• In English
 • На Вінниччині обговорили результати впровадження в Україні програми ООН з промислового розвитку
  опубліковано 29 липня 2014 року о 13:05

  Конференція «Досвід впровадження методології ресурсоефективного та більш чистого виробництва на підприємствах Вінницького регіону» відбулася 29 липня. Організаторами конференції стали обласна державна адміністрація і  Центр ресурсоефективності та чистого виробництва.

  Вона була присвячена обговоренню результатів впровадження в Україні програми Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) більш чистого виробництва, метою якої є підвищення конкурентоздатності підприємств за рахунок раціонального використання ресурсів при одночасному зменшенні впливу на оточуюче середовище. Дану Програму в Україні виконує «Центр ресурсоефективного та чистого виробництва».

  Участь у роботі конференції взяв голова Вінницької облдержадміністрації Анатолій Олійник. Керівник області розповів про ключові аспекти енергетичного забезпечення Вінниччини. Він акцентував увагу присутніх на тому, що двадцять три роки незалежності України так і не змогли дати відповіді на злободенні питання енергетичної незалежності як складової енергетичної безпеки нашої держави.

  «Сьогодні перед нами стоїть чимало нелегких завдань. Багато питань необхідно переосмислити і знайти до їх вирішення кардинально нові підходи. Наша повсякденність і економіка надзвичайно енергоємні. Обласна влада взяла на себе зобов’язання в 109 котельнях бюджетної сфери природній газ замінити на альтернативне паливо, це дасть змогу досягти 7%-ї економії газу. Ми здійснили всі необхідні організаційні заходи, аби сьогодні в області «зелене світло» отримували ті проекти, що стосуються впровадження енергоефективних і енергозберігаючих технологій», – наголосив Анатолій Олійник.

  Голова облдержадміністрації також зазначив, що необхідно зробити все максимально можливе, аби продовжити на якісно новому рівні ті напрацювання, що стосуються підготовки до нового опалювального сезону і впровадження енергоефективності всіх галузей господарства.

  «Тільки досягнення енергетичної незалежності дозволить Україні стати державою зі світовим іменем», – резюмував Анатолій Олійник.

  У свою чергу координатор проектів ЮНІДО в Україні, представник Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Людмила Мусіна підкреслила, що Вінниччина нині займає лідируючі позиції в державі щодо впровадження ресурсоефективного виробництва та нових підходів до відновлення економіки і промисловості. Вона побажала учасникам конференції нарощувати позиції та надалі залишатися прикладом для інших регіонів держави.

  У роботі конференції взяли участь фахівці підприємств Вінниччини, Києва та міжнародні експерти з Австрії та Швейцарії, зокрема, тих компаній, які вже мають досвід роботи у Вінницькій області. В рамках заходу вони  ділилися досвідом впровадження більш чистого виробництва на підприємствах України та за її межами.

  Довідково

  Вінницька область бере  участь у проекті «Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку» (ЮНІДО)  «Ресурсоефективне та більш чисте виробництво» з  2011 року. Проект  ще буде проходити у Вінницькій області протягом 2013-2017 років. Суть проекту полягає у виявленні на підприємствах економічно та технологічно недоцільних витрат енергії, матеріалів води, зменшені викидів і стоків без зниження обсягів виробництва, підготовці технічних рішень для підняття конкурентоздатності підприємства і розробці проекту бізнес - плану для їх реалізації за допомогою міжнародних фінансових структур.

  Для реалізації проекту у 2013 році УСПП разом з КПІ утворили «Центр ресуросоефективності і чистого виробництва».  Проект фінансується урядом Швейцарії та Австрії. Проект супроводжують 4 консалтингові компанії з Швейцарії, підтримує компанія СЕКО, яку у Вінниці добре знають. Наукову підтримку надає Північно-Східний університет прикладних наук і мистецтв Швейцарії.  За час роботи проекту намічається утворити регіональні центри в першу чергу у Вінницькій області.

  Для залучення інвестицій проект має договори з міжнародною фінансовою корпорацією (МФК)  та північноєвропейською фінансовою корпорацією (НЕФКО) щодо кредитування підприємств  які пройшли через  даний проект.

  Намічається протягом 4 років допомогти  підприємствам області підвищити конкурентоздатність, зменшити витрати ресурсів на виробництво та покращити екологічну обстановку.

  Разом з конкретною роботою на підприємствах проект готує спеціалістів, які будуть володіти методиками ЮНІДО  з ресурсоефективності та чистого виробництва. На стажування у 2012-2013 роках були запрошені  аспіранти Вінницького національного технічного університету  та сільськогосподарського університету. Всього підготовку пройшло 7 спеціалістів, вони розробили ґрунтовні пропозиції по 6 підприємствам області, здали  екзамени і їм будуть вручені сертифікати національних експертів від ЮНІДО.  У 2013-2014 роках стажувались експерти від промисловості 10 осіб, в тому числі від сільського господарства.

  Проект у 2012-2013 роках проводився на підприємства: ПАТ «МАЯК», ТОВ «Вінницький агрегатний завод», ПАТ «Вінницька харчосмакова фабрика», ДП « Вінницятрансприлад», ТОВ «Іллінецький цукровий завод», ПП «Фенікс» м. Хмільник.  Проект виявив великий потенціал для модернізації підприємств, з висновками погодилися спеціалісти підприємств і взяли їх до реалізації.  У цілому підприємства можуть реалізувати проекти з річним економічним ефектом 25-30 млн. грн.