• In English
 • В Україні слід впровадити європейську систему збереження пам`яток
  опубліковано 07 жовтня 2015 року о 17:09

  В Україні слід впровадити європейську систему збереження пам`яток. Про це на засіданні Уряду, 7 жовтня, заявив Віце-прем`єр-міністр – Міністр культури В`ячеслав Кириленко під час презентації Концепції реформи у сфері нерухомої культурної спадщини.

  «В українському законодавстві існує базовий закон «Про охорону культурної спадщини», який діє 15 років. До нього включно до 2013 року було внесено десятки змін, і в результаті він став дуже непрозорим, допускає можливість різних тлумачень в інтересах забудовників і окремих корпорацій. Латати старий закон ми не бачимо сенсу, і пропонуємо абсолютно новий закон «Про збереження нерухомої культурної спадщини». Концепцію закону було апробовано в Міністерстві культури, вона не остаточна, але базова», – сказав В`ячеслав Кириленко.

  Нова Концепція передбачає децентралізацію, дерегуляцію, прозорість адміністрування, запровадження норм прямої дії у сфері нерухомої культурної спадщини, а також посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за пошкодження та руйнування пам`яток.

  Зокрема, Концепцією обумовлено скасування 70% різних видів дозволів і погоджень, спрощення і децентралізацію процедур внесення об`єктів у Державний реєстр нерухомих пам’яток, створення електронного Реєстру усіх пам’яток в Україні, який буде загальнодоступним для всіх бажаючих.

  «Ми пропонуємо запровадити відкритий моніторинг розгляду звернень щодо надання дозволів та адмінпослуг. Зараз забезпечити відкритість практично неможливо, оскільки заявники подають стоси паперів. Здійснити перевірку, чи розглядається заява із дотриманням усіх відповідних процедур, можна, але за присутності заявника. Ми пропонуємо весь підхід до розгляду звернень зробити прозорим, у тому числі завдяки електронізації цих послуг», – відзначив Віце-прем`єр-міністр – Міністр культури.

  Концепцією також передбачено передачу на місцевий рівень усіх повноважень щодо видачі приписів, розпоряджень, дозволів, надання адміністративних послуг, пов’язаних із охороною усіх категорій пам’яток, окрім тих, що відносяться до об’єктів ЮНЕСКО, державних історико-культурних заповідників та охоронюваних археологічних територій, одночасно запровадивши ефективну систему контролю за діями і рішеннями місцевих органів влади.

  «Уніфікованої системи охорони культурної спадщини по всій Україні наразі немає. Якщо ми передаємо більшу частину повноважень на місця, ми маємо отримати можливості контролювати рішення місцевих органів виконавчої влади, аби пам`ятки не постраждали від такої децентралізації», – сказав В`ячеслав Кириленко.

  Передбачається також посилити адміністративну і кримінальну відповідальність за порушення пам’яткоохоронного законодавства та створити на законодавчому рівні ефективні інструменти для негайного припинення виявлених порушень.

  Концепцією пропонується заборонити Законом розміщення реклами на пам’ятках об’єктів ЮНЕСКО та державних історико-культурних заповідників, а також законодавчо обмежити розміщення реклами в буферних зонах об’єктів ЮНЕСКО, на інших пам’ятках, в межах їх територій, в зонах охорони, в історичних ареалах населених місць.

  «Зараз історичні ареали українських міст «заліплені» бордами, лайт-боксами, що не дають можливості бачити місто. У будь-якій європейській столиці розміщення візуальної реклами в історичних зонах  чітко регламентоване. Ми вважаємо, що потрібно йти не шляхом погодження кожної окремої реклами чи вивіски, як це передбачено законодавством зараз, проте не виконується, а шляхом чіткого встановлення законодавчої норми: пам`ятка ЮНЕСКО – реклама заборонена, пам`ятка в історичному ареалі – реклама на погодження, місцева пам`ятка – визначає місцева громада», –  відзначив Віце-прем`єр-міністр – Міністр культури.

  Передбачається, що пакет законодавчих ініціатив, що містить проект нового закону «Про збереження нерухомої культурної спадщини» разом зі змінами до Земельного кодексу України та п`яти законів України, буде внесено на розгляд Уряду у грудні цього року.