• In English
 • У кінотеатрі "Україна" відзначили ювілей прем'єри стрічки "Тіні забутих предків"
  опубліковано 05 вересня 2015 року о 09:15

  4 вересня відбувся урочистий вечір до 50-річного ювілею прем'єри фільму «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова з демонстрацією відреставрованої версії в кінотеатрі «Україна» у Києві, де 50 років тому і відбулася його прем’єра. Цього ж дня у 5 великих містах України просто неба і в 24 місцевих кінотеатрах пройшов одночасний показ відновленої версії стрічки.

  Відкрили захід Президент України Петро Порошенко, Віце-прем'єр-міністр – Міністр культури В’ячеслав Кириленко, народна артистка України Лариса Кадочникова, народний артист України, композитор Мирослав Скорик та Герой України, український поет Іван Драч.

   «Фільм «Тіні забутих предків» — не просто стрічка: це ціла епоха в українському кінематографі. У 1965 році на прем’єрі у цій залі патріотична українська молодь, піднявшись, висловила рішучий протест проти більшовицьких репресій. І, якби не було цієї події, може, ми б і не здобули незалежну Україну. Вражає, що ми маємо нагоду бачити неймовірних людей, які творили «Тіні забутих предків» і сиділи в залі під час прем`єри стрічки. Це, напевне, головна емоція нашого зібрання», — сказав В’ячеслав Кириленко.

  Президент України Петро Порошенко у вітальному слові сказав: «Ми всі пам’ятаємо: якби не покоління шістдесятників, Україна точно була би іншою. Цей фільм зробив великий внесок у становлення духу волі, свободи, демократії в Україні. З цього фільму народилося нове враження, нове розуміння української інтелігенції, коли вона здобула сили, сміливості, мужності в повний голос заявити проти тиранії. Два абсолютно нових явища тоді зійшлися в один час в однім залі. Кінофільм, який потрапив до світової скарбниці, прославивши ім’я України по всьому світу, і протест політичний як вияв духовної свободи української інтелігенції, українського народу».

  Також урочистий показ фільму відвідали урядовці, парламентарії, дипломати та діячі культури.

  Рішення про відзначення ювілею прем’єри стрічки на державному рівні з ініціативи Віце-прем'єр-міністра – Міністра культури України В'ячеслава Кириленка було прийнято Кабінетом Міністрів України розпорядженням № 702-р від 26 червня 2015 р. «Про підготовку та відзначення у 2015 році 50-річчя прем'єри художнього фільму «Тіні забутих предків».

  Довідково

  Художній фільм «Тіні забутих предків» за однойменною повістю Михайла Коцюбинського зняв режисер Сергій Параджанов, оператором стрічки виступив Юрій Іллєнко. Головні ролі Івана та Марічки зіграли Іван Миколайчук і Лариса Кадочникова. Зйомки фільму тривали в 1963-1964 роках у справжніх гуцульських хатах та околицях села Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області. У вересні 1965 року на прем’єрі «Тіней забутих предків» в кінотеатрі «Україна» в Києві Василь Стус, Іван Дзюба, Мирослав Скорик, Георгій Якутович і В’ячеслав Чорновіл публічно висловили протест проти політики влади, оприлюднивши інформацію про арешти української творчої інтелігенції.