• In English
  • За 3 роки повномасштабної війни ЄС є найбільшим донором бюджетної підтримки – €45 млрд, – Сергій Марченко під час спільного засідання Уряду та Колегії Єврокомісії в Києві
    Міністерство фінансів України, опубліковано 24 лютого 2025 року о 20:32

    24 лютого Міністр фінансів України Сергій Марченко взяв участь у пленарному засіданні під час візиту Колегії Європейських комісарів до Києва.

    Спільне засідання Колегії Єврокомісарів з українським Урядом відбулося під головуванням Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля та Президента Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн.

    Зустріч між Урядом України та Єврокомісією – можливість обмінятися думками щодо багатьох сфер співпраці між ЄС та Україною, а також обговорити майбутню відбудову та європейський шлях країни.

    Сергій Марченко подякував за вагому підтримку та готовність й надалі бути пліч-о-пліч з Україною: “Три роки повномасштабної війни стали справжнім випробуванням для України у всіх можливих сферах. Але попри щоденні виклики, країна демонструє стійкість, у тому числі у сфері державних фінансів. Уряду та Міністерству фінансів вдалося забезпечити макрофінансову стабільність та надання всіх державних послуг населенню з перших днів повномасштабного вторгнення.

    Зусилля міжнародних партнерів відіграли значну роль. Оперативні та скоординовані рішення Європейської Комісії та інших ключових інституцій ЄС, безсумнівно, мали вирішальне значення для підтримки економічної та фінансової ситуації в Україні. ЄС є найбільшим донором бюджетної допомоги – понад 45 млрд євро з лютого 2022 року”.

    З 2022 року Україна отримала кошти від ЄС у межах пʼяти програм макрофінансової допомоги та фінансового Інструменту Ukraine Facility.

    Програма Ukraine Facility обсягом 50 млрд євро на 2024-2027 роки стала одним із основних фінансових механізмів підтримки з боку ЄС з 2024 року. Україна вже виконала 41 реформаційний захід у рамках програми. Очікується, що Рада ЄС найближчим часом схвалить рішення про виділення нового траншу в розмірі 3,5 млрд євро.

    Окремо Міністр фінансів відзначив важливість рішення використати доходи від заморожених активів рф на потреби України. Макрофінансова допомога від ЄС у межах ініціативи країн G7 Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) сягає 18,1 млрд євро. Заморожені активи центрального банку росії в ЄС становлять більшість таких знерухомлених активів у всьому світі.

    Сергій Марченко також додав, що фінансова допомога від ЄС полягає не тільки у безпосередньому наданні коштів для часткового покриття дефіциту державного бюджету, а й у підтримці важливих структурних реформ: “В умовах повномасштабної війни Україна продовжує здійснювати ключові реформи для відновлення економіки країни та продовжує шлях до європейської інтеграції. Питання економічної стійкості у 2026 році й надалі має стати спільним стратегічним пріоритетом України та ЄС. Відновлення економіки потребує довгострокових фінансових рішень, у тому числі інтеграції України в Багаторічну фінансову перспективу (Multiannual financial framework - MFF) ЄС на 2028-2034 роки”.

    MFF є інструментом бюджетного планування з чітко визначеними політичними пріоритетами ЄС.

    Інтеграція України в Багаторічну фінансову перспективу ЄС дозволить створити нові, довготривалі механізми фінансової підтримки, забезпечити інвестиції у критичну інфраструктуру, а також впровадити в Україні систему власних ресурсів, що є основою щодо внесків країн-членів до бюджету ЄС.

    На завершення Міністр фінансів наголосив на важливості поглиблення співпраці, обʼєднання зусиль заради побудови сильної Європи та повернення справедливого та тривалого миру на європейський континент.