добре, - це заслуга народних депутатів України. Все, що погано, - це відповідальність персонально Прем'єр-міністра. Але ми зробили багато для нашої країни. І я хотів би дуже чітко, щоб ми всі разом для себе з'ясували, що було зроблено і який порядок денний необхідний на 2016 рік. Де у нас є прогалини, а де у нас є реальні результати.

  На цій трибуні рік тому я відверто вам і чесно сказав: ніхто нікому золоті гори обіцяти не буде. Країна в надзвичайно складній ситуації. Країна була на межі дефолту. Країна була на межі банкрутства. Країна була без армії, без поліції. Країна була фактично без влади. І ми разом з вами сформували нову українську владу і зробили багато для того, щоби Україна продемонструвала всьому світу і українському народу, що ми здатні боротися і здатні досягати результатів.

  Згадайте цифри, які були на єдиному казначейському рахунку. Не було чим платити не те що за нові танки, за нове озброєння, заробітну платню службовцям – не було платити взагалі нічим. 108 тисяч гривень – це кошти, які були на єдиному казначейському рахунку держави. Сьогодні завдяки тому бюджету, який ви критикували, але прийняли в минулому році, ми додатково отримали доходів плюс 40%. Завдяки тій бюджетній децентралізації, яку ви критикували, але прийняли, місцеві бюджети додатково отримали також 40%. І сьогодні на рахунках казначейства України загалом коштів державного бюджету, місцевих бюджетів, золотовалютних резервів 95 мільярдів гривень. Це ті гроші, які дають нам можливість вчасно виплачувати заробітну платню, пенсії, всі соціальні виплати, повністю фінансувати українські Збройні Сили, повністю закрити програму пільг і субсидій і тримати економічну і соціальну стабільність в країні.

  Я окремо хотів би зупинитися на інших показниках. Мова йде про золотовалютні резерви країни. Нагадаю, тоді, коли ми з вами взяли владу спільно завдяки волі українського народу, обсяг золотовалютних резервів в Україні складав всього-на-всього 6 мільярдів доларів. Сьогодні обсяг золотовалютних резервів центрального банку країни складає 13 мільярдів американських доларів. Нам вдалося стабілізувати ситуацію в банківському секторі. Нам вдалося зробити так, щоби фінансова система почала активно працювати.

  По боргах. Я також хочу подякувати українському Парламенту за прийняття рішень щодо підтримки реструктуризації боргових зобов’язань країни. Коли ми прийшли в українську владу, загальний обсяг заборгованості України складав 73 мільярди американських доларів. Ми з вами провели реструктуризацію, завдяки якій списали частину боргів, а іншу частину боргів переклали на 4 роки. Я підкреслюю, не ми брали ці борги. За 4 роки колишнього режиму вони взяли 35 мільярдів американських доларів.

  Коли ми прийшли, у нас було 73 мільярди зовнішніх боргів. На сьогоднішній день сума боргових зобов’язань України складає 66 мільярдів доларів. Мінус 6 мільярдів – це відповідь тим, які кажуть, що ми беремо кредити і збільшуємо борги. Ми навчилися брати кредити і зменшувати борги.

  Ми беремо ці кредити виключно тому, щоб замістити дорогі кредити, які брали попередні уряди, дешевим і довшим ресурсом і зменшити боргове навантаження. Завдяки операції реструктуризації нам вдалося на 2016 рік зменшити суму обслуговування державних боргів, це те, що з державного бюджету ми платимо кредиторам, майже на 10 мільярдів гривень.

  Також, шановні народні депутати, завдяки нашому спільному рішенню ми реструктуризували заборгованості українських банків, це Ощадного банку та Укрексімбанку. Ми реструктуризували заборгованість Укрзалізниці, ми реструктуризували заборгованість КБ «Південне», ми реструктуризували заборгованість Укравтодору. Тобто, наше спільне завдання по зменшенню боргів і по зменшенню боргового навантаження виконується.

