• In English
 • Збільшення представництва жінок у керівництві громад і загалом політиці підвищує рівень довіри до влади, - Геннадій Зубко
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 02 березня 2018 року о 10:09

  Ми повинні сьогодні більше шукати й підтримувати лідерок-жінок серед місцевого самоврядування для того, щоб їм допомагати очолити ту чи іншу громаду. Якщо звернутись до статистики, дійсно в 2015 році, коли було сформовано перших 159 ОТГ – 19% жінок очолили громади, і з кожним роком ця тенденція змінюється не на їх користь. Про це під час дискусії «Gender Talks» повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

  За його словами, порівняльний гендерний моніторинг виборів в ОТГ у 2015, 2016 та 2017 показав наступну картину: сьогодні серед 665 голові ОТГ – 103 жінки (15,4%). За результатами виборів: у 2015 році – голів-жінок ОТГ– 30 (18,9%),  у 2016-му  – 30 (14,5%), у 2017-му – 43 (14,3%).

  «Сьогодні чим більше відбувається виборів, тим більше зростає зацікавленість чоловіків очолити спроможні громади, у великих містах – шанси жінки виграти вибори і очолити громаду практично дорівнюють нулю. Тобто, коли реформа починалась, і  було найскладніше, коли в неї ніхто не вірив –  жінки не боялись першими брати на себе відповідальність, змагатись на виборах і перемагати. А тепер, коли реформа вже принесла очевидні результати, і всі розуміють її успішність – ситуація змінюється», — зазначив Геннадій Зубко.

  За його словами, представництво жінок серед голів сільських та селищних ОТГ вище, ніж серед голів міських ОТГ. Підтверджується тенденція: що чим більш економічно спроможна ОТГ (обсяг доходів, виробничі потужності, приватний бізнес, фермерські господарства та ін.), тим запекліша передвиборча боротьба, та тим менший відсоток жінок-кандидаток у ради та на голови у цих ОТГ.

  «Рівень представництва жінок не завжди гарантує відповідний вплив на прийняття рішень. Це підтверджується невисоким відсотком жінок на керівних посадах в ОТГ і відсутністю гендерно-орієнтованих програм у місцевих бюджетах. Тому, ще раз наголошую, гендерна рівність – не питання визначення і дотримання квот. Це – усвідомлення переваг, які отримає суспільство. Збільшення відсотка жінок у керівництві громад і загалом у політиці підвищує рівень довіри до державних установ і системи влади», — наголосив Геннадій Зубко.

  Урядовець повідомив, що Мінрегіон вже впровадив Кодекс рівних можливостей для своїх працівників, а це – рівна оплата праці, неупередженність при кадровому відборі, рівність при вирішенні складних завдань тощо. Наступний крок – гендерно-правова експертиза документів, підготовлених Мінрегіоном.

  «Серед завдань, які ставимо перед собою — започаткування гендерного моніторингу громад. Дуже цікаво було б дослідити успішність громад з точки зору гендерного аспекту. Запровадження гендерно-орієнтованого бюджетування у всіх громадах. Створення кейсів успішних гендерно-орієнтованих проектів та ініціатив. Відповідно – допомога в отриманні грантів на їх впровадження. Ці послідовні кроки допоможуть змінити тенденцію і збільшити відсоток представництва лідерок в громадах», — підкреслив Геннадій Зубко.