• In English
 • Завершено європейську частину міжнародного проекту "Створення Національного центру підготовки ремонтного та керівного персоналу АЕС", який є унікальним у світі
  опубліковано 20 жовтня 2015 року о 16:44

  20 жовтня у м. Енергодар  проведено офіційну церемонію передачі обладнання, одержаного за рахунок допомоги ЄС в рамках проекту «Створення Національного центру підготовки ремонтного і керівного персоналу» і закриття міжнародної частини проекту.

  На базі Центру, розташованого на Запорізькій АЕС, буде функціонувати повномасштабний тренажер - майже аналогічний реакторному острову.

  Захід відбувся за участю заступника Міністра енергетики та вугільної промисловості України Олександра Светеліка, голови Представництва Європейського Союзу в Україні Яна Томбінські (Jan Tombinski), президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського. У заході також взяли участь керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Беренд де Гроот (Berend de Groot), керівник програми від Представництва ЄС в Україні Жан-Франсуа Море (Jean-Francois Moret), керівник проекту від ЄК Крістіна Тормелен (Christina Thormaehlen) та керівник проекту від компанії AREVA Лутц Лангер (Lutz Langer).

  Звертаючись до присутніх на церемонії, Ян Томбінські підкреслив важливість створення унікального центру підготовки персоналу для зміцнення безпеки експлуатації АЕС.

  «Я з того покоління, яке позначено чорнобильською катастрофою. Тим не менш я розумію, що атомна енергетика – це енергетика майбутнього, яка будується на міцному фундаменті безпеки. Саме тому проект Національного центру підготовки персоналу «Енергоатома» є для нас зразковим», - зазначив Ян Томбінські.

  За його словами, «дуже символічно, що ЄС фінансує проекти з атомної безпеки України. Це потрібно, щоб забезпечити енергетичну безпеку вашої країни».

  На унікальності проекту з метою забезпечення найвищого рівня безпеки АЕС наголосили у виступах заступник Міністра Олександр Светелік та президент ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, підкресливши, що ми збираємося експлуатувати діючі станції і будувати нові, тому новий Національний центр підготовки персоналу АЕС необхідний для країни.

  «Це один з найбільш успішних проектів, які Україна реалізувала у сфері ядерної безпеки спільно з Європейською Комісією. У рамках проекту створено перший свого роду повномасштабний тренажер, який повністю відтворює обладнання четвертої петлі реакторної установки енергоблока ВВЕР-1000», - зазначив Ю.Недашковський.

  Учасники церемонії погодилися, що після відкриття, яке заплановано на наступний рік, Центр має перспективи змінити статус з національного на міжнародний.

  Під час відвідання корпусу «Г» Навчально-тренувального центру (УТЦ) ЗАЕС, де змонтовано обладнання тренажера, європейська делегація обзнайомилась з його роботою.

  Допомога Єврокомісії за цим проектом склала 12,87 млн. євро. Зокрема, для Центру було поставлено 4 тренажери, обладнання для 23 навчальних лабораторій та передано найкращі світові методології навчання ремонтного персоналу та керівників компанії-оператора АЕС.

  Довідково

  У 2007 році в рамках програми міжнародного технічного співробітництва між Європейським Союзом та Україною «Інструмент Співробітництва з Ядерної Безпеки» в Україні стартував проект «Створення національного центру підготовки ремонтного і керівного персоналу НАЕК «Енергоатом» на базі УТЦ ЗАЕС». У цьому проекті організаційно об'єднані 2 самостійних проекти: «Створення Національного центру підготовки ремонтного персоналу НАЕК «Енергоатом» (НЦПРП) та «Створення Національного центру підготовки керівників НАЕК «Енергоатом» (НЦПР).

  До реалізації проекту долучились провідні європейські компанії у сфері атомної енергетики, зокрема німецькі AREVA NP GmbH та CA&R Engineering.

  У рамках реалізації проекту було побудовано корпус «Г», який увійшов до комплексу будівель УТЦ ЗАЕС. На семи відмітках корпусу «Г» розміщені спеціалізовані навчальні лабораторії по різних напрямках. У залізобетонному ядрі споруди, яке імітує гермозону енергоблока типу ВВЕР-1000, змонтовано основне обладнання четвертої петлі реакторної установки. Обладнання та системи, що забезпечують розбирання/збирання реактора, перевантаження ядерного палива, стенд для випробування приводів системи управління захисту (СУЗ) реактора є діючими.

  Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. Частка ЗАЕС у загальному обсязі виробництва електроенергії в Україні складає близько 25%.