  Тепер щодо економічного зростання. Я далекий від того, щоби вам сказати, що у нас вже світле економічне зростання, і ми попереду планети всієї в частині економічного росту. Це не є правда. Для цього треба ще дуже багато працювати. Але коли протягом 4 років у нас іде постійне падіння всіх економічних показників, і вперше за минулий квартал ми продемонстрували невеликий, але ріст, 0,7% росту ВВП, - це реальна ознака того, що в 2016 році тих 2% економічного зростання, які закладені в макроекономічному прогнозі, нами можуть бути реально досягнуті.

  Окремо по соціальних стандартах. Я усвідомлюю не просто всю критику, а всі проблеми, які пов’язані зі складною фінансовою ситуацією. І ті умови виживання, які сьогодні є для всіх громадян України, але в цих умовах у вересні місяці нам спільно вдалося збільшити соціальні стандарти на 13 і 19% відповідно, 12,5 мільйона громадян України отримали додаткові кошти з державного бюджету, за які ви проголосували. І з вересня місяця ми зробили перший крок, майже як за 3 роки, щодо підвищення соціальних стандартів.

  Сьогодні Уряд вніс до Парламенту закон України про державний бюджет. І ми плануємо на наступний рік підвищення соціальних стандартів на 12%. В поточному році я визнаю про те, що нам не вдалось скомпенсувати ріст цін підвищенням соціальних стандартів. Це правда. Тому що сьогодні рівень інфляції складає 42%. Нам вдалося підвищити соціальні стандарти тільки на 13 і 19%. Але в наступному році ми прогнозуємо, що підняття соціальних стандартів скомпенсує ріст цін і тарифів.

  Одне з основних завдань 2016 року – це стабілізація цінової ситуації. Є перші позитивні зрушення. Тому що в листопаді місяці рівень інфляції склав всього-на-всього 2%. На противагу галопуючій інфляції протягом поточного року. В чому була причина, основа збільшення цін? Звичайно, це тарифи, це комунальні тарифи і підняття цін на енергоносії. Ми з вами підписували коаліційну угоду, і це є частиною коаліційної угоди і спільної політичної відповідальності всіх політичних сил щодо запровадження ринкових і зважених тарифів на енергоносії в Україні. Як Прем'єр-міністр України я взяв на себе всю повноту відповідальності щодо запровадження найбільш непопулярної, але найбільш правильної реформи, - це реформа енергетичної незалежності країни від Росії. І ми це зробили.

  Щодо енергетики в цілому. Я хотів би також з вами поділитися конкретними цифрами. Завдяки тому, що ми прийняли, і ви підтримали закон України про ринок природного газу, який відповідає європейським стандартам, це демонополізація ринку, це розкриття ринку, це повна відповідність третьому енергетичному пакету, це запровадження чесного і прозорого тарифоутворення, нам вдалося зробити декілька речей.

  Перше і основне – Росія перестала бути газовим диктатором по відношенню до України. Ми позбулися російської газової наркотичної залежності. Сьогодні ми запустили реверсний потік. Саме завдяки тому, що ще в 2014 році разом з нашими європейськими партнерами ми запустили цей реверсний потік, ми вигнали всіх попередників з Національної акціонерної компанії «Нафтогаз», ми не маємо жодних угод, де присутні сумнозвісні українські олігархи, а маємо виключно прямі угоди з прозорими європейськими постачальниками, нам вдалося зменшити як ціну, так і диверсифікувати джерела постачання природного газу.

  Я нагадаю, яка була ціна тоді, коли ми прийшли в Уряд. 500 американських доларів. Я скажу вам ціна, яка сьогодні є. Уже 250. А в першому кварталі наступного року завдяки, перше, тому, що ми маємо прямі контракти з європейцями, і друге – ми подали в суд на російський Газпром, ціна буде ще нижча, ніж в поточному кварталі.

  Об’єктивно ціна на газ прив’язана до цін на нафту. Тому подальше падіння цін на нафту також буде позитивно впливати на українську економіку і також буде позитивно впливати на ціну природного газу, яка придбавається Україною в країнах-членах Європейського Союзу.

