• In English
 • Олег Дерев'янко: Політика МОН полягає у розвитку академічної і фінансової автономії університетів
  опубліковано 01 грудня 2015 року о 18:35

  Про це повідомив заступник Міністра - керівник апарату Міністерства освіти і науки України Олег Дерев’янко під час круглого столу «ВНЗ: інституційний розвиток, фандрейзинг та партнерство з приватним і державним секторами», який відбувся 1 грудня 2015 року у Міністерстві освіти і науки.

  У заході взяли участь представник посольства США в Україні Конрад Тернер; перший проректор Українського католицького університету Тарас Добко; Керуючий партнер в Global Trade Strategies, міжнародний консультант Американських рад Андрій Цинцирук; професор кафедри інформаційних систем Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця Ірина Золотарьова; керівник відділу стратегічного розвитку Києво-Могилянської Академії Катерина Максим.

  На думку Олега Дерев’янка, прорив у вищий освіті можливий тільки за умови впровадження фінансової автономії вищих навчальних закладів. Також потребує часу запровадження у штаті українського ВНЗ аналогу американської посади фінансового директора. «Приватному сектору знадобилось близько 15 років для того, щоб у компаніях, які не мали іноземного походження, почали зявлятися фінансові директори. Я думаю, українські університети швидше побудують систему управління фінансами за допомогою фінансового директора, бо у нас є великий потенціал», - сказав заступник Міністра-керівник апарату МОН.

  Під час круглого столу Тарас Добко повідомив про основні переваги економічної моделі американських вищих навчальних закладів. Перший проректор УКУ зазначив, що Український католицький університет вже давно намагається вибудовувати фінансову систему управління схожу на американську. Зокрема, економічна модель американського університету і вищої освіти в цілому ґрунтується на системі поглядів, які лежать в основі американського способу життя. «Потрібно ввести в штат наших ВНЗ аналог американської посади фінансового директора, основне завдання якого – створити систему відповідального використання ресурсів та забезпечення фінансової стабільності університету», - заявив Тарас Добко.

  Андрій Цинцирук та Ірина Золотарьова виступили з доповідями щодо інновації та публічно-приватного партнерства університетів. Як повідомив Андрій Цинцирук, співпраця між університетами і приватним сектором можлива тільки за умови взаємовигідних інтересів обох сторін. Зокрема, університетські інтереси полягають: у стажуванні студентів в корпораціях; у ліцензуванні університетами інноваційних технологій; у фінансуванні корпораціями спільних проектів. Зі своєї сторони, корпораціям вигідно співпрацювати з університетами та залучати кращих випускників до роботи у своїй компанії.

  На думку Ірини Золотарьової, вищі навчальні заклади повинні задовольняти потреби бізнесу. «Це фінансова мотивація і можливість доступу до людських ресурсів університетів», - каже професор кафедри інформаційних систем ХНЕУ ім. Семена Кузнеця. За словами Ірини Золотарьової, більшість українських університетів можуть навчити підприємництву. Зараз, всі грантові програми базуються на тому, що університет повинен мати компанію-партнера, з якою має представляти свої дослідження. Таким чином, вся робота університету повинна зводитись до створення нових робочих місць.