• In English
 • Юлія Лапутіна: Для Мінветеранів є важливим розширення міжнародного партнерства у питаннях реінтеграції ветеранів
  Міністерство у справах ветеранів України, опубліковано 30 жовтня 2021 року о 14:29

  Для Мінветеранів є важливим розширення міжнародного партнерства у питаннях реінтеграції ветеранів. Про це зазначила Міністр у справах ветеранів України Юлія Лапутіна під час онлайн участі у Круглому столі з питань реінтеграції  ветеранів в Україні. Захід організовано Бюро Державного департаменту США з питань конфліктів і стабілізації спільно з Програмою реінтеграції ветеранів IREX у межах Генеральної Асамблеї ООН.

  Участь у круглому столі взяли заступник Міністра у справах ветеранів України з питань європейської інтеграції Олексій Ілляшенко, керівник групи з питань Європи Держдепу США Нік Оніл, представник Бюро з операцій з врегулювання та стабілізації конфліктів Державного департаменту США Метью Штейнхелфер, Координатор допомоги Бюро у справах Європи та Євразії Державного Департаменту США Джим Куліковські, керівниця Програми реінтеграції ветеранів ІREX  в Україні Марія Берлінська, очільниця організації Veteran Hub Івона Костина та інші.

  Юлія Лапутіна у своєму виступі наголосила, що в Україні державна ветеранська політика є важливою складовою національної безпеки країни. Адже захисники, які брали участь у бойових діях проти російської агресії, а наразі повернулися до мирного життя, здатні у будь-який час за потреби стати на захист територіальної цілісності та суверенітету рідної країни разом з діючими військовослужбовцями та силами територіальної оборони. І з боку держави є надважливим сприяти їхній реінтеграції у мирне життя та забезпечити гідну соціальну підтримку захисникам та їхнім родинам.

  Очільниця Мінветеранів підкреслила, що одним з пріоритетних напрямів, яким Міністерство наразі приділяє особливу увагу, є створення нової й дієвої системи психологічної та медичної реабілітації ветеранів. За її словами, через те, що за багато років в Україні така система не була створена, наразі ми маємо складну ситуацію з посттравматичним стресовим розладом та випадками суїцидів серед ветеранів.

  «Багато наших захисників живуть у сільській місцевості, де просто немає куди звернутися по допомогу. Так не має бути. Наразі ми це виправляємо, використовуючи міжнародний досвід у створенні сучасних центрів реабілітації. Такі вже діють, наприклад, у Волинській області та Вінниччині. Більш того, ми розробляємо проект сучасного багатофункціонального  реабілітаційного центру. Крім того, за ініціативи Президента України у кожній області, у великих містах має бути створено нові та дієві реабілітаційні центри для ветеранів – з відповідною науково-технічною базою та кваліфікованими спеціалістами», - розповіла Міністр.

  За словами Юлії Лапутіної, не менш важливим пріоритетом діяльності Мінветеранів є житлове забезпечення захисників України, а особливо ветеранів, які є внутрішньо переміщеними особами. Це люди, які стали на захист країни, але втратили свої домівки внаслідок російської агресії.

  «Цьогоріч вперше за всі роки завдяки спільній та плідній співпраці Офісу Президента, Уряду, Верховної Ради, Мінветеранів, Мінфіну це питання постало пріоритетнім. І сподіваємося, що вже у наступному році вони будуть забезпечені житлом. Це буде великим прогресом у ветеранській політиці», - наголосила вона.

  Також Міністр наголосила, що цьогорічний бюджет для Мінветеранів буде значно більшим, ніж за попередні роки. Крім того,  Міністерство працює над створенням дієвих механізмів залучення додаткових позабюджетних коштів для реалізації ветеранських програм.

  «Створено державну установу "Український ветеранський фонд", який запрацює з 2022 року. Він дасть змогу значно розширити спектр можливостей фінансування та технічної підтримки ветеранських програм, таких як будівництво житла, сприяння ветеранському підприємництву, психологічно-медична реабілітація, додасть прозорості всім процедурам. Зокрема, й щодо залучення та розподілу допомоги від наших міжнародних партнерів», - зазначила Юлія Лапутіна.

  У свою чергу представники Держдепартаменту США Метью Штейнхелфер та Джим Куліковські презентували «Програму реінтеграції ветеранів» за підтримки США, яка має на меті допомогти Уряду України розробити структури підтримки ветеранів, а ветеранам -  підвищити стійкість до дестабілізуючих сил, включно з агресивним  впливом Росії. Вони зазначили, що американська сторона готова ділитися своїм досвідом з українськими колегами та надавати посильну допомогу для успішної реінтеграції захисників України.

  Керівниця Програми реінтеграції ветеранів ІREX в Україні Марія Берлінська ознайомила учасників круглого столу з результатами дослідження   «Проблеми та можливості з ветеранської точки зору».  

  Івона Костина, очільниця Veteran Hub, розповіла про роботу ветеранських просторів у Києві, Вінниці та Дніпрі, створення мобільних платформ-хабів у 2020 році, щоб на виїзді надавати ветеранам послуги у сфері зайнятості, законодавства та охорони здоров'я для сприяння їх реінтеграції.

  «Для Мінветеранів є важливим розширення міжнародного партнерства у питаннях реінтеграції ветеранів. Наші Захисники мають бути активною частиною українського суспільства. Адже їхній досвід допоможе країні стати сильнішою та посилити національну безпеку», - підкреслила Міністр.