• In English
 • Міненерговугілля підтримує діалог з інвесторами щодо усунення перешкод для їх ефективної роботи в енергетичній сфері України
  опубліковано 10 листопада 2015 року о 15:19

  10 листопада Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин провів засідання групи високого рівня з реагування на проблеми інвесторів в українській енергетиці. Група високого рівня була утворена в рамках Меморандуму про співробітництво між Міненерговугілля України, АСС, ЕВА щодо механізму оперативного реагування на проблемні питання, пов'язані з діяльністю інвесторів в енергетичному секторі України, підписаного в жовтні 2015 року.  Меморандум підписано менше місяця тому, але вже є підстави говорити про перші результати спільної роботи.

  Під час засідання розглянуто 15 важливих питань з якими інвестори попередньо звернулися до Міненерговугілля, зокрема щодо реформування земельного законодавства для потреб нафтогазової промисловості, скасування акту гірничого відводу для цілей нафтогазової галузі, прийняття нових Правил розробки нафтових та газових родовищ, розробки уніфікованого документа щодо оформлення дозвільної документації на основі аналізу діючих процедур та інші. Це друге засідання у такому форматі, що свідчить про кроки Міненерговугілля щодо оперативного реагування на проблеми інвесторів.

  Одним із важливих питань, порушених під час засідання, стало питання видачі спецдозволів на користування надрами. Володимир Демчишин наголосив: «Ми підготували зміни до трьох законів – Закону про надра, Закону про нафту і газ та Закону про газ-метан вугільних пластів.  Ідея така: Міністерство енергетики та вугільної промисловості, як відповідальне за видобування, збільшення видобування, вважає за доцільне передати право видачі спецдозволів до сфери управління Міненерговугілля». Міністр зауважив, що з Мінприроди України є порозуміння з цього питання.

  Радник Міністра Олександр Вовк поінформував щодо проекту Дорожньої карти дерегуляції нафтогазової галузі, розробленої спільно з АСС та ЕВА. Зокрема, зазначив, що спільно з представниками компаній фахівці Міненерговугілля вели активну роботу щодо напрацювання пропозицій, які стосувалися відведення землі, гірничих відводів, а також закону про містобудівну діяльність. Ці документи пройшли слухання на профільному комітеті Верховної Ради України. Крім того, Міненерговугілля ініціювало пропозиції по дерегуляції у вигляді окремого документа. Олександр Вовк наголосив, що питання, які хвилюють інвесторів, якраз у той чи інший спосіб вирішуються проектами цих законодавчих актів.

  Володимир Демчишин у ході зустрічі наголосив на важливості питання щодо створення страхового запасу газу. «Ми розуміємо, що є сенс розділити постачальників на тих, хто постачає із ресурсу придбаного, і  тих, хто постачає із власного ресурсу, - це ті підприємства, які мають ліцензію на видобування», - зазначив Міністр. «На першому етапі роботи ринку ми намагаємося контролювати ризики, оскільки не хотіли б мати прецедентів щодо недопоставок газу», - наголосив Володимир Демчишин. Від АСС запропоновано долучити представників Палати до дискусії стосовно зменшення навантаження на виробників та постачальників природного газу у зв’язку із зобов’язанням страхового запасу газу.

  З боку представників видобувних компаній зазначено, що вони хочуть мати зрозумілі правила гри: чіткий перелік документів для отримання спеціальних дозволів, причин для відмови, чіткі правила щодо можливого призупинення або анулювання ліцензії з відповідним обґрунтуванням. Також наголошено про необхідність прискорення юстування документів. Обговорено також питання штрафів у разі зниження поставок газу та недовиконання балансу.

  Серед важливих питань обговорено прийняття нового Кодексу України про надра  (із врахуванням особливостей розробки нетрадиційних вуглеводнів). Зокрема, інвестори надали пропозиції передбачити в новому законодавчому акті більше ліквідності для режиму ліцензування, дозволивши передачу ліцензійних прав зацікавленим інвесторам під контролем держави, уніфікувати процедуру оформлення дозвільної документації. Документ повинен, на їхню думку, врахувати низку специфічних регуляторних потреб для розробки нетрадиційних вуглеводнів: щодо етапів робіт, одночасного видобутку з кількох пластів тощо. У виступах фахівців надано пояснення, що видобування нетрадиційних вуглеводнів регулюється тими ж законодавчими актами, що й традиційне видобування природного газу, тому може бути знято з порядку денного.

  Щодо створення ринку електроенергії Володимир Демчишин наголосив: «Для енергосистеми України дуже важливою є прогнозованість видачі електроенергії». Тому спільно з інвесторами обговорено питання щодо введення штрафних санкцій за недопоставку електроенергії та строки впровадження таких санкцій згідно з розробленим проектом Закону «Про ринок електричної енергії України».

  Обговорено також інші важливі для підприємств галузі питання, які потребують вирішення на рівні Міненерговугілля.