Заява МЗС з нагоди Національного тижня безбар’єрності

Міністерство закордонних справ України, опубліковано 22 травня 2025 року о 19:40

З 19 по 25 травня в Україні вперше проходить Національний тиждень безбар’єрності. Як всередині держави, так і на міжнародній арені наша країна послідовно утверджує принципи безбар’єрності як важливий елемент демократичного розвитку, європейської інтеграції та поваги до прав людини.

Створення безбар’єрного середовища набуло для України особливого виміру в умовах триваючої збройної агресії рф. У цьому зв’язку Міністерство закордонних справ України наголошує на важливості забезпечення прав людей з інвалідністю, людей старшого віку, батьків з маленькими дітьми, внутрішньо переміщених осіб, мешканців територій, що наближені до лінії зіткнення, та інших суспільних груп в умовах війни, які стикаються з більшою кількістю бар’єрів. Українська дипломатія постійно привертає увагу міжнародних партнерів до особливих викликів для таких людей.

Відбудова України має здійснюватися на принципах інклюзивності, гідності та рівності можливостей. Створення безбар’єрного середовища – це питання захисту фундаментальних прав людини та основа для сталого відновлення України. Адже життя і гідність людини є найвищим пріоритетом демократичної української держави. Тому Міністерство закордонних справ активно реалізує Національну стратегію зі створення безбар'єрного простору в Україні до 2030 року.

Тематика безбар’єрності є серед питань, якими опікується створена при МЗС Рада з прав людини, гендерної рівності та різноманіття. Участь у цьому форматі беруть представники державних органів України, громадянського суспільства, а також акредитованого в Україні іноземного дипломатичного корпусу, у тому числі представники міжнародних організацій. Учасники Ради працювали над започаткуванням нових проектів, які гарантуватимуть забезпечення інклюзивного права людини на роботу, будівництво та відновлення інфраструктури з урахуванням потреб маломобільних груп, адаптацію освітніх, соціальних та медичних установ, транспортну доступність, розробку та впровадження додаткових інформаційних технологій та комунікаційних стратегій, що забезпечують доступність інформації для всіх суспільних груп.

Міністерство закордонних справ України розглядає безбар’єрність як невід’ємну частину стійкого та інклюзивного розвитку країни. Ми переконані, що доступність не повинна бути привілеєм, а гарантією для кожного громадянина України – як всередині країни, так і за кордоном.

З цією метою МЗС України реалізує практичні безбар’єрні рішення. Так, зокрема, вже 15 консульських установ обладнані тактильними навігаційними елементами та аудіогідами, що створює безпечніше середовище для осіб з порушеннями зору.

У 10 консульствах запроваджено онлайн-консультації для громадян з інвалідністю, що дозволяє отримувати допомогу без фізичного відвідування установи.

На постійній основі триває цифровізація консульських сервісів.

Україна системно просуває тематику безбар’єрності в рамках міжнародних організацій, зокрема на платформі ООН та Ради Європи, а також як учасниця Партнерства Біарріц – міжнародної ініціативи рівних прав і можливостей для всіх. Наразі ми продовжуємо адвокацію підтримки інклюзивної політики на всіх рівнях міжнародної взаємодії.

МЗС висловлює вдячність міжнародним партнерам — зокрема, Сполученому Королівству, Канаді, Швейцарії, Японії, ФРН, Раді Європи, UN-Habitat, UNICEF, UNDP, WHO а також усім нашим донорам та партнерським організаціям — за надану експертну, технічну й фінансову допомогу у сфері розбудови безбар’єрного фізичного, цифрового та інформаційного простору, а також підтримку соціальної згуртованості українців. Допомога наших партнерів є критично важливою в період, коли Україна змушена значну частину своїх ресурсів спрямовувати на відсіч російській агресії.

МЗС України закликає міжнародних партнерів – уряди, міжнародні урядові та неурядові організації – пріоритезувати у своїй проектній діяльності підтримку безбар’єрних рішень.

Доступна та інклюзивна відбудова забезпечує не лише фізичне відновлення країни, а й побудову справді демократичного, гідного і справедливого для кожної людини суспільства.

Національний тиждень безбар’єрності проходить у рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.