• In English
 • Залізниці впровадили 3700 раціоналізаторських пропозицій і отримали економічний ефект на понад 33 млн. грн.
  опубліковано 26 лютого 2014 року о 11:33

  Укрзалізниця визначила переможців творчих конкурсів раціоналізаторів 2013 року. Такі інтелектуальні змагання у галузі проводяться щорічно для заохочення найактивніших та найталановитіших залізничників, раціоналізаторські пропозиції та винаходи яких допомагають підвищувати безпеку руху, автоматизовувати виробничі процеси та полегшувати умови праці залізничників. Цього разу найактивнішими були представники Придніпровської залізниці, які надіслали найбільшу кількість раціоналізаторських пропозицій та отримали найбільше призових місць.

  У минулому році на залізницях України було проведено три конкурси – «Краща раціоналізаторська пропозиція року», «Кращий раціоналізатор року» та «Краще підприємство з організації технічної творчості». Переможці конкурсу, окрім почесних дипломів, отримують грошові винагороди: за перше місце – в розмірі 5 тис. грн., за друге – 4 тис. грн., за третє – 3 тис. грн. При цьому, у номінаціях передбачені два других та два третіх місця. Серед лауреатів конкурсів – представники різних спеціальностей, зокрема інженери, майстри, слюсарі, токарі, електрогазозварники, машиністи електровозів. Усі вони працюють на залізниці за покликанням, віддають галузі свої творчі здібності та талант.

  Загалом у творчих конкурсах взяли участь близько 3000 авторів, впроваджено 3700 раціоналізаторських пропозицій, загальний економічний ефект від втілення яких становить понад 33 млн грн.    Більшість технічних рішень, які оформлені як раціоналізаторські пропозиції, розроблялися та впроваджувалися безпосередньо на місцях. Так, у локомотивному депо Основа Південної залізниці у червні 2013 року впроваджено рацпропозицію «Зміна технології обслуговування вантажних поїздів на дільниці Основа – Смородине – Ворожба», економічних ефект від якої становить близько 2,4 млн грн.

  Окрім економічних переваг, у багатьох випадках технічні рішення містять інший корисний ефект. Наприклад, у 2013 році в експлуатаційно-ремонтному вагонному депо Конотоп впроваджено раціоналізаторську пропозицію «Пристрій для демонтажу буксового вузла, обладнаного подвійними роликовими підшипниками CRU-Дуплекс». Ця пропозиція покращує умови праці, зокрема техніку безпеки, якість продукції та в цілому значно удосконалює технологічний процес.

  Знаний у галузі своїми винаходами інженер І категорії Джанкойського локомотивного депо Придніпровської залізниці Олександр Лаврентьєв, який отримав почесне звання «Кращий раціоналізатор року». За 15 років роботи на залізниці він зареєстрував 90 раціоналізаторських пропозицій, що були впроваджені в депо. Перші раціоналізаторські пропозиції О. Лаврентьєва були спрямовані на покращення охорони праці та безпеки руху, згодом його зацікавили виробничі процеси. Так, талановитий залізничник із колегами налагодили виготовлення гумотехнічних виробів у депо для забезпечення виробничих потреб. Раціоналізатори взяли на машинному заводі старий прес і технічно вдосконалили його. Нині пристрій забезпечує депо гумотехнічними виробами. Економічний ефект такого винаходу становить 34 тис. грн. на рік. Одна із останніх раціоналізаторських ідей залізничника – удосконалення техніки обігріву води в котлі завдяки встановленню додаткового теплообмінника. Економічний ефект становив 32 тис. грн.  У 2013 році раціоналізатор встановив власний рекорд – особисто розробив 22 раціоналізаторські пропозиції. Для порівняння: кілька років тому працівники депо загалом розробляли до 10 рацпропозицій на рік.

  Укрзалізниця планує організувати зустріч та урочисте нагородження кращих раціоналізаторів залізничної галузі.

  Довідково

  У конкурсі «Краща раціоналізаторська пропозиція року» за напрямком «Оптимізація експлуатаційної роботи, механізація та автоматизація виробничих процесів» першу премію виборов авторський колектив локомотивного депо Одеса-Сортувальна Одеської залізниці; другу - авторські колективи моторвагонного депо Тернопіль Львівської залізниці та локомотивного депо Ромни Південної залізниці; третю премію здобули авторські колективи ДП «Укрспецвагон» та колійної машинної станції № 137 Придніпровської залізниці. За напрямком «Удосконалення та розробка  енерго- та ресурсозберігаючих технологій, покращення екологічного стану та безпеки руху» першу премію отримав авторський колектив колійних дорожніх ремонтно-механічних майстерень Львівської залізниці; друга премія дісталася авторському колективу ремонтного вагонного депо Козятин Південно-Західної залізниці та працівнику Джанкойського вагонного депо Придніпровської залізниці; третю премію здобули авторські колективи локомотивного депо Котовськ Одеської залізниці та філії Українського державного центру транспортного сервісу «Ліски» на Придніпровській залізниці.

  У номінації «Кращий раціоналізатор року» перемогли працівники Придніпровської залізниці Олександр Лаврентьєв та Тетяна Попик, а також представник Одеської залізниці Василь Цодіков, які отримали премії по 5 тис. грн.

  Переможцями конкурсу «Краще підприємство з організації технічної творчості» стали організатори технічної творчості підприємств-переможців номінації – по два працівники Придніпровської та Одеської залізниць та ще по одному представнику Донецької та Південної залізниці. Усі шестеро лауреатів отримали грошові винагороди по 2,5 тис. грн.