• In English
  • АМКУ закликає дослухатися до норм європейського законодавства
    опубліковано 29 січня 2015 року о 10:34

    28 січня 2015 року в Торгово-промисловій палаті України відбулося засідання круглого столу на тему «Врегулювання проблем у відносинах між виробниками (постачальниками) продовольчих товарів та роздрібними торговельними мережами: українські проблеми, світовий досвід» за участю Європейської Бізнес Асоціації та сприяння Антимонопольного комітету України.

    Захід пройшов під керівництвом в. о. Голови Антимонопольного комітету України Миколи Бараша за участю народного депутат України Андрія Журжія, представників торговельних мереж, постачальників та виробників товарів повсякденного вжитку, а також галузевих об’єднань і об’єднань споживачів.

    Антимонопольний комітет України вже тривалий час розглядає справу про порушення великими торговельними мережами законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій. У зв’язку з цим існує потреба врахувати при підготовці рішення Комітету по справі також позицію як споживачів, так і виробників та постачальників товарів.

    Саме тому основною темою обговорення стала проблема правильної, чіткої взаємодії між виробниками та постачальниками товарів, спрямована на удосконалення відносин на ринках послуг з організації роздрібної торгівлі у неспеціалізованих магазинах переважно продовольчим асортиментом, а також усунення обставин, які заважають розвитку цих ринків.

    Микола Бараш у своїй доповіді розкрив проблему ефективності відносин у сучасній роздрібній торгівлі України та окреслив основні шляхи розв’язання ситуації, що склалася на ринку. Ознайомивши присутніх з досвідом європейських країн, він закликав і рітейлерів, і постачальників, дотримуючись вимог європейського законодавства, вийти на новий рівень співпраці та відносин для того, щоб у подальшому не виникало подібних проблем.

    Ірина Здоревська, представник Європейської Бізнес Асоціації, особливу увагу приділила необхідності написання проекту Кодексу Етики між постачальниками та роздрібними мережами й ознайомила присутніх з першими напрацюваннями, які вже були здійснені у цьому напрямку, оскільки саме Кодекси Етики є ключовими факторами врегулювання ринкових відносин у розвинених європейських країнах.

    Олександр Поліводський, партнер юридичної фірми «Софія», говорив про юридичні аспекти у відносинах між виробниками та торговельними мережами і наголошував на необхідності не лише дотримання вимог європейського права, а й приведення українського законодавства до світових норм.

    Ігор Ланда, голова Комітету з роздрібної торгівлі Європейської Бізнес Асоціації, представив у своїй доповіді економіку роздрібної торгівлі, а саме, принципи роботи торговельних мереж в Україні, ілюструючи сказане на конкретному прикладі.

    Олексій Балдинюк, президент асоціації «Укркондпром», поділився досвідом щодо використання галузевих правил професійної етики, які вже прийняті та успішно діють на ринку кондитерських виробів. «Підвищення ефективності відносин у ланцюгу продажу товарів повсякденного вжитку з урахуванням досвіду розвинених країн світу, передусім шляхом запровадження механізмів саморегулювання, забезпечить обґрунтоване ціноутворення», – зазначив доповідач.

    Андрій Журжій наголосив: «Ми маємо допомагати конкуренції. Конкуренція має збільшуватися на ринках, бо саме вона стане запорукою розвитку економіки нашої країни».

    Також одним з ключових питань цього круглого столу була співпраця між сучасними продовольчими рітейлерами та їх постачальниками, а саме, обговорювалися питання щодо обґрунтованих строків оплати за поставлені товари, справедливого розподілу ризиків, збалансування інтересів торговельних мереж і постачальників, а також інформаційного забезпечення всіх учасників відносин у торгівлі.

    Оскільки вирішення виявлених проблемних питань вимагає оперативних та скоординованих дій усіх учасників круглого столу, то за результатами обговорення учасники дійшли висновку про необхідність створення робочої групи для підготовки кодексу етики під егідою Торгово-промислової палати України та Європейської Бізнес Асоціації, який допоможе врегулювати проблеми у відносинах між виробниками (постачальниками) продовольчих товарів та роздрібними торговельними мережами.