• In English
 • Життєстійкість для кожного українця: презентація концепції програми
  Міністерство соціальної політики України, опубліковано 29 січня 2024 року о 10:28

  25 січня 2024 року на заході “Філософія життєстійкості: психосоціальна підтримка для згуртованості та самозарадності українців” Міністерство соціальної політики спільно з партнерами – агрохолдингом “Астарта”, представництвом міжнародного фонду UNICEF в Україні, Координаційним центром з психічного здоров'я КМУ, урбан-бюро “Big City Lab” та агенцією “Ruban Litvinova Social Impact Agency” – презентували концепт життєстійкості та розповіли, як працюватимуть Центри життєстійкості в громадах.

  У фокусі Програми життєстійкості – мешканці громад. Тому для розуміння їхніх потреб та загальної затребуваності проекту, агенція “Ruban Litvinova Social Impact Agency” провела і презентувала відповідне дослідження. За даними дослідження, 64% респондентів (близько 1 600 опитаних) мають низький рівень емоційного добробуту. Проте для більшості опитаних можливість оплатити послуги психолога (для себе чи для близьких) майже відсутня. Адже 62% опитаних можуть дозволити собі лише їжу. При цьому потреба у спілкуванні, у тому, щоб знайти коло тих, хто зрозуміє і підтримає, стоїть гостро серед різних категорій громадян.

  Тому у кожній територіальній громаді варто розвивати доступ до психологічної підтримки, у чому і полягає суть програми.

  Роль громади у цьому процесі – виділити та утримувати приміщення для надання послуги. Надавач послуги, роботу якого оплачує держава, визначається на конкурсній основі.

  За словами Міністра соціальної політики Оксани Жолнович, саме громади є ключовими учасниками процесу реалізації проекту. “Якщо я впевнено почуваю себе в своїй громаді, я впевнено почуваю себе в своїй країні. Громада – це точка контакту людини з державою. Це обличчя може бути дуже різним. Не факт, що для всіх воно є дружнім. Якщо ми зможемо подолати усі бар’єри і налагодити прямий і дружній контакт громади з людиною через програму життєстійкості, ми зможемо кожному подарувати віру в те, що є, що будувати, відстоювати, творити і куди повертатися”, – наголосила Міністр.

  Важливо: в реалізації проекту, окрім громад, можуть брати участь бізнес та громадський сектор. Так, одним із ключових партнерів у реалізації проекту вже став агро-холдинг “Астарта”.

  «Ідея Життєстійкості повинна стати українською національною ідеєю, нашим прагненням досягти Перемоги і максимально швидко відновитися після. Астарта стала стратегічним партнером Мінсоцполітики у реалізації програми Життєстійкості і це для нас дуже природньо. Понад 25 років ми живемо в парадигмі цінностей соціальної відповідальності і маємо системний практичний досвід у цій сфері. Ведемо виробничу діяльність, розвиваємо підприємництво та реалізовуємо десятки різних проектів соціального впливу саме в селах та містечках практично по всій території України. Щодня комунікуємо з десятками тисяч людей. Знаємо їхні болі, потреби і очікування.

  Ми віримо в кінцевий успіх цієї ініціативи і будемо допомагати методологічно, експертно і фінансово. Але найголовніше – знайти і розвивати лідерів на місцях, щоб ця програма набула реальної життєдайної сили, сталості і самозарадності з боку самої громади.

  Закликаю долучатися до програми і нових партнерів: бізнеси, громадські організації, волонтери, фонди, щоб створити такі простори у кожній українській громаді», - зазначив засновник та СЕО компанії Віктор Іванчик.

  На важливості партнерства та підтримки наголосила й заступник Голови Представництва ЮНІСЕФ в Україні Віра Мендонса. Вона закцентувала на тому, що громадському сектору важливо долучитися до проекту: “Якщо ми зараз не підтримаємо цю ідею, ми втратимо покоління. Ми не просто втратимо покоління, ми втратимо потенціал для нашого майбутнього. Саме тому ми також включилися і відкриваємо такі простори у 6-ти громадах Харківської області.”

  Проект реалізовуватиметься на базі так званих Центрів життєстійкості. Це – безбар’єрні та безпечні простори, де на постійній основі надаватиметься психосоціальна підтримка будь-якому мешканцю громади, проводитимуться індивідуальні консультації, тренінги та навчання для подолання негативних наслідків стресу. Також надаватимуться інші послуги: перша правнича допомога, консультації працівників служб зайнятості, підтримка для ветеранів та їхніх родин тощо.

  Оскільки єдиною умовою для участі громади в проекті є підготовка і надання приміщення під Центр життєстійкості, директор урбан-бюро Big City Lab Вікторія Тітова презентувала Посібник – путівник із створення Центрів Життєстійкості , створений за ініціативи Мінсоцполітики та за підтримки агрохолдингу Астарта. У ньому подана інструкція з облаштування приміщення у комфортні та безбар’єрні простори, не витрачаючи на це багато коштів та зусиль. Посібник безкоштовний та містить рекомендації з облаштування просторових рішень (укриття, зона паркування, відпочинку, дитяча ігрова кімната, доступна вбиральня тощо) з урахуванням психологічного комфорту відвідувачів та найдрібніших деталей, що допоможуть зробити простір безбар’єрним.

  Вікторія Тітова пояснила: «Ми чудово розуміємо, що подібні простори будуть створюватися й у великих містах, і в маленьких селах. Тож ми дивилися, яким чином ми можемо створити єдиний посібник, який би пояснював як можна будь-де відкрити простір, який був би безбар’єрним, гарним і недорогим в реалізації».

  Підсумовуючи важливість цієї ініціативи Голова Координаційного центру з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України Оксана Збітнєва наголосила: “Візія цього проекту є візією держави. Це надважливо. До неї долучаються усі: бізнес, неурядовий сектор, регіональні органи влади, громади. І в нас точно вийде. Я точно знаю, що ми вийдемо в себе нових. Через життєстійкість”.

  Програма життєстійкості реалізується Міністерством соціальної політики і є складовою Всеукраїнської програми ментального здоров'я “Ти як?” першої леді Олени Зеленської.