• In English
 • До 70-ї річниці депортації кримських татар та осіб інших національностей у столиці відбудуться меморіальні заходи
  опубліковано 15 травня 2014 року о 12:41

  18 травня виповнюється 70 років депортації з Криму кримських татар, болгар, вірмен, греків, німців. Днями у столиці відбудуться меморіальні заходи, присвячені цій трагічній події.

  Так, 16 травня у Національній опері України відбудеться вечір-реквієм за участю керівництва держави, громадських та політичних лідерів, глав дипломатичних місій іноземних держав в Україні, представництв міжнародних організацій, культурних та наукових діячів, релігійних лідерів.

  17 травня в офісі Всеукраїнської асоціації громадських організацій «Альраід» відбудеться спільна молитва для всіх мусульман міста Києва.

  18 травня у мечетях та церквах Києва проведуть панахиди за жертвами депортації з Криму кримських татар та осіб інших національностей.

  20 травня у Київському національному університеті імені Т. Г. Шевченка спільно з ГО «Земляцтво кримських татар в Києві» відбудеться форум «Публічні обговорення: «Кримськотатарське питання». Під час заходу відбудеться показ першого художнього фільму про депортацію «Хайтарма», який представить актор та режисер Ахтем Сейтаблаєв, та лекція історика Аліє Ібраімової.

  Крім того, відбудуться акції-реквієм «Запали вогонь у своєму серці», тематичні уроки та класні години з тематики депортації з Криму кримських татар та осіб інших національностей у загальноосвітніх та вищих навчальних закладах столиці, виставки фотографій, документів та архівних матеріалів, речових пам’яток у музеях, мемуарної та історичної літератури в бібліотеках тощо.

   

  Довідково

  Виселення з Кримської АРСР кримських татар, болгар, вірмен, греків, німців відбувалися відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 22 червня 1941 року, постанови Державного комітету Оборони за №5859/СС від 11 травня та за №5984/СС від 2 червня 1944 року.

  Так, у серпні 1941 р. було виселено 27 300 осіб німецької національності. У травнічервні 1944 року з Криму було виселено 230 460 осіб, в тому числі: кримських татар – 190 371 осіб; греків – 16 006; вірмен – 9 821 осіб; болгар – 12 528 осіб; інших національностей – 1 634 осіб.

  Із загальної кількості кримських татар, які були заслані до Узбекистану 32% – жінки, 53,2 – діти, 15% - особи похилого віку. Рівень смертності у перший рік депортації склав більше 30%. Протягом перших півтора роки депортації в Узбекистані від голоду, хвороб та інших причин загинуло 46,2% депортованих кримських татар.

  14 листопада 1989 року Верховна Рада колишнього Союзу прийняла Декларацію «Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, що були піддані насильницькому переселенню, та забезпечення їхніх прав». На підставі цієї Декларації було прийнято ряд нормативних документів, якими регулювалися процеси, пов’язані із поверненням депортованих, виділялись значні державні кошти. Зокрема, державними органами України і Союзу РСР були затверджені першочергові заходи по поверненню кримських татар у 1990-1991 роках (Постанова Ради Міністрів СРСР від 11 липня 1990 року). Лише на 1990-1991 роки на зазначені заходи були передбачені державні централізовані капіталовкладення в обсязі 255 мільйонів карбованців. Але це залишилось нереалізованими планами.

  Із розпадом Радянського Союзу Україна одноосібно несла весь тягар видатків, пов’язаних із поверненням депортованих. Починаючи з 1991 року, у Державному бюджеті України окремим рядком передбачаються видатки на влаштування депортованих.