• In English
 • “Зелений” перехід: три пріоритетні напрями інвестування
  Міністерство фінансів України, опубліковано 06 квітня 2021 року о 18:53

  Сьогодні у рамках Щорічних весняних зборів МВФ та Групи Світового банку відбулася дискусійна панель високого рівня за участі керівництва Світового банку та Європейської Комісії. За круглим столом міністри фінансів різних країн світу, у тому числі Міністр фінансів України Сергій Марченко, говорили на тему особливостей та умов пост-пандемічного відновлення для “зеленого” переходу в Європі та Центральній Азії (ЄЦА).

  COVID-19 у 2020 році змусив полісімейкерів зосередити увагу на реалізації таргетованих проектів: реформування системи охорони здоров’я та освіти, створення робочих місць, допомога підприємствам тощо. Пандемія внесла зміни до стратегічних цілей розвитку чи не усіх країн світу, і вже сьогодні вони активно працюють над переходом до інклюзивної “зеленої” економіки.

  Під час зустрічі міністри фінансів країн регіону поділилися досвідом використання програм відновлення COVID-19 для прискорення переходу до низьковуглецевих та стійких економік.

  “В Україні ми є свідками надзвичайно швидкого збільшення генерації відновлюваної енергетики: за останні три роки частка ВДЕ у структурі генерації енергії зросла з 1,7% у 2018 році до 7,7% у 2020 році, при тому, що у 2020 році показник збільшився вдвічі, рушієм чого були в переважній більшості приватні інвестиції. Однак така динаміка має природні ліміти, якщо система розвивається лише в межах країни. Тому ми розпочали роботу над інтеграцією нашої електромережі з мережею Європейського Союзу, щоб стати частиною світового ринку країн, що мають однакові екологічні цілі. Ми вдячні Світовому банку та іншим міжнародним фінансовим організаціям за підтримку, оскільки їх фінансування є вирішальним для цього проекту”, - сказав Сергій Марченко.

  Міністр також розповів про інвестиції у накопичувальні потужності. Він зазначив, що такі інвестиції необхідні, аби за умов зростання частки відновлювальної енергії в Україні існував власний ринок, що дозволить збільшити обсяг приватних інвестицій в цей сектор.

  Однією зі сфер державних інвестицій, яку Міністерство вважає перспективною, є воднева енергетика. Україна має технічний потенціал для створення 500-700 ГВт потужностей на базі відновлюваної енергетики, що може забезпечити виробництво близько 500 млрд куб. м (45 млн тонн) водню.

  Міністр фінансів зазначив: “Це не тільки ефективний спосіб використання зростаючих потужностей, що генерують відновлювані джерела енергії, але й можливість використовувати існуючу інфраструктуру транзиту вуглеводнів для потреб нової зеленої економіки без списання інвестицій за останні десятиліття. Єврокомісія вже розглядає Україну як одного з ключових партнерів у виробництві і транспортуванні водню, в рамках довгострокового плану розвитку енергетичного сектору країн континенту з курсом на низьковуглецеву економіку.”

  Резюмуючи, Сергій Марченко наголосив на тому, що зараз, як ніколи, вдалий момент сфокусувати інвестиції на більш стале майбутнє. Світовій спільноті потрібно подумати про об’єднання зусиль для створення абсолютно нового середовища з низьким рівнем викидів у транскордонному масштабі.