• In English
 • Уряд заклав механізми підтримки незахищених верств населення
  опубліковано 03 квітня 2014 року о 17:50

  На спільному брифінгу Міністр фінансів Олександр Шлапак і Міністр соціальної політики Людмила Денісова поінформували про вдосконалення державної політики регулювання цін на природний газ і тарифів на теплову енергію для населення та посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг.

  Міністр фінансів зазначив, що, незважаючи на всі спроби зменшити енергоспоживання, Україна залишається країною, яка на одиницю ВВП споживає найбільше енергоресурсів у світі. Він окреслив світову тенденцію споживання газу, навів приклади цін і тарифів на газ та тепло для населення у країн-сусідів.

  Так, наприклад, такі держави як Латвія, Литва, Польща, Румунія використовують енергоресурсів на одиницю ВВП на рівні 135-151 кг нафтового еквіваленту на 1000 дол. США. Цей показник у Росії, яка видобуває газ і є одним з найбільших світових експортерів, становить 347, тоді як в Україні використання енергоресурсу складає 437 кг.

  Варто згадати й про споживання природного газу. Україна спожила за 2013 рік 50,4 млрд. куб. м. Цей показник з 2008 року майже незмінний – становить 50-66 млрд. куб. м на рік. У наших сусідів, таких, як Угорщина, Польща та Словаччина, протягом 6-ти останніх років споживання газу тримається на рівні від 6 до 18 млрд. куб. м на рік.

  При цьому з таким неконтрольованим апетитом наша держава встановлювала найнижчу ціну на газ для населення та ТКЕ, в результаті чого весь цей тягар (компенсація різниці в цінах на газ і тарифів на тепло та ін.) ліг на плечі Державного бюджету.

  Для прикладу: ціни на природний газ для населення в Польщі – 576 дол. США за тис. куб. м, у Болгарії – 605, у Латвії – 558, у Росії  – 128. У свою чергу, українська ціна для населення – 84 дол. США.

  Хто ж саме споживає у нас газ? В основному це промисловість (20 млрд. куб. м за рік), потім населення (17 млрд. куб. м) і підприємства теплоенергетики для виробництва тепла для населення (8,2 млрд. куб. м за рік). При цьому останні два споживачі є найбільш проблемними.

  Також проілюструємо тарифи на тепло в різних країнах. Так, ціна за гігакалорію для населення в Румунії - 82 дол. США, у Польщі – 61, у Литві - 105, а в України така ціна становить лише 28 дол. США.

  Окремо потрібно зупинитися на ТЕЦ. Лише 4 з 278 ТЕЦ (1%), які надають теплову енергію для потреб населення, встановили економічно обґрунтовані тарифи. Відхилення 40% від норми собівартості ціни встановили майже 132 ТЕЦ, 87 таких підприємств мають відхилення до 60%. 14 ТЕЦ взагалі мають тарифи з відхиленням від 100 до 173%. І лише 6 підприємств встановили ціну на теплову енергію для потреб населення вищою від собівартості.

  Таким чином компенсація різниці в тарифах на теплоенергію, яка абсолютно різниться в регіонах України, та погашення з виникаючих заборгованостей знову тягне бюджетний ресурс.

  До чого це призвело? Це призвело до того, що дефіцит компанії НАК «Нафтогаз» із року в рік зростає в геометричній прогресії.

  «Яке найголовніше питання, яке ми маємо собі поставити – чи хочемо продовжувати так жити: перекладати відповідальність на наших дітей і онуків, щоб наші нащадки сплачували наші борги за газ і тепло. Ні! Це потрібно зупинити!», - наголосив Міністр Олександр Шлапак.

  Проведення таких непопулярних і жорстких заходів як підняття цін і тарифів на газ та тепло для населення – це передусім вимога часу, вимога економіки, яка на сьогодні у вкрай тяжкому стані.

  «Ми розуміємо, що підвищення цін вдарить по статках наших громадян, але далі зволікати не можна, наша економіка та бюджет просто не витримають такого навантаження. Ми маємо привести ціни на газ та тарифи на тепло до економічно обґрунтованого рівня», - зазначив Міністр фінансів.

  Так, на сьогодні середня ціна газу для населення - 841 грн. за 1000 куб. м, фактична ціна газу у тарифі на тепло - 610 грн., Урядом у 2014 році передбачається привести ці ціни до рівня 1309 гривень. Тобто, підвищення середньозваженої ціни газу для населення складатиме 56%, а підвищення тарифів на тепло – 40%.

  Який же буде розмір витрат на житлово-комунальні послуги після збільшення цін. Так, з розрахунку на одного чол. та однокімнатної квартири витрати, за діючих цін та тарифів, складали 297 грн., а з 1 травня 2014 року становитимуть – 370 грн., троє членів сім’ї у двокімнатній квартирі сплачуватимуть на 150 грн. більше, четверо людей у трьохкімнатній квартирі – на 200 грн. більше, тобто збільшення витрат становитиме в середньому 25%.

  Щодо тих, хто використовує індивідуальне опалення природним газом. Тут зростання буде більшим. Отже, ситуація наступна: для однокімнатної квартири витрати, за діючих цін та тарифів, складали – 409 грн., а з 1 травня 2014 року будуть – 546 гривень, для двокімнатної – 886 гривень, для трикімнатної квартири збільшення витрат становитиме приблизно 40-45%.

  25 березня поточного року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №81 «Про вдосконалення державної політики регулювання цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг».

  Найголовніше, що в умовах підвищення цін і тарифів на газ і теплопостачання Уряд передбачив механізми компенсацій і надання субсидій для незахищених верств населення.

  Так, запроваджується 100% компенсації у розмірі зростання вартості житлово-комунальних послуг для 20% найбідніших сімей.

  Понад 3,5 млн. таких сімей отримають право на компенсацію. Тобто, вони сплачували за житлово-комунальні послуги і будуть сплачувати у тих же сумах, не більше 10-15%.

  180 тис. сімей отримають право на субсидію або компенсацію; ті ж родини, які отримували субсидію, будуть продовжувати її отримувати.

  Таким чином Уряд винайшов можливості та заклав механізми щодо соціального захисту населення після підвищення цін на газ та тарифів на теплову енергію.