• In English
 • Держпідприємництво: В Україні продовжується впровадження європейських стандартів ведення бізнесу
  опубліковано 15 квітня 2014 року о 14:50

  Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» (реєстраційний номер законопроекту 2258а), який спрямований на полегшення започаткування та ведення бізнесу в Україні.

  Законом передбачається, зокрема:

  1. Скасування вимоги щодо справляння реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичної особи – підприємця.

  2. Внормування та розширення обсягу відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, до яких надається доступ на офіційному сайті спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації.

  Так, наявність повноважень для вчинення правочинів від імені  юридичної особи можна буде легко перевірити за інформацією з ЄДРПОУ через мережу Інтернет.

  3. Здійснення державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців шляхом подання електронних документів без обов’язкового використання електронного цифрового підпису, використовуючи інші способи ідентифікації особи заявника. Зокрема, це можуть бути способи, що використовуються у банківській сфері, або, наприклад, передавання файлу із зображенням, QR-коду, з використання IT- технологій та мобільного зв’язку.

  4. Скасування обов’язкової наявності печатки у суб’єктів приватного права.

  «Досвід розвинених країн, де печатки практично не використовуються, показав, що їх легко можна підробити. Та й кращим підтвердженням законності документу є підпис. Виготовлення печаток лише забирає у підприємців час і гроші», – вважає Голова Держпідприємництва Михайло Бродський.

  «Сформована в Україні практика ведення бізнесу свідчить, що у печатку багато хто вірить, незважаючи на те, що з нею можливі махінації. Підприємці думають, якщо документ засвідчено печаткою, значить все нормально.

  Проте, якщо документ буде завірений тільки підписом, це може психологічно підштовхувати контрагентів до більш ретельної перевірки повноважень один одного. Треба розуміти наш менталітет - українці, все-таки, звикли до печатки. Тому вважаю, що скасування взагалі печаток є передчасним. Підприємці мають поступово звикати до європейських правил ведення бізнесу», – пояснив Михайло Бродський.

  Окрім зазначеного, норми Закону також спрямовані на усунення можливості рейдерського захоплення підприємств. Так, на сьогодні, встановлення внаслідок рейдерських дій контролю над печаткою (наприклад, фізичне заволодіння нею, вилучення під приводом проведення її експертизи, визнання недійсною за судовим рішенням тощо) фактично означає встановлення контролю над суб’єктом господарювання.

  Михайло Бродський зазначив, що раніше МЗС надавало довідку по використанню печаток в ЄС: печатки мають органи влади, суди, нотаріуси, вузи, лікарні, а підприємці та приватні компанії використовують їх за своїм бажанням. «Отже, сьогодні використання печатки – пережиток минулого та неефективний засіб договірної роботи», – резюмував Голова відомства.