• In English
 • З території України вивезено останню партію палива "меланж" для його утилізації
  опубліковано 07 березня 2014 року о 18:13

  6 березня 2014 року в рамках міжнародного проекту Україна – ОБСЄ з території України вивезено останню партію компонента рідкого ракетного палива «меланж» для його утилізації за межами України.

  Останні партії «меланжу» були завантажені 28 лютого та 3 березня 2014 року з місць зберігання у м. Біла Церква та смт. Любашівка у присутності представників Міністерства оборони України, МЗС України, ОБСЄ, а також російського підприємства-підрядника. 

  У рамках цього проекту, що був започаткований у 2009 році, було утилізовано близько 16 тис тон. цієї високотоксичної рідини, яка залишилась у спадщину від Радянського Союзу. «Меланж» використовувався як окислювач палива для ракет середньої і малої дальності (РСМД). Відтак в ході виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань за Договором про РСМД від 1987 року (набув чинності для України в 1992 році), виникла нагальна потреба утилізації «меланжу».

  Проект Україна – ОБСЄ є унікальним оскільки забезпечив утилізацію українського меланжу на російському підприємстві за кошти донорів з країн Заходу та з використанням механізмів ОБСЄ. Він став найбільшим за обсягами донорського фінансування в історії Організації.

  Внески до проекту зробили такі країни, як Данія, Іспанія, Німеччина, Норвегія, Польща, США, Угорщина, Фінляндія, Чехія і Швеція.

  В результаті ліквідації цього джерела екологічної катастрофи зітхнула з полегшенням вся світова спільнота. Прямої загрози життю позбулись мешканці територій навколо п’яти військових баз зберігання «меланжу», зокрема, у Калинівці, Вінницької обл., Ценжеві, Івано-Франківської обл., Радехові, Львівської обл., Білій Церкві, Київської обл. , Шевченковому, Харківської обл. та Любашівці, Одеської області.

  Українська сторона висловлює подяку країнам донорам та  ОБСЄ за надану підтримку та відзначає конструктивне співробітництво між усіма учасниками проекту.

  Успішне перевезення останньої партії «меланжу» територією України засвідчило здатність нової української влади забезпечити безпеку поводження з високотоксичними речовинами навіть в складних внутрішньополітичних умовах.