18 липня у світі відзначають Міжнародний день Нельсона Мандели на знак вшанування пам’яті та цінностей борця за свободу і справедливість на африканському континенті.
Для націй світу «шлях до свободи» Нельсона Мандели залишається дороговказом демократії та соціальної справедливості, а постать південноафриканського лідера – прикладом безкомпромісної боротьби за права людини, свободу, гідність та справедливість.
Ці самі цінності відстоює і завжди відстоював народ України.
У часи боротьби з апартеїдом Україна підтримувала південноафриканців. Голос нашої країни як однієї з радянських республік та засновниці ООН завжди був на боці боротьби з режимом несправедливості та приниження прав людини. Чимало африканських борців за свободу проходили військову підготовку та здобували освіту саме в Україні.
Сьогодні Україна бореться за свою свободу, а її народ відстоює право бути вільною нацією. Ідеї та цінності, які захищав Нельсон Мандела, і сьогодні потребують підтримки та ствердження в сучасному світі.
Ми віримо, що південноафриканський народ за своїми цінностями ніколи не буде на боці агресора-імперіаліста, який розв’язав війну та порушив кордони суверенної держави, продовжуючи щодня скоювати на її території воєнні злочини.
Прагнення до миру засвідчила і делегація африканських лідерів, яка відвідала Київ у червні цього року. Під час візиту вони порушили важливі питання щодо повернення українських дітей, яких незаконно вивезла рф, а також продовольчої безпеки, яка є запорукою достатку в країнах Африки.
Ми наголошуємо на тому, що мир в Україні можливий лише за умови звільнення її території від окупаційних військ. Водночас ми докладаємо максимум зусиль для збереження продовольчого експорту та допомоги країнам Африки — навіть на тлі виходу Росії із «Зернової угоди», що нанесло удар по продовольчій безпеці багатьох африканських країн.
Відзначаючи День Мандели, Міністерство закордонних справ України закликає лідерів африканського континенту до принципової позиції щодо війни проти народу України, брутально розв’язаної росією всупереч міжнародному праву та демократичним цінностям сучасного людства.
Засудження країни-агресора відповідає спільним цінностям і принципам українського та південноафриканського народів і вшановує пам'ять про великого борця за свободу.