• In English
 • Євросоюзу і Україні терміново потрібна спільна енергетична політика, - Арсеній Яценюк німецькому Focus
  опубліковано 17 липня 2014 року о 18:13

  Євросоюзу і Україні терміново потрібна спільна енергетична політика, інакше Кремль і надалі застосовуватиме газ як засіб тиску. Про це заявив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк німецькому виданню Focus.

  Він зазначив, що у вирішенні газового питання із Росією існує лише два варіанти: переговори або судовий процес. «Досі Росія не демонструвала зацікавленості у досягненні згоди», - додав він.

  Німеччина, за його словами, могла б відіграти ключову роль у виробленні єдиної енергетичної політики ЄС і України. Він нагадав, що у першому читанні Парламентом України ухвалено рішення, згідно з яким підприємствам з ЄС і США буде відкрито шлях для участі в управлінні до 49% акцій української газотранспортної системи: «Ми очікуємо німецьких інвестицій у нашу газотранспортну систему. Німеччина могла б відіграти ключову роль у виробленні єдиної енергетичної політики ЄС і України».

  «Ми хочемо змінити архітектуру європейського енергетичного ринку. І ми хочемо зупинити будівництво «Південного потоку». Це політичний проект, який не має економічного змісту у випадку, коли працює українська ГТС», - додав Арсеній Яценюк.

  Він також підкреслив, що Україна гарантує безперебійний транзит газу, втім якщо Кремль далі використовуватиме газ як засіб тиску, ситуація для держав ЄС може бути критичною. «Коли Уряд чотири місяці тому приступив до роботи, в українських газосховищах було 5 мільярдів кубометрів газу. Сьогодні вже 14 мільярдів. Цього ще недостатньо для зимового періоду, але ми гарантуємо безперебійний транзит газу в держави ЄС. Ситуація для них буде критичною, якщо Кремль далі використовуватиме газ як засіб тиску. За відсутності єдиної європейської енергетичної політики Москва може легко використовувати одні держави ЄС проти інших», - сказав він.

  За словами Глави Уряду, аби пройти опалювальний сезон, Україні потрібно закупити ще 7 мільярдів кубометрів газу в Росії: «Зараз ми, так само як і весь Європейський Союз, ще залежимо від Росії. Частково ми вирішуємо цю проблему, купуючи російський газ у держав ЄС. Ціна на нього на 100 доларів нижча, ніж та, що від нас вимагає РФ».

  «Для зменшення споживання ми підвищуємо ціну на газ, хоча це створює труднощі для населення. Ми нарощуємо обсяги власного видобутку, а також покращуємо енергоефективність. Це потребує часу і видатків, але в довготерміновій перспективі це все одно вигідніше, ніж платити «Газпрому» політичну ціну за газ», - підкреслив Арсеній Яценюк.

  Відповідаючи на запитання «Чи вірите Ви Володимиру Путіну, коли він говорить про мирне врегулювання конфлікту в УкраїніАрсеній Яценюк сказав: «Я вірю в те, що Путін сказав у 2007 році в Мюнхені про роль Росії і холодну війну. Про те, що він шкодує за розпадом Радянського Союзу, і тому будує новий. Чим м’якшою буде політика Європи, тим твердішим буде Путіні це матиме драматичні наслідки для європейської безпеки».

  Він наголосив на необхідності «Плану Маршалла» для України. «Антитерористична операція є наслідком російської збройної агресії. Керовані з Москви терористи знищують нашу інфраструктуру, держава несе мільярдні збитки. Відбудова буде дуже коштовною, тому Україні потрібен свій план Маршалла для стабілізації економіки».

  «Навіть коли завершиться антитерористична операція, мир зможе запанувати лише тоді, коли Путін засудить терористів, відкличе своїх агентів з України і припинить постачання зброї. І коли він почне виконувати зобов’язання за міжнародними договорами», - підкреслив Глава Уряду України.