  Щодо російського Газпрому. Конкуренція є конкуренція. Зараз нам вигідніше купувати газ в наших європейських партнерів. Нехай продемонструють те, що вони більш конкурентні. Але наша мета – протягом 10 років взагалі позбавитись імпортного природного газу, збільшити власний видобуток і стати повністю енергетично незалежною країною. Через 10 років Україна в змозі буде експортувати природний газ. І саме тому нова енергетична політика і нові ренти, які ми просимо Парламент підтримати, дадуть можливість збільшити видобуток власного газу.

  Щодо подальших дій з НАК «Нафтогаз України». Я окремо також хотів би зазначити, що в 2014 році загальний обсяг дефіциту «Нафтогазу України», який покривався з державного бюджету, складав 10 мільярдів американських доларів. 10 мільярдів доларів з державного бюджету пішло в «Нафтогаз». В цьому році ми скоротили дефіцит в 10 разів, і це всього-на-всього 1 мільярд. В наступному році ми не будемо дотувати НАК «Нафтогаз України» з бюджету. І це означає, що кошти платників податків, які раніше розграбовувалися газовими олігархами, будуть іти на соціальні виплати, на освіту і на розвиток української економіки.

  По результатах нашої енергетичної реформи. Цифри. Загальний обсяг споживання газу щоденно зменшився на 25%. В середньому ми споживаємо природного газу на 50 мільйонів кубічних метрів менше, ніж це відбувалося в минулому році. А це означає, що кожен день ми платимо за природний газ на 11,3 мільйона доларів менше. А це означає, що завдяки нашій енергетичній політиці ми скоротили витрати українських домогосподарств, ми зменшили обсяги платежів, в тому числі і російському Газпрому, за опалювальний період на суму майже 2 мільярди доларів США. Ми зберегли 2 мільярди в українській економіці.

  Щодо подальших наших завдань в енергетичному секторі. Я також нагадаю про ту критику, яка була серед українського політикуму і в засобах масової інформації щодо програми субсидій. Але програма запрацювала. 5 мільйонів українських домогосподарств не просто підписалися, а отримали субсидії. 5 мільйонів домогосподарств. Це практично 15 мільйонів населення України. Спочатку не вірили, а тепер отримали конкретну субсидію. Де у тому випадку, якщо дохід домогосподарства в середньому перевищує 10% від загального місячного доходу, держава компенсовує все.

  В мене є конкретні платіжки конкретних сімей. І в відповідях на питання я готовий вам не просто довести, а продемонструвати про те, що ми своє соціальне зобов’язання, де той, хто потребує допомоги від держави в частині компенсації від росту цін і тарифів в енергетичному секторі, їх отримав. А той, хто має хату тисячу метрів і гріє басейн дорогим газом, він повинен мати гроші і платити зі своєї кишені, а не за рахунок бідного населення. Тому ми цього добилися.

  Окремо, шановні колеги, хотів би також доповісти про фінансування оборони. В поточному році у нас безпрецедентна сума фінансування національної безпеки і оборони. 5% від валового внутрішнього продукту країни. Майже 100 мільярдів гривень профінансовано Урядом України для забезпечення сектора безпеки і оборони. Підвищені заробітні платні, підвищені соціальні стандарти, придбана нова техніка. І в наступному році загальний обсяг фінансування відповідно до проекту державного бюджету, який ми внесли, за рахунок спеціального фонду і за рахунок державних гарантів буде складати 113 мільярдів гривень.

  Нова Національна поліція країни – це наше спільне досягнення. Ми спільно підготували закон про Національну поліцію, ви за нього проголосували, і це є взірцем того, як правоохоронна система може демонструвати свою відданість служіння народу України. Нові люди, нові обличчя, нові зарплати, нова техніка і нова українська поліція – це наше спільне досягнення і наш спільний здобуток.

  Щойно я повернувся з Європейського Союзу, де ми мали зустріч з Президентом Європейської комісії, з рядом європейських комісарів. У нас з вами була непроста робота і непрості дискусії щодо безвізового пакету. Пригадуєте. Але попри всю дискусію і попри все напруження нам вдалося так само проголосувати ці закони. І я можу чітко заявити про те, що Україна виконала всі критерії для запровадження безвізового режиму. 15 числа буде оприлюднений звіт. Україна заслуговує на те, щоби Європейський Союз, так само як і Україна для Європейського Союзу, відкрив свої кордони. Кордони для українських громадян будуть відкриті.

