• In English
 • Розпочався он-лайн обмін попередньою митною інформацією між Україною та Республікою Білорусь
  опубліковано 23 жовтня 2015 року о 12:55

  Електронний обмін попередньою інформацією між українськими та білоруськими митниками сприятиме удосконаленню митного контролю та оформлення, а також значно зменшить вплив людського фактору на митницях. Про це заявив Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан під час брифінгу з нагоди офіційного запуску електронної системи обміну попередньою інформацією про товари та транспортні засоби між митними органами Республіки Білорусь та України (PRINEX) 22 жовтня 2015 року в пункті  пропуску «Нова Гута» (Білорусь).

  «Обмін інформацією між митними органами був і раніше, але він не здійснювався у режимі реального часу та не був системним. З впровадженням цієї системи ми отримуємо більш плідну взаємодію між митними органами двох країн та фактично он-лайн інформацію про всі товари та транспорт, які перетинають кордон», – зазначив Сергій Білан.

  За словами Першого заступника Голови ДФС, запровадження проекту дозволить суттєво скоротити терміни проведення процедур митного контролю при перетині кордону, надасть можливість ефективно застосовувати систему управління ризиками, збільшить точність декларування товарів, скоротить кількість контрабанди а також знизить корупційні ризики на митниці.

  «Основна проблема, якщо брати дані органів статистики Республіки Білорусь та України, – у дисбалансі між інформацією про товари, які виїхали з однієї країни та в’їхали в іншу. На жаль, нечесні підприємці іноді використовують підміну документів. Оформлюється на виїзд з країни один товар, відбувається підміна документів, і в іншу країну їде товар, який має іншу вартість або код. Завдяки запровадженню системи, митники в автоматичному режимі одразу після оформлення декларації бачать, який вантаж, де оформлювався та через який пункт пропуску буде переміщуватися в одну чи іншу країну з метою подальшого митного оформлення», – підкреслив Сергій Білан. Це, за його словами, знизить ризики, що сприятиме протидії контрабанді, та по-друге – для підприємців буде значно простіше проходити процедуру митного контролю на кордоні.

  Довідково

  Створення надійної й захищеної системи обміну попередньою інформацію між митними органами двох країн із залученням експертів Європейського Союзу розпочалось у 2013 році. Донором проекту виступив ЄС, який надав для його реалізації 3,7 млн. євро.

  До роботи над створенням системи PRINEX разом із фахівцями  ДФС та Державного митного комітету Республіки Білорусь долучились Представництво Міжнародної організації з міграції в Білорусі та Україні та Міжнародний центр з розвитку міграційної політики. Для успішної реалізації проекту було встановлено спеціалізоване комп’ютерне обладнання, удосконалено інформаційно-технологічну та комунікаційну інфраструктуру всіх автомобільних пунктів пропуску на кордоні між Україною та Республікою Білорусь.