• In English
 • Реформа системи примусового виконання рішень розпочнеться одразу після її ухвалення Парламентом, - Павло Петренко
  опубліковано 03 вересня 2015 року о 19:23

  Повномасштабне запровадження реформи системи примусового виконання рішень розпочнеться одразу після ухвалення Парламентом відповідного пакета законопроектів, що вже внесені до Верховної Ради. Про це сьогодні в ході семінару, присвяченого реформуванню системи примусового виконання рішень в Україні, який пройшов у Києво-Могилянській академії, повідомив Міністр юстиції України Павло Петренко.

  «Ці законопроекти були внесені Президентом країни як невідкладні. Тому, маю надію, що Парламент розгляне їх у максимально короткі терміни. Якщо сьогодні вони будуть схвалені в 1 читанні, депутати отримають 14 днів для внесення пропозицій та поправок. Думаю, що в жовтні цей пакет законів буде прийнятий  в цілому», - зазначив очільник  Мін’юсту.

  За його словами, прийняття розробленого Мін’юстом спільно з представниками наукового середовища, громадськості, народних депутатів та адміністрації Президента, пакета законів забезпечить реалізацію нових підходів у діяльності органів примусового виконання рішень.

  «Нова філософія виконання судових рішень і новий підхід з уведенням системи приватного виконання, спрощенням процедур і доступу до виконання судових рішень для українців, запровадженням мотивації для осіб, які виконують ці рішення, дасть можливість виконати основне завдання – ефективне виконання державою своїх обов’язків перед людьми. Одним із таких обов’язків є забезпечення доступності до правосуддя і забезпечення невідворотності виконання судового рішення», - наголосив Міністр юстиції.

  Він також поінформував присутніх, що більшість новацій, які прописані у вищезгаданих законах, були запроваджені у вигляді пілотного проекту та продемонстрували свою ефективність.

  «У 3 регіонах ми запровадили систему, де автоматизовано розподіляються провадження між виконавцями, де встановлено реальну винагороду за виконання судового рішення, де виконання провадження проходить без порушення законодавства. За таких умов виконавець не зацікавлений в тому, щоб його дії оскаржувалися, адже він не отримає винагороду. За статистикою, за 6 місяців у цих регіонах виконали річний план виконавчого збору», - сказав Павло Петренко.

  За словами заступника голови Адміністрації Президента Олексія Філатова, нікого не треба переконувати в тому, що система виконання судових рішень потребує суттєвих змін і кардинального реформування. Він переконаний: ніщо державне ніколи не працює так ефективно, як працює приватне.  А держава має займатися лише контролем якості роботи приватних виконавців.

  «Запровадивши інститут приватних виконавців, держава має зберігати контроль, відповідальність. Мають бути досить жорсткі умови ліцензування, перевірки та підтвердження професіоналізму приватних виконавців і ефективна система відповідальності за зловживання», - сказав він.

  Окрім того, він зауважив, що ніхто краще не визначить, яким чином виконувати судове рішення, ніж суддя, який прийняв це рішення, який розібрався в справі, який знає особливості і обставини винесення рішення.

  «Тому нагляд за діяльністю приватних і державних  виконавців має здійснювати той суд, який прийняв рішення», - додав заступник Глави Адміністрації Президента.

  При цьому він заявив, що ніяка судова реформа нічого не буде вартувати, якщо не буде забезпечено виконання судових рішень.

  Заступник Міністра юстиції Сергій Шкляр у свою чергу зазначив: серед переваг прийняття поданого до Парламенту пакета законів - підвищення кількості фактично виконаних рішень та зменшення видатків з державного бюджету на фінансування органів ДВС.

  «З появою приватних виконавців зменшиться кількість державних виконавців. Це й стане причиною зниження видатків держбюджету на утримання ДВС», - зазначив він.

  Він також повідомив, що паралельно доходи державного бюджету, навпаки, зростуть за рахунок реалізацій майна приватними виконавцями на електронних торгах, збільшення обсягів виконавчого збору і створення нових робочих місць.

  Разом з тим, після запровадження змін, стягувач отримає здорову конкуренцію між державним виконавцем і його приватним колегою. Це позитивно вплине на якість і швидкість виконання судових рішень. Окрім того, стягувач на свій розсуд зможе звертатися до того чи іншого спеціаліста.

  За його словами, стати приватним виконавцем зможе будь-яка особа, яка має вищу юридичну освіту та 2 роки юридичного стажу.

  «Ми прибрали будь-які квоти та обмеження щодо місця проживання виконавця. При цьому виконавець може за бажанням змінити округ», - сказав заступник Міністра юстиції.

  Сергій Шкляр також поінформував присутніх про результати запровадження пілотного проекту із автоматичного розподілу проваджень між виконавцями і забезпечення оплати праці виконавця в залежності від кількості та якості завершених проваджень. Відповідний пілотний проект діє в центральному апараті виконавчої служби, а також у київському та сумському відділах ДВС.

  Президент Національного університету «Києво-Могилянська Академія» Андрій Мелешевич зауважив: проблема зміни системи та механізму, що відповідають за ефективне виконання судових рішень, наразі вкрай актуальна для України.

  «Ті нормативні акти, які були внесені до Верховної Ради, мають сенс і є дуже цікавими. Ми сподіваємося, що система виконання судових рішень буде змінена на краще», - сказав він.

  Учасникам семінару продемонстрували роботу виконавців планшетами, які дадуть можливість проводити виконавчі дії на місці. А також розповіли про особливості і результати роботи автоматизованої системи розподілу виконавчого провадження та системи контролю строків виконання.