  Дерегуляція. В питаннях дерегуляції дуже багато зроблено, але потребують подальші кроки для проведення дерегуляції. Так, ми наполовину скоротили державні органи і інспекції. Так, ви проголосували за скасування різного роду ліцензій і сертифікатів. Так, в минулому році ми на 20% зменшили чисельність державної служби. В цьому році ще на 20%. Так, ми скоротили 30% Державної фіскальної служби. Так, ми скоротили декілька сотень податкових інспекцій. Але це тільки перші кроки, які повинні продемонструвати те, що не кількістю, а якістю працює державний апарат.

  Вчорашнє ваше рішення про підтримку законопроекту щодо державної служби є для державної служби насправді історичним рішенням по формуванню деполітизованої, незалежної і ефективної державної служби. Тепер залишилося питання імплементації цього законопроекту і проведення подальшої регуляції.

  І тут я звертаюся до членів Парламенту з підтримкою того, щоб ми більш активно працювали по прийняттю законів. В тому числі і по законах по приватизації. Десять раз закони про приватизацію, прозору, чесну, конкурентну і ефективну, були в стінах українського Парламенту. На жаль, вони не отримають підтримки. Я звертаюсь до членів Парламенту з тим, щоби дати можливість залучити іноземні інвестиції, збільшити робочі місця, провести чесну, прозору і конкурентну приватизацію і позбавитися від політичного впливу в питаннях управління державних підприємств. Як ми це зробили в НАК «Нафтогаз України», де запроваджений новий статут, нові незалежні директори, які працюють не під політиками, а які працюють виключно в інтересах державної компанії.

  Децентралізація. Ми проголосували за декілька пакетів децентралізації. Нагадаю, що це був пакет бюджетної децентралізації, який дав можливість місцевим громадам додатково збільшити свої доходи, і близько 20 мільярдів гривень зараз у територіальних громад і в органів місцевої влади є вже на рахунках Державного казначейства.

  Друге. Ми провели дуже великі пакети децентралізації щодо передачі функцій по реєстрації, по бізнесовій діяльності безпосередньо на органи місцевої влади. Це додає додатково близько 1 мільярда доходів для територіальних громад. І найбільш важливе, що це дає, - це дає можливість для громадян країни без хабарів, без черг, без корупції отримувати державні послуги в Центрах надання адміністративних послуг.

  Шановні колеги. Які є до вас прохання? Які плани є на 2016 рік? Нам необхідно до кінця поточного року спільно прийняти закон України про державний бюджет, прийняти податкову реформу і прийняти все необхідне законодавство для того, в тому числі і легалізація грального бізнесу, бурштину, приватизація, для того щоб 2016 рік став роком економічного зростання. І я звертаюсь до членів українського Парламенту провести ефективну дискусію і до кінця поточного року прийняти ці законопроекти.

  На 2016 рік наші цілі. Перше – це освітня реформа. Це реформа в першу чергу середньої освіти як базової освіти. Ми багато що зробили в реформі вищої освіти і імплементовуємо закон про вищу освіту. Але середня освіта є базою для того, щоб українська молодь мала майбутнє, для того, щоб українська держава мала освічений і дійсно сильний український менталітет для продовження економічних реформ.

  Друге – це медицина. І я так само визнаю перед вами про те, що і в реформі середньої освіти, і в реформі медицини в 2015 році було зроблено дуже-дуже мало. І це є наша спільна відповідальність, в першу чергу, звичайно, Уряду України. Медицина – це перехід від фінансування ліжка до фінансування сервісу по наданню медичної послуги.

  Третє – це приватизація. Четверте – це нові податкові правила і нова податкова політика. П’яте – це продовження процесу децентралізації. Шосте – це угода про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом і запровадження безвізового режиму. І сьоме – це завершення судової реформи в країні.

  Такий план, наш спільний план повинен бути на 2016 рік. Дякую за увагу!