• In English
 • За підтримки ЄС у зоні відчуження успішно завершився екологічний проект з підвищення радіаційної безпеки

  Завершальним етапом проекту стало проведення колоквіуму, під час якого учасники заходу ознайомилися з результатами проекту «Програми здоров’я і екології навколо Чорнобильської зони відчуження», профінансованого Європейською Комісією. Основними завданнями проекту було: навчання і координація проектів, пов’язаних з охороною здоров’я населення прилеглих територій; постачання медичного обладнання та витратних матеріалів (смт Іванків); постачання та встановлення теплиці (с. Оране); постачання та встановлення установки для спалювання деревини (м. Чорнобиль).

  «Від імені агентства щиро дякую Європейському Парламенту за підтримку у вирішенні чорнобильських питань, а також Європейському Союзу та Європейській Комісії за фінансову підтримку в реалізації проекту, який спрямовано на забезпечення належного рівня радіаційної безпеки в Україні», – наголосив Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Віталій Петрук.

  За його словами, агентство має серйозні плани щодо розвитку потенціалу зони відчуження в інтересах держави. Зокрема, навколо ЧАЕС у так званій 10-кілометровій зоні заплановано створення території спеціального промислового використання. Тут мають розміщуватися всі основні підприємства системи поводження з РАВ, зняття ЧАЕС з експлуатації, а також розміщення у зоні відчуження відновлюваних джерел енергії.

  Окрім того, Віталій Петрук зазначив, що переважна більшість персоналу, яка працює у зоні відчуження – мешканці Іванківського та Поліського районів, а також міста Славутича, тому ДАЗВ високо цінує підтримку ЄК не тільки проектів, які реалізуються у зоні відчуження, а й на прилеглих територіях. Адже, в усіх цих проектів важлива місія – поліпшення екологічної ситуації та посилення охорони здоров’я.

  Значну частину зони відчуження займає радіоактивно забруднений ліс, що становить потенційну небезпеку у разі виникнення пожеж на цій території.

  Під час протипожежних заходів, таких як створення протипожежних розривів, очищення лісових доріг тощо, утворюється значна кількість деревини, що має бути безпечно утилізована. Крім того, існують ділянки із горілим лісом. Одне з можливих рішень для них – видалення і утилізація горілої деревини. Інсинератор, який був збудований за кошти Єврокомісії, вирішує цю проблему.

  «Успішна експлуатація інсинератора дозволила відмовитися від використання природного газу для виробництва теплової енергії для міста Чорнобиль і відповідно зменшити фінансові витрати, а також забезпечити працівників, які працюють вахтовим методом у зоні відчуження – постійним гарячим водопостачанням, а взимку – забезпечити вироблення теплової енергії, що передається до тепломережі міста», – підкреслив Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

  Окрім того, ДСП «Екоцентр» контролювало вплив роботи установки на персонал та загальний радіаційний стан прилеглої території. За словами фахівців підприємства, за весь час експлуатації установки контрольні рівні активності радіонуклідів у приземному шарі повітря у місті Чорнобиль не були перевищені.

  «Результати дослідної експлуатації свідчать про те, що використання установки дозволить зменшити об’єми РАВ більш ніж у 100 разів та привести їх у відповідність до критеріїв захоронення», – повідомив перший заступник Голови ДАЗВ Олег Насвіт.

  Також депутати Європарламенту, керівництво ДАЗВ та представники зацікавлених сторін, які були залучені до організації та реалізації проекту, відвідали зону відчуження, щоб ознайомитися з роботою інсинератора. Окрім того, члени делегації також відвідали Іванківську центральну районну лікарню та теплицю у с. Оране, роботи яких були профінансовані у рамках проекту «Програми здоров’я і екології навколо Чорнобильської зони відчуження».