• In English
  • У Національному університеті оборони проходять навчання з питань внутрішнього аудиту за міжнародними стандартами
    опубліковано 02 грудня 2014 року о 12:22

    «Участь Збройних Сил у проведенні Антитерористичної операції вимагає зосередження особливої уваги на забезпеченні законного, цільового, ефективного, результативного та прозорого використання бюджетних коштів і державного майна. Міністром оборони України генерал-полковником Степаном Полтораком поставлено завдання, щоб кожна гривня оборонного бюджету, кожен матеріальний засіб працювали на військовослужбовця», – цими словами тимчасово виконуюча обов’язки директора департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України Марина Бариніна розпочала навчання групи фахівців з питань внутрішнього аудиту за міжнародними стандартами.

    Такий захід проводиться у Національному університеті оборони України вже третій рік поспіль за організаційної та фінансової підтримки Міністерства оборони Великобританії. Він спрямований на побудову цілісності, прозорості, доброчесності і підзвітності та зниження корупційних ризиків в оборонних та безпекових інституціях (“Building Integrity”).

    Помічник радника Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від Великобританії Андрій Смородін, відкриваючи захід, зазначив, що цьогоріч за ініціативою радника Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗС України від Великобританії Філіпа Джонса до навчання запросили не лише представників Міністерства оборони та Збройних Сил України, а й інших державних органів – СБУ, Державної пенітенціарної служби, МВС, Державної адміністрації спеціального зв’язку та захисту інформації, Міністерства фінансів та Державної прикордонної служби. Андрій Смородін підкреслив, що ефективність використання коштів на навчання будуть оцінюватися у довгостроковій перспективі з точки зору реальності позитивного впливу осіб, що пройшли навчання, на процеси, що відбуваються в державних органах, які направили фахівців на ці курси.

    Як розповіла Марина Бариніна, курси триватимуть 19 навчально-екзаменаційних днів і завершаться влітку наступного року. До речі, кандидатів на це навчання підбирали дуже ретельно. Вони повинні були певний час займати посаду за фахом, мати бажання навчатися, можливість просування по службі та щоб як мінімум залишалося три роки до пенсії. Ці критерії враховувалися для того, щоб після закінчення курсів слухачі використовувати здобуті знання у своїй подальшій службі або роботі.

    Взагалі суть цього заходу полягає в тому, щоб навчити військовослужбовців та державних службовців здійснювати внутрішній аудит за міжнародними стандартами, розробленими Інститутом внутрішніх аудиторів (ІІА), який налічує понад 180 тисяч членів з 190 країн світу. Внутрішній аудит дає можливість удосконалювати систему управління, внутрішній контроль та управління ризиками в органах державної влади. Запровадження внутрішнього аудиту в органах державного сектору є однією з обов’язкових умов для вступу в Європейський Союз та виділенні будь-якої допомоги (в тому числі і фінансової) від міжнародних організацій.

    «В опублікованому міжнародною організацією Transparency International  у січні 2013 року Індексі державної антикорупційної політики в оборонному секторі за результатами оцінки п’яти ризикових сфер – політичної, фінансової, кадрової, операційної (під час здійснення військових операцій) та сфери державних закупівель –  Україну віднесено до групи з високим рівнем корупційних ризиків “D+”. Тож наше завдання – докласти професійних зусиль для того, щоб Україна посіла достойне місце серед розвинутих держав», – наголосила Марина Бариніна.

    У Міністерстві оборони України та Збройних Силах України вже запроваджено низку упереджувальних заходів, які у поточному році дозволили зберегти для Збройних Сил понад 50 млн. гривень.

    Наразі на виконання рішення Урядового комітету соціально-економічного розвитку та з питань міжнародного співробітництва від 18 липня 2014 року в Міністерстві оборони України запроваджується комплексна система внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту європейського зразка.

    Напередодні під головуванням заступника Міністра оборони України – керівника апарату Петра Мехеда проведено нараду, на якій розглянуто питання організації роботи із запровадження в Міністерстві оборони України системи внутрішнього контролю європейського зразка. Ця система базується на відповідальності кожного керівника за процеси, якими він керує, чіткому визначенні цілей та управлінні ризиками, які можуть виникати на шляху їх досягнення. Багато елементів такої системи в Міністерстві оборони України застосовувалися і раніше та застосовуються дотепер. Сьогоднішнє завдання – переглянути усі складові внутрішнього контролю, оцінити їх доцільність та ефективність, скасувати зайві регламенти, які заважають швидкому  та адекватному реагуванню на ризики, скоригувати алгоритми здійснення управлінського контролю та скласти план дій із запровадження сучасної комплексної системи внутрішнього контролю.

    Марина Бариніна зазначила: “У цьому Міністерству оборони України допомагають іноземні та міжнародні організації. Зокрема, за організаційної та фінансової підтримки Міністерства оборони Великобританії 60 фахівців Міністерства оборони України та Збройних Сил України вже пройшли навчання з внутрішнього аудиту за міжнародними стандартами. Завдяки Програмі професійного розвитку в регіонах України проведено семінари з внутрішнього аудиту та запобігання корупції. Представники Міністерства оборони України та Збройних Сил України мали можливість брати участь в міжнародних заходах, організованих Ініціативою НАТО з розбудови цілісності, прозорості, доброчесності і підзвітності та зниження корупційних ризиків в оборонних та безпекових інституціях, проходити стажування в міжнародній організації “Transparency International”. Така підтримка міжнародних організацій дозволить використати кращий досвід та впровадити сучасні практики в нашій країні”.