• In English
 • За підсумками міністерського круглого столу у Болгарії коментар Міністра енергетики України Германа Галущенка
  Міністерство енергетики України, опубліковано 05 травня 2022 року о 18:11

  Війна не ставить життя «на паузу». Є справи, які потрібно робити прямо зараз. Одна з них – позбутися залежності від російських енергоресурсів.

  Про це сьогодні говорили під час міністерського круглого столу з регіонального співробітництва з енергетичної безпеки, диверсифікації та зеленого переходу, що відбувся у Софії. Південна Європа вже починає стикатися з непередбачуваністю росії – 26 квітня «газпром» відключив Болгарію від газопостачання за незгоду порушувати умови контракту і платити за газ в рублях.

  Те, що зараз стає очевидним для європейців, ми знаємо давно. Ми вже переживали показові «закручування вентилю» москвою. І тому з 2015 року Україна не купує газ у росії.

  Тому на зустрічах на полях круглого столу я використав всі можливості, щоб ще раз донести до колег необхідність спільної та швидкої протидії російській агресії. В тому числі – важливість швидких санкцій в енергетичній сфері. Окремо поговорив з міністрами енергетики Болгарії, Румунії, Туреччини, Азербайджану, міністром економіки Північної Македонії.

  З болгарським колегою спілкувалися близько години. Ситуації наших країн дещо подібні. І в Україні, і в Болгарії росія використовувала наративи про культурну та історичну близькість. Але не для того, щоб будувати партнерські відносини - а для того, щоб втручатися в життя і політику країн, намагаючись «ламати» їх під свої геополітичні інтереси.

  Болгарія і Польща – лише перші «ластівки» російської енергетичної атаки на Європу. Згідно з новим указом путіна про «недружні держави і компанії», росія зможе розривати контракти в односторонньому порядку в будь-який момент.

  Тому нам потрібно рішучими. Потрібно бути єдиними.

  Південно-Східна Європа – важливий енергетичний регіон, точка входу в Європу Трансанатолійського газопроводу.

  Ми маємо час до зими, який потрібно використати для спільної закупівлі газу з альтернативних джерел і закачування його в сховища. В тому числі – українські, де ми здатні зарезервувати для наших партнерів не менше 15 млрд куб. м.

  Також потрібно максимально зменшити використання газу для виробництва електроенергії, використовувати інші можливості генерації. Українська енергосистема тепер є частиною об’єднаної енергосистеми Європи, і ми можемо експортувати електроенергію, яка на 70% виробляється незалежною від вуглеводнів атомною генерацією та ВДЕ.

  Так, вся Європа зараз опинилися посеред «ідеального шторму». Але енергетичні санкції зроблять континент незалежним від росії. Обмежать здатність кремля корумпувати європейські уряди і нарощувати озброєння.

  Так, за це доведеться заплатити певним зростанням цін.

  Але, дивлячись на зруйновані міста України, на тисячі загиблих, на мільйони біженців і розуміючи, що так могло би (і може) статися в інших країнах Європи – розумієш: жодна плата, яку можна виміряти грошима, не є занадто високою.