• In English
 • Глава делегації України Олег Мусій виступив на пленарному засіданні 67-ї сесії Всесвітньої Асамблеї охорони здоров'я
  опубліковано 22 травня 2014 року о 09:30

  Міністр охорони здоров’я України Олег Мусій від імені Уряду України звернувся до світової медичної спільноти з низкою нових ініціатив та поділився українським досвідом і проблемами при наданні медичної допомоги під час локальних конфліктів. Наводимо повний текст виступу Міністра.

  Шановний пане Президенте Генеральної Асамблеї, вельмишановні Міністри, пані та панове!

  Перш за все, я хотів би подякувати доктору Чен за її глибоке розуміння викликів, з якими зіштовхнувся сектор охорони здоров’я на глобальному рівні, і шляхів усунення цих викликів, що були озвучені у вчорашньому виступі. Уряд України їх повністю поділяє і висловлює готовність до активного співробітництва з досягнення задекларованих цілей як на національному, так і міжнародному рівнях.

  Ми також підтримуємо заяву представника Європейського Союзу, виголошену під час дебатів. Ця заява співзвучна з нашим курсом на європейську інтеграцію, який, зокрема, відображає і питання здоров’я.

  Пані та панове! На жаль, локальні конфлікти все ще є невід’ємною частиною розвитку людства. Ця зима виявилася для України важкою і довгою. Народ України повстав не тільки проти політичного безмежжя тоталітарної влади, але також і проти суттєвих проблем в сфері охорони здоров’я. Це була межа неповернення. У ці дні ми стикнулися з неадекватністю державної системи охорони здоров’я, несвоєчасним наданням медичної допомоги, викраденням пацієнтів із закладів охорони здоров’я, передачею інформації про постраждалих правоохоронним органам, відмовою від надання медичної допомоги. І цей перелік не є вичерпним. Важко собі уявити, що подібні речі могли відбуватися в цивілізованій країні у ХХІ столітті.

  Протилежним прикладом стала висока самоорганізація медичної громади для надання допомоги постраждалим. В умовах недолугості державної системи лікарям вдалося створити альтернативу структуру надання невідкладної медичної допомоги: від волонтерів на барикадах до високоспеціалізованих польових шпиталів. Це було безпрецедентним прикладом дотримання медичними працівниками професійної честі і клятви Гіппократа. Тисячі вітчизняних та іноземних медиків виявили свою солідарність у наданні допомоги постраждалим, незважаючи на їх політичні переконання і погляди. В результаті маємо тисячі врятованих людських життів. Події, які відбулись в Україні, є безпрецедентним проявом професійної самоорганізації для виправлення суттєвих недоліків системи охорони здоров’я. В умовах, коли ВООЗ координує пошуки оптимального реформування систем охорони здоров’я, Україна готова внести у глобальну стратегію свій досвід, отриманий під час протестів та масових вбивств у мирний час.

  Водночас, події, що відбуваються в Україні, продовжують привертати пильну увагу до питань безпеки медиків і пацієнтів під час локальних конфліктів. Існує низка беззаперечних доказів і фактів численних і грубих порушень міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції. На жаль, медичні працівники також стають жертвами локальних конфліктів. У період з грудня 2013 р. по лютий 2014 р. нападів з боку співробітників правоохоронних органів зазнали більше 50 медичних працівників; зараз відбуваються викрадення медиків, у тому числі волонтерів Червоного Хреста на сході України. Уряд України робить все можливе, щоб уникнути подібних ситуацій.

  Використовуючи можливість цього виступу, ми хочемо підкреслити необхідність дотримання міжнародної практики щодо поваги до професійної діяльності медичних працівників. Я хочу запропонувати мою країну як місце зустрічі для обговорення механізмів щодо захисту медичних працівників під час виконання ними своїх професійних обов'язків. Україна ініціює необхідність закріплення на рівні відповідної резолюції ВООЗ статусу лікаря як вільної професії, дотримання принципів лікарського самоврядування, а також забезпечення незалежності лікаря у прийнятті ним професійних рішень. Порушення цих положень, на превеликий жаль, відбувається не тільки в Україні, а й в багатьох інших країнах.

  Окремим питанням, до якого я хочу привернути вашу увагу, є захист прав пацієнтів. Ми не можемо мовчати про закриття програми замісної терапії метадоном на окупованій території Криму. Ця програма, яка визнана ВООЗ і має велику доказову базу, була однією з найефективніших і швидкозростаючих в Україні — і ліквідована після окупації Криму Російською Федерацією. Здоров'я більше 800 пацієнтів виявилося під загрозою. Україна надала можливість лікування цих пацієнтів на материковій частині своєї території. Ми глибоко переконані, що пацієнти не повинні ставати заручниками політичних конфліктів. Україна сподівається на тісну взаємодію з усіма країнами — членами ООН, ВООЗ, ЮНЕЙДС, Глобального Фонду та інших міжнародних організацій з врегулювання проблем шляхом діалогу.

  Пані та панове! Ми живемо в глобальному світі, де жоден з нас не може самоізолюватися. Генеральна Асамблея — це те місце, де ми можемо спільно вирішити ті проблеми, які виникають у кожного з нас. І не тільки вирішувати проблеми, але й ділитися нашими досягненнями.

  Україна відкрита для світу і зробить усе можливе для того, щоб цей світ залишався здоровим і безпечним.

  Дякую за увагу.

  Спасибі вам усім.

  Слава Україні!