• In English
 • Вже цього року забезпечено зростання торгівлі сільськогосподарською продукцією між Україною та ЄС, - Ігор Швайка
  опубліковано 05 червня 2014 року о 14:43

  4 червня в рамках XXVI Міжнародної агропромислової виставки-ярмарку «АГРО-2014» відбулас конференція «Нові можливості та виклики для аграрної торгівлі України з ЄС» під головуванням Міністра аграрної політики та продовольства України Ігоря Швайки. В заході також взяли участь Міністр сільського господарства Естонської Республіки Іварі Падар, заступник Голови Держветфітослужби Віталій Башинський, віце-президент Американської торгівельної палати Тарас Качка, президент Відомства із захисту прав споживачів і якості продуктів харчування федеральної землі Нижня Саксонія, Німечинна, проф. Еберхард Хаунхорст.

  Виступаючи з вітальним словом перед учасниками конференції, Міністр аграрної політики та продовольства Ігор Швайка відзначив, що вже цього року аграрний сектор забезпечив приріст виробництва валової продукції сільського господарства проти відповідного періоду 2013 р. на 5 %. Міністр вказав на наявні результати виробництва зерна і зростання експорту сільськогосподарської продукції, позитивну динаміку у галузі тваринництва, збільшення виробництва молока, м’яса та яєць.

  «Торгівля с/г продукцією вносить значний внесок у формування позитивного сальдо торгового балансу України. Водночас, частка переробленої сільськогосподарської продукції в загальному експорті є відносно невисокою. Тут Міністерство аграрної політики та продовольства бачить особливо важливу відправну точку в подальшому розвитку аграрної політики щодо інтеграції з ЄС. ЄС був та залишається стратегічним партнером для України. Ця конференція є дуже важливою в контексті висвітлення та обговорення актуальних питань щодо подальших кроків України на шляху до європейської інтеграції та повноцінного використання автономних преференцій та майбутньої зони вільної торгівлі з ЄС. Переконаний, що наші двосторонні зустрічі, виставки, проведення конференцій є дієвим механізмом створення діалогу між Україною та нашими закордонними партнерами. Завдяки цьому ми можемо краще зрозуміти, що ми є надійними партнерами, які дійсно роблять правильні та потрібні кроки для галузі. Наразі це наша головна мета», - наголосив Міністр.

  Нова політика щодо інтеграції між Україною та ЄС відкриває нові можливості, але також встановлює нові вимоги для торгівлі сільськогосподарською продукцією України з ЄС. Учасники міжнародної конференції в рамках «АГРО-2014» відзначили, що саме вільні ринки без окремих особистих інтересів, без торговельних обмежень та без корупційної складової є важливою передумовою для сталого економічного процвітання. Це стосується і співпраці між Україною та ЄС.

  Так, під час конференції заступник Голови Держветфітослужби Віталій Башинський відзначив, що на сьогоднішній день Україна на 80% адаптована до вимог Європейського Союзу. З метою першочергової адаптації законодавства до умов всеохоплюючої зони вільної торгівлі в рамках угоди «Про асоціацію Україна-ЄС» наразі розроблено та подано на реєстрацію до Верховної Ради проекти законів «Про корми», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин», «Про побічні продукти тваринного походження, що не призначені для споживання людиною», «Про державний контроль у сфері забезпечення безпечності, якості харчових продуктів, кормів, благополуччя тварин», «Про зменшення документів дозвільного характеру». Ці законопроекти є дуже важливими для аграрного сектору України.

  За словами проф. Еберхарда Хаунхорста (відомство із захисту прав споживачів і якості продуктів харчування федеральної землі Нижня Саксонія, Німечинна), однією з умов розвитку експортного потенціалу України є ґрунтовні коригування в роботі підприємств, спрямовані на впровадження стандартів якості та виробництва ЄС. Виникла потреба у проведенні спеціальних інформаційних компаній та ініціювання відповідних проектів з боку ЄС. З іншого боку, деякі галузі, як, наприклад, птахівництво, чиї підприємства вже працювали з впровадженням системи ліцензування ЄС, зараз відчувають певні економічні переваги і цікавляться розширенням експортних квот.

  Аграрний сектор потребує подальшого дерегулювання, яке могло б поліпшити конкурентоспроможність українських сільгоспвиробників. «Дерегуляція є необхідною, однак вона має враховувати державний інтерес і не повинна ставити під загрозу суспільні блага, наприклад, соціальне забезпечення в сільських місцевостях або підтримання родючості грунтів», - підкреслив Міністр Швайка. Для цього величезне значення має регулярний і конструктивний діалог між представниками влади та бізнесу, - зазначили учасники конференції.

  Довідково

  Сільське господарство України, незважаючи на економічні та політичні труднощі, продовжує нарощувати свій потенціал і зміцнювати позиції на світовому ринку продовольства. Український аграрний сектор в останні роки стабільно розвивається, він формує близько 13% валового внутрішнього продукту держави, забезпечує 9-11% відсотків доходів до Державного бюджету, займає друге місце серед секторів національної економіки у товарній структурі експорту. Україна займає перше місце в світі з експорту соняшникової олії, третє - з експорту зернових культур, третє - з експорту кукурудзи, шосте - пшениці, дев'яте - м'яса курятини. В міру нарощування зернового потенціалу країни, Україна зможе не лише експортувати половину вирощеного зерна, але й може стати стабільним експортером тваринницької продукції на світові ринки.