• In English
 • Айварас Абромавичус: У 2016 році ми очікуємо зростання економіки та залучення 5 млрд. доларів інвестицій
  опубліковано 09 грудня 2015 року о 17:35

  Ключовим досягненням Кабінету Міністрів України у 2015 році є макроекономічна стабілізація. Саме вона створює передумови для економічного зростання та залучення інвестицій. Вже наступного року Мінекономрозвитку очікує привернути в Україну як мінімум трьох значних іноземних інвесторів та залучити 5 млрд. доларів прямих інвестицій. Про це заявив Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус під час річного звіту Уряду.

  “Ніхто не хотів би знову дивитися в обличчя гіперінфляції, страхітливій волатильності обмінного курсу, безперервному 36-місячному падінню промислового виробництва,” - сказав Міністр. За його словами, щоб досягти економічного зростання, Мінекономрозвитку зосередилося на 5-ти ключових реформах: оновленні Міністерства, дерегуляції, реформі держпідприємств, реформі державних закупівель і розвитку експорту та торгівлі. «Ми почали реформи з себе, зі створення ефективної команди, а також із скорочення неефективної частини апарату. По-перше, ми змінили на 100% заступників Міністра та 80% – керівників департаментів, а кількість самих департаментів скоротили з 29 до 18. Загальний штат Міністерства скорочено на 50%», - зазначив Міністр.

  Наступна важлива реформа – це дерегуляція. «Регуляторне середовище в Україні ще недавно вважалося репресивним. Але ми вже на шляху до виправлення ситуації. Вже скасували більше ніж 40% дозвільних документів та обов’язкову сертифікацію на 90% продукції. Економічний ефект лише від скорочення монополії Укрекоресурсів складає 300 мільйонів гривень на рік. Але ми тільки почали розганятись – у  Секретаріаті Кабміну лежить понад 40 дерегуляційних законопроектів, які вже очікують на розгляд. Якщо ми не хочемо розтягувати цей процес на 10 років – нам потрібно знайти більш ефективні способи приймати рішення, як в Кабінеті Міністрів, так і у Верховній Раді», – підкреслив Айварас Абромавичус.

  Є помітний прогрес у напрямку реформи держпідприємств. «Сьогодні держкомпанії в Україні – це ахіллесова п'ята української економіки, клондайк збагачення для обраних і поле битви політичних кланів. Найпростіші та базові речі: аудит, публічна фінансова звітність і найпростіші правила корпоративного управління на момент початку цієї реформи просто не існували. Менш ніж через 12 місяців у нас вже є нові правила призначень керівників, у тому числі, абсолютно незалежний номінаційний комітет, обов'язковий міжнародний аудит, новий підхід до винагороди керівників, плани щодо реструктуризації та корпоратизації здорових підприємств, а також – ліквідації тих, які не підлягають реанімації», - розповів Міністр економічного розвитку і торгівлі України.

  За його словами, реформа держзакупівель є прекрасним прикладом ефективної співпраці держави, бізнесу та громадянського суспільства. Активна частина волонтерів, які розробляли нову систему держзакупівель, отримали посади в Мінекономрозвитку і, вже у якості державних службовців, зробили ключові зрушення реформи.  Вже сьогодні доступ до електронних тендерів максимально спрощено, а всі тендерні процедури стали більш прозорими і доступними. Такий підхід дав свої результати – навіть завдяки пілотній версії системі електронних держзакупівель ProZorro, вдалося отримати значні заощадження. «Наша система держзакупівель ProZorro – одна з найефективніших, деякі країни хочуть її скопіювати. Економічний ефект від її використання може скласти 50 млрд. грн. Вже отримана економія в 500 млн. грн., а це 12-18% від планових сум державних закупівель», - говорить Міністр.

  Міністерство також допомагає українським виробникам виходити на нові ринки. Для цього створили Раду з просування експорту. На сьогодні завершено переговори про ЗВТ з Канадою, активізовано роботу з Ізраїлем і Туреччиною. Ратифіковано Угоду СОТ про спрощення процедур торгівлі. У той же час довелося реагувати на агресивні дії з боку РФ, зокрема, задля забезпечення національних торгових інтересів Україна розпочала суперечку в СОТ з РФ щодо усунення торговельних бар’єрів. Крім того, Мінекономрозвитку організувало два великі успішні бізнес-форуми у Вашингтоні та Берліні.

  На наступний рік Мінекономрозвитку визначило для себе такі пріоритети: дерегуляція, реформа державних підприємств, поширення електронної системи держзакупівель, залучення інвестицій і активний розвиток експорту. Говорячи про конкретні завдання, Міністр зазначив, що у наступному році Україна повинна обов'язково увійти в 50-ку кращих країн за версією Doing Business, а ще через рік, можливо, і в 20-ку.  Перегляд понад 10 тисяч регуляторних документів у 5 ключових секторах забезпечить економічний ефект у мільярди гривень на рік.

  Критичною є приватизація державних підприємств. «Не можна відкладати приватизацію. Ті підприємства, які залишаться у державній власності, повинні управлятися прозоро та професійно, потрібно ізолювати їх від політичного впливу. Для цього створимо державну управляючу холдингову компанію. Міністерства мають формувати політику, а не управляти компаніями», - підкреслив Айварас Абромавичус.

  Вступає в нову фазу реформа державних закупівель. Внаслідок розгортання електронної системи планується отримати економію в 50 млрд. гривень на рік. Щодо залучення інвестицій, Мінекономрозвитку ставить собі за мету залучити в 2016 році не менше 3 великих іноземних інвесторів і не менше 5 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій.

  У наступному році запрацює ЗВТ з Європейським Союзом. «Це історична подія для нашої країни і нашої економіки, яка відкриває великі можливості не тільки для просування експорту, а й для залучення інвестицій, торгових представництв», - додав Міністр.

  На його думку, Мінекономрозвитку повинно стати еталоном прозорості та професіоналізму, а ще - надійним адвокатом бізнесу, як у нашій країні, так і за кордоном. Айварас Абромавичус додав: “Україна повинна стати країною, яка дорожить бізнесом і оберігає тих, хто платить податки, створює робочі місця, ризикує своїм капіталом і проявляє ініціативу”.

   

  Повний звіт Мінекономрозвитку за посиланням: http://bit.ly/MEYReport