• In English
 • В АМКУ обговорили проблемні питання, що виникають при відмові споживачів від централізованого теплопостачання
  опубліковано 27 червня 2014 року о 17:09

  26 червня 2014 року в Антимонопольному комітеті України відбулось засідання круглого столу на тему «Проблемні питання, що виникають при відмові споживачів від централізованого теплопостачання».

  Захід відбувся під керівництвом в.о. Голови Антимонопольного комітету України Миколи Бараша за участю державного уповноваженого Комітету Світлани Мороз, представників комітету Верховної Ради України з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики та комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики, а також Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Асоціації міст України та Міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго».

  Під час засідання було обговорено проблеми, що виникають при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, а також можливі шляхи їх вирішення.

  Чинний Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (надалі – Порядок), затверджений наказом Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4, дозволяє від’єднання від централізованої мережі лише цілим будинком, а від’єднання окремо взятої квартири не дозволяється.

  Внаслідок неможливості отримання згоди всіх власників будинку, громадяни здійснюють самовільне відключення своїх помешкань від системи централізованого опалення через неналежний рівень надання послуг, але тепломережі продовжують нараховувати кошти таким громадянам за послуги з централізованого опалення.

  За словами Миколи Бараша, у зв’язку з тим, що до Комітету надходять скарги громадян та звернення народних депутатів з цих питань, назріла необхідність зняття необґрунтованих бар’єрів для встановлення зацікавленими споживачами індивідуальних та автономних систем опалення, що сприятиме розвитку конкуренції на ринку теплопостачання.

  Запрошені учасники круглого столу, зокрема, представник Комітету Верховної Ради України з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики Олексій Кучеренко, заступник начальника Управління комунальної теплоенергетики Мінрегіону України Юлія Кондратюк, заступник директора Департаменту регулювання відносин, інвестиційної політики та технічного розвитку у сфері теплопостачання Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері комунальних послуг Віктор Пегета, перший заступник Виконавчого директора Асоціації міст України Олександр Мазурчак та члени Міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго», висловили практично одностайну позицію щодо неприпустимості відключень окремих квартир у багатоквартирному будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, а також встановлення індивідуальних систем опалення. Фахівцями галузі теплоенергетики було зауважено, що у разі невідповідності якості послуги з централізованого опалення нормативам і стандартам є доцільним розгляд можливості встановлення автономного опалення, зважаючи на те, що індивідуальне опалення створює загрозу як для конструкції будинку, так і для екології, призводить до розбалансування системи опалення.

  Водночас всі учасники погодились із пропозицією Антимонопольного комітету України щодо необхідності вдосконалення стратегії розвитку теплозабезпечення та вжиття заходів для врегулювання розбіжностей у діючій нормативно-правовій